Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koncert kapely Kryštof v opeře vidělo na iDNES.cz 13 tisíc lidí

Exkluzivně   15:11aktualizováno  23:47
Pražská Státní opera dvakrát během jednoho dne praskala ve švech. Kapela Kryštof ji obsadila, aby představila unikátní show se sborem Alfa Gospel Praises. Koncert, který exkluzivně vysílal portál iDNES.cz v přímém přenosu, zhlédlo třináct tisíc unikátních uživatelů.

Kapela Kryštof a sbor Alfa Gospel Praises při koncertu ve Státní opeře - Praha (1. prosince 2008) | foto: Marek Dvořáček, iDNES.cz

Partnerem koncertu byla společnost Coca-Cola. Přenos zajistila firma PRO-ZETA. Serverové zajištění měl na starosti SuperHosting.cz.

Začalo to lupáním v mikrofonu

Fanoušci si užili bezmála tříhodinovou show, kterou předznamenal první odpolední koncert od 17 hodin. Ten začal trochu nervózně - zpěváku Richardu Krajčovi totiž celou první písničku "lupal" mikrofon.

Kapela Kryštof a sbor Alfa Gospel Praises při koncertu ve Státní opeřeHned poté si ho nechal opravit; pauzu zpestřila balkánská dechovka v podání trombonisty Ondřeje Kyjonky, trumpetisty Nikolaose Grigoriadise a saxofonisty Nikose Kulurise.

Pak už koncert nabral pevný řád, který byl obdobný jako večerní přímý přenos  na iDNES.cz od 20 hodin. Po úvodní První veselé přišly Ženy, Svědomí a Moře v hoře. Sqěle kapela okořenila netradičním pojetím obvyklého tanečku, který předvádí na rockových koncertech.

Richard Krajčo omezil komunikaci s publikem, ale to o možnost položit několik dotazů nepřišlo. Kytaru s podpisy členů kapely si na konci odnesla malá holčička za otázku, jak se jmenuje nálepka medvídka, kterou má na svém hudebním nástroji kytarista Evžen Hoffman.

Večer pak kapelový pan Markvart, baskytarista Nikolaj Arichtev, ocenil chlapečka za dotaz Kolik vody kapela průměrné vypije během koncertu. Rozdávaly se i další ceny, cédéčka Kryštof či dárkové tašky od deníku MF DNES a portálu iDNES.cz.

Kapela Kryštof a sbor Alfa Gospel Praises při koncertu ve Státní opeře

Očekávaný sbor Alfa Gospel Praises nastoupil ve čtvrtině koncertu v písni Pohádkách a do konce koncertu už na jevišti nechyběl. Zpěváci pod vedením sbormistra Simeona Hýbla se poprvé naplno uvedli v baladě Zrcadlení, v novinkovém singlu Tak nějak málo tančím... se všichni vlnili do rytmu.

Kapela Kryštof a sbor Alfa Gospel Praises při koncertu ve Státní opeřePerličkou koncertu byla baleťácká vložka ve Sněhurkách, kterou si připravila technická sekce kapely. Byl mezi nimi i řidič Tomáš Doskočil, který celý koncert uvedl svou bodrou ostravštinou.

Dalším vrcholem koncertu byla pomalá píseň Vodné stočné, kdy se na pódiu objevil jednadvacetiletý fanoušek Jan Kavan. Kapela jej našla na serveru YouTube, kde hraje písničky kapely Kryštof na piano, a pozvala si jej do opery.

Regulérní set končil balkánskou rozjuchanou písní Fantomska. Ještě předtím při večerním koncertě publikum donutilo baskytaristu Nikolaje, aby zahrál svou písničku o životě v Ostravě a telefonátu s Jarkem Nohavicou, kterou chystá na novou desku Kryštof.

Jako první přídavek zahrál osamocený Krajčo novinkovou píseň Ráno. Po Atentátu, s nímž kapela letos slavila ohromný úspěch v rádiích, následovala Lolita, průlomová skladba kapely z roku 2001. A na závěr Jízda v protisměru, v níž se do bouření nástrojů zapojil i gospelový sbor.

Kapela obsadila operu už o půlnoci

Kryštof obsadil operu už o půlnoci z neděle na pondělí. S technikou dorazil i Richard Krajčo. "Byla to povinnost, je to prestižní koncert, který si produkujeme sami v naší režii," vysvětlil. Do postele se dostal v pět ráno a už v deset hodin musel být zpátky na pódiu. "Hodně jsem si odpočinul v neděli a i těch pár hodin spánku nad ránem bylo fajn. Unavený nejsem, koncerty zvládnu," ujistil.

Kapela Kryštof a sbor Alfa Gospel Praises při koncertu ve Státní opeře

V deset hodin měly začít zkoušky, ovšem zpozdily se - protáhly se přípravy velkolepé scény s velkým světelným parkem. "Dovezli jsme sem dvacet šest světelných hlav plus osm vykreslovacích led světel. Využíváme i aparát Státní opery," vypočítal osvětlovač kapely Jiří Rouček.

Kapela Kryštof a sbor Alfa Gospel Praises - zkouška ve Státní opeřePětačtyřicetiletý sbor Alfa Gospel Praises dorazil autobusem ze Zábřeha načas. Jeho šéf Simeon Hýbl pobýval s kapelou v Praze už od soboty. V neděli se odpočívalo, večer si kapela zašla na pár piv a decentně oslavila svátek trombonisty Ondřeje Kyjonky.

"Ještě předtím jsme ale museli nakoupit catering pro šedesát lidí. Zajeli jsme do hypermarketu na Černý Most. Jídlo a pití zabralo celou naši dodávku. Paní u pokladny z nás měla radost," smál se se Nikolaj Arichtev, který měl velký nákup na starosti.

Kapela Kryštof, fanoušek Jan Kavan a sbor Alfa Gospel Praises - zkouška ve Státní opeřeNejvíc času na zkoušce v opeře zabrala příprava jednoho z překvapení koncertu - nástup sboru, kdy ke konci písně Pohádkách vyjela za kapelou zástěna a najednou byl sbor na scéně. Další specialita pro večer - vystoupení fanouška Honzy Kavana - se naopak zvládlo na jedno přehrání.

Mezitím se chystali také zvukaři v přenosovém voze. Z koncertu ve Státní opeře totiž už za týden vyjde cédéčko s nejlepšími písněmi. "Bude to docela makačka, musíme to odevzdat v pátek, ale měli bychom to v pohodě stihnout," uvedl Boris Carloff, který album produkuje společně s Krajčem a kapelovým zvukařem Jakubem Honzátkem.

Kapela Kryštof dává rozhovory před koncerty ve Státní opeřeOd dvou do tří hodin odpoledne byly na programu rozhovory kapely pro média, pak rychlý oběd a odpočinek a pak s malou pauzou koncerty. "Ten první nemůžeme moc protahovat, ale ten druhý, který půjde živě na internetu, může trvat až tři hodiny," plánoval Krajčo. V odhadu se skoro nespletl - večerní show trvalo asi 180 minut 

Na společném koncertě ve Státní opeře začala kapela Kryštof a Alfa Gospel Praises pracovat na jaře. Hlavní část zkoušek se uskutečnila v říjnu v Havířově a poté uplynulý víkend v Zábřehu, kde program mohli vidět i fanoušci a příbuzní zpěváků ze sboru na veřejné generálce.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Najdete na iDNES.cz