Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koncert kapely Kryštof v opeře vidělo na iDNES.cz 13 tisíc lidí

Exkluzivně   15:11aktualizováno  23:47
Pražská Státní opera dvakrát během jednoho dne praskala ve švech. Kapela Kryštof ji obsadila, aby představila unikátní show se sborem Alfa Gospel Praises. Koncert, který exkluzivně vysílal portál iDNES.cz v přímém přenosu, zhlédlo třináct tisíc unikátních uživatelů.

Kapela Kryštof a sbor Alfa Gospel Praises při koncertu ve Státní opeře - Praha (1. prosince 2008) | foto: Marek Dvořáček, iDNES.cz

Partnerem koncertu byla společnost Coca-Cola. Přenos zajistila firma PRO-ZETA. Serverové zajištění měl na starosti SuperHosting.cz.

Začalo to lupáním v mikrofonu

Fanoušci si užili bezmála tříhodinovou show, kterou předznamenal první odpolední koncert od 17 hodin. Ten začal trochu nervózně - zpěváku Richardu Krajčovi totiž celou první písničku "lupal" mikrofon.

Kapela Kryštof a sbor Alfa Gospel Praises při koncertu ve Státní opeřeHned poté si ho nechal opravit; pauzu zpestřila balkánská dechovka v podání trombonisty Ondřeje Kyjonky, trumpetisty Nikolaose Grigoriadise a saxofonisty Nikose Kulurise.

Pak už koncert nabral pevný řád, který byl obdobný jako večerní přímý přenos  na iDNES.cz od 20 hodin. Po úvodní První veselé přišly Ženy, Svědomí a Moře v hoře. Sqěle kapela okořenila netradičním pojetím obvyklého tanečku, který předvádí na rockových koncertech.

Richard Krajčo omezil komunikaci s publikem, ale to o možnost položit několik dotazů nepřišlo. Kytaru s podpisy členů kapely si na konci odnesla malá holčička za otázku, jak se jmenuje nálepka medvídka, kterou má na svém hudebním nástroji kytarista Evžen Hoffman.

Večer pak kapelový pan Markvart, baskytarista Nikolaj Arichtev, ocenil chlapečka za dotaz Kolik vody kapela průměrné vypije během koncertu. Rozdávaly se i další ceny, cédéčka Kryštof či dárkové tašky od deníku MF DNES a portálu iDNES.cz.

Kapela Kryštof a sbor Alfa Gospel Praises při koncertu ve Státní opeře

Očekávaný sbor Alfa Gospel Praises nastoupil ve čtvrtině koncertu v písni Pohádkách a do konce koncertu už na jevišti nechyběl. Zpěváci pod vedením sbormistra Simeona Hýbla se poprvé naplno uvedli v baladě Zrcadlení, v novinkovém singlu Tak nějak málo tančím... se všichni vlnili do rytmu.

Kapela Kryštof a sbor Alfa Gospel Praises při koncertu ve Státní opeřePerličkou koncertu byla baleťácká vložka ve Sněhurkách, kterou si připravila technická sekce kapely. Byl mezi nimi i řidič Tomáš Doskočil, který celý koncert uvedl svou bodrou ostravštinou.

Dalším vrcholem koncertu byla pomalá píseň Vodné stočné, kdy se na pódiu objevil jednadvacetiletý fanoušek Jan Kavan. Kapela jej našla na serveru YouTube, kde hraje písničky kapely Kryštof na piano, a pozvala si jej do opery.

Regulérní set končil balkánskou rozjuchanou písní Fantomska. Ještě předtím při večerním koncertě publikum donutilo baskytaristu Nikolaje, aby zahrál svou písničku o životě v Ostravě a telefonátu s Jarkem Nohavicou, kterou chystá na novou desku Kryštof.

Jako první přídavek zahrál osamocený Krajčo novinkovou píseň Ráno. Po Atentátu, s nímž kapela letos slavila ohromný úspěch v rádiích, následovala Lolita, průlomová skladba kapely z roku 2001. A na závěr Jízda v protisměru, v níž se do bouření nástrojů zapojil i gospelový sbor.

Kapela obsadila operu už o půlnoci

Kryštof obsadil operu už o půlnoci z neděle na pondělí. S technikou dorazil i Richard Krajčo. "Byla to povinnost, je to prestižní koncert, který si produkujeme sami v naší režii," vysvětlil. Do postele se dostal v pět ráno a už v deset hodin musel být zpátky na pódiu. "Hodně jsem si odpočinul v neděli a i těch pár hodin spánku nad ránem bylo fajn. Unavený nejsem, koncerty zvládnu," ujistil.

Kapela Kryštof a sbor Alfa Gospel Praises při koncertu ve Státní opeře

V deset hodin měly začít zkoušky, ovšem zpozdily se - protáhly se přípravy velkolepé scény s velkým světelným parkem. "Dovezli jsme sem dvacet šest světelných hlav plus osm vykreslovacích led světel. Využíváme i aparát Státní opery," vypočítal osvětlovač kapely Jiří Rouček.

Kapela Kryštof a sbor Alfa Gospel Praises - zkouška ve Státní opeřePětačtyřicetiletý sbor Alfa Gospel Praises dorazil autobusem ze Zábřeha načas. Jeho šéf Simeon Hýbl pobýval s kapelou v Praze už od soboty. V neděli se odpočívalo, večer si kapela zašla na pár piv a decentně oslavila svátek trombonisty Ondřeje Kyjonky.

"Ještě předtím jsme ale museli nakoupit catering pro šedesát lidí. Zajeli jsme do hypermarketu na Černý Most. Jídlo a pití zabralo celou naši dodávku. Paní u pokladny z nás měla radost," smál se se Nikolaj Arichtev, který měl velký nákup na starosti.

Kapela Kryštof, fanoušek Jan Kavan a sbor Alfa Gospel Praises - zkouška ve Státní opeřeNejvíc času na zkoušce v opeře zabrala příprava jednoho z překvapení koncertu - nástup sboru, kdy ke konci písně Pohádkách vyjela za kapelou zástěna a najednou byl sbor na scéně. Další specialita pro večer - vystoupení fanouška Honzy Kavana - se naopak zvládlo na jedno přehrání.

Mezitím se chystali také zvukaři v přenosovém voze. Z koncertu ve Státní opeře totiž už za týden vyjde cédéčko s nejlepšími písněmi. "Bude to docela makačka, musíme to odevzdat v pátek, ale měli bychom to v pohodě stihnout," uvedl Boris Carloff, který album produkuje společně s Krajčem a kapelovým zvukařem Jakubem Honzátkem.

Kapela Kryštof dává rozhovory před koncerty ve Státní opeřeOd dvou do tří hodin odpoledne byly na programu rozhovory kapely pro média, pak rychlý oběd a odpočinek a pak s malou pauzou koncerty. "Ten první nemůžeme moc protahovat, ale ten druhý, který půjde živě na internetu, může trvat až tři hodiny," plánoval Krajčo. V odhadu se skoro nespletl - večerní show trvalo asi 180 minut 

Na společném koncertě ve Státní opeře začala kapela Kryštof a Alfa Gospel Praises pracovat na jaře. Hlavní část zkoušek se uskutečnila v říjnu v Havířově a poté uplynulý víkend v Zábřehu, kde program mohli vidět i fanoušci a příbuzní zpěváků ze sboru na veřejné generálce.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz