Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koncert Bartoliové s kastrátským repertoárem skončil voláním Bravo!

  9:12aktualizováno  9:12
S mimořádným úspěchem zazpívala v neděli ve vyprodané Dvořákově síni pražského Rudolfina slavná italská mezzosopranistka Cecilia Bartoliová. Téměř tříhodinový koncert skončil trojími několikaminutovými ovacemi vstoje, které provázel jásot a nadšené Bravo!

Cecilia Bartoliová při své minulé návštěvě Prahy (ilustrační snímek) | foto: ČTK

Hvězdná Bartoliová ohromila tak jako v červnu při svém prvním úspěšném vystoupení v Praze a publikum ji dlouho nechtělo pustit z pódia. Po dvou přídavcích, které se nesly v duchu koncertu, se operní diva ještě dlouho loučila. Špičková umělkyně přednesla v doprovodu souboru Il Giardino Armonico a dirigenta Giovanniho Antoniniho netradiční program barokní hudby, který pocházel z jejího úspěšného alba Sacrificium, oceněného cenou Grammy.

Uvedla tvorbu kastrátské školy neapolského skladatele a impresária Nicoly Porpory. Zazněla ale i známá Händelova árie Lascia la spina nebo árie z Broschiho opery Merope.

Tato hudba představuje to nejtěžší, co kdy bylo pro lidský hlas napsáno, nejen díky své nesmírné virtuozitě, kultivaci zpěvu i frázování. Mimořádné pěvecké techniky pětačtyřicetiletá Bartoliová naprosto ovládá, zazpívala árie s vášnivými girlandami ozdob i klidné kantilény v nejnižší dynamice, při nichž se až tajil dech.

Posluchači ji oceňovali uznalým potleskem, dárky i mnoha kyticemi květin, ona se jim odměňovala emocemi, virtuozitou a nezapomenutelnou show. Její výkon přitom umocnilo i dobové oblečení, které ke konci korunovala rudou řasenou vlečkou s velkým límcem z peří, jenž v závěru při odchodu do zákulisí efektně odhodila.

Jedna z nejprodávanějších klasických umělkyň dnešní doby a několikanásobná držitelka cen Grammy, Echo a Bambi svými kvalitami ční nad většinou ostatních pěvkyň o několik tříd. Její nezaměnitelný a nádherně barevný koloraturní mezzosoprán s temně hrdelním témbrem a mimořádným rozsahem jí vynesl neoficiální titul Královna hbitosti. Ačkoli by mohla mít hvězdné manýry, na pódiu působí bezprostředně a přirozeně.

Projekt Sacrificium je výsledkem badatelské práce Bartoliové a jejího týmu. Hudba kastrátů patří k nejzajímavějším v evropské hudební historii. Od 16. až do konce 18. století byli kastráti významným fenoménem zvláště v operní oblasti a výrazně ovlivňovali charakter tehdejší hudby. Z dnešního pohledu zmrzačení muži se v mládí podrobovali nehumánnímu zákroku proto, aby si uchovali i po mutaci vysokou hlasovou polohu v altu a sopránu. Jejich hlas býval silný, průrazný, se zcela odlišnou barvou, než měly dospělé ženy.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

Hlavní hvězdou Colours bude držitel jedenácti Grammy Pharrell Williams

Producent Pharrell Williams odehrál svou tuzemskou premiéru 17.9. 2014 v...

Festival Colours of Ostrava ohlašuje dalších dvacet nových zahraničních jmen. Mezi nimi je největší hvězdou kapela...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

Najdete na iDNES.cz