Langerová zazpívá Kryla, na Václavském náměstí ji doprovodí orchestr

  14:57aktualizováno  14:57
Současní zpěváci a zpěvačky, orchestr a známé písně šedesátých let. Takový bude Koncert ’68, který se uskuteční dnes večer na Václavském náměstí. Zazpívá Aneta Langerová či Marta Kubišová, o nové aranže starých fláků se postaral Petr Malásek.

Aneta Langerová na zkoušce koncertu při příležitosti 50. výročí srpnových událostí roku 1968 | foto: ČTK

Je líné nedělní odpoledne, na pražské Vinohradské ulici naštěstí nejsou tanky, zuří tu jen nesnesitelné vedro. V budově Českého rozhlasu je však příjemně a ve zdejším nahrávacím studiu finišují zkoušky na úterní velký koncert.

Ten se uskuteční od 20 hodin na Václavském náměstí a zazní na něm písně oblíbené v šedesátých letech, ovšem v nových úpravách. Dirigentka občas celý ansámbl zastaví kvůli detailním pokynům. Z orchestru dostává i jednu lakonickou odpověď – teď to možná není dokonalé, ale v úterý „pod ocasem“ si to sedne.

K mikrofonu se právě staví Aneta Langerová se svou verzí Nevidomé dívky od Karla Kryla. „Ke všem, kteří v roce 1968 žili a třeba i položili život za svobodu, mám velký respekt a úctu. I proto na tomto koncertu vystupuji. Myslím, že je potřeba podobné události připomínat, i když to samozřejmě není nic veselého,“ tvrdí zpěvačka.

Konkrétně Nevidomou dívku už Langerová zpívala na koncertu ke Krylovým nedožitým sedmdesátinám a je na první poslech zřejmé, že její verze se od originálu liší. Tady zní Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Kryl ji původně nahrál jen s kytarou. „Celý nápad je postavený na tom, že se jednotliví zpěváci spojí s orchestrem a s kapelou Petra Maláska. Samozřejmě že původní surová verze od Karla Kryla je nesrovnatelná. A ani to srovnávat nechceme,“ dodává Langerová.

Na koncertu se představí i Marta Kubišová, Lucie Bílá, Tereza Černochová, Vojtěch Dyk nebo Matěj Ruppert. Zazní písně jako Bratříčku, zavírej vrátka, Klaunova zpověď, Želva či Lady Carneval. Tedy nejen zjevné protestsongy, ale prostě skladby, které koncem 60. let u publika rezonovaly. O nové aranže se postaral Petr Malásek a víc detailů nechtějí organizátoři prozradit, má to být totiž překvapení.

Fotogalerie

A koncert nebude jediná připomínka, na které se podílí Rozhlas, jehož vinohradská budova byla konec konců jedním ze středobodů tragických událostí před padesáti lety. Už v 11 hodin se před vchodem konal tradiční pietní akt a odhalení nové pamětní desky obětem padlým u budovy Československého rozhlasu – ze sto třiceti okupanty zabitých lidí jich šestnáct zemřelo právě zde.

Od pondělního večera navíc výročí připomíná speciální vysílání. Moderátoři provádějí posluchače minutu po minutě událostmi osudové srpnové noci roku 1968.

V neposlední řadě si návštěvníci hlavní budovy Rozhlasu budou moci na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je, potkat v ulicích svého města tanky okupantů. K tomu poslouží brýle s virtuální realitou a v jejich rámci i mrazivý komentář – toto se opravdu stalo.

S rozšířenou realitou si hraje i mobilní aplikace Návrat ’68, která přibližuje skutečný příběh patnáctileté Táni, kterou invaze zastihla u příbuzných v rakouských Alpách. Vrátí se? To si může vyzkoušet každý, aplikace je ke stažení v App Store a Google Play.

Srpen68 - články k výročí


Seriál Přelomové osmičky představuje zajímavé historické události, které se udály v letech končících číslem osm. Od tragického porušení příměří v lednu 1968 ve Vietnamu přes vyhlášení mobilizace v Československu v květnu 1938 až třeba po oblet Měsíce Apollem 8 v roce 1968.


Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Další z rubriky

Karel Gott zahájí příští rok v červenci festival Benátská! s Impulsem

Karel Gott 12. června 2018 v pražské O2 areně

Úvodní den přehlídky Benátská! s Impulsem bude patřit oslavě osmdesátých narozenin Karla Gotta. Čtvrteční program...

Pražské jaro zahájí orchestr, který po válce utvořili vysídlení Němci

Dirigent Jakub Hrůša

Pražské jaro 2019 otevřou Bamberští symfonikové se svým českým šéfem Jakubem Hrůšou. Jejich provedení Smetanovy Mé...

Hudební ceny iDNES.cz: vyberte nejoblíbenější zpěvačku, zpěváka a kapelu

Ilustrační snímek

Anketa popularity Český slavík se letos neuskuteční. I nadále však chceme vědět, kdo se těší přízni fanoušků,...

Najdete na iDNES.cz