Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komunikace skrze znak

aktualizováno 
- V poslední době se stále více mluví o tvorbě malíře a grafika Eduarda Ovčáčka. Jeho dlouholeté bohatě rozvinuté dílo je totiž označováno za jedno z významných a úspěšných řešení současných otázek umění. Proto se České muzeum výtvarného umění v Praze spolu s Galerií moderního umění v Hradci Králové rozhodlo uspořádat stručnou přehlídku celé jeho tvorby.

Výběr s díla Eduarda Ovčáčka představila Galerie moderních umění v Hradci Králové už na jaře letošního roku. Nyní je výstava Otevřené možnosti – Dílo 1959 – 1999 k vidění i v Praze.

Eduard Ovčáček, jehož práce se začaly objevovat koncem padesátých let, se na počátku věnoval expresivnímu figurálnímu znaku. Už tenkrát se vlastně vydal na cestu abstrakce inspirovanou později přímo znakem písmovým. Ovčáčkův lettristický experiment došel ke konci a jeho rozložení textu na vlastní písmové prvky se stalo novou písmovou hrou, která nezůstala dlouho bez povšimnutí. V roce 1966 byl tedy v Galerii Lidové demokracie představen jako přední autor písmové tématiky v obraze i plastice.

Další neméně významnou složkou umělcovy tvorby se stala figura, která se jeví jako nezastupitelná od konce sedmdesátých let až do dneška. Lidská bytost se tedy ocitá na obrazech v kolotoči Ovčáčkových tajuplných písmen. Takové obrazy se pak dají chápat jako dialogy mezi živoucím obrazem a těmi, kteří si obraz pečlivě prohlížejí. Pocit konkrétního lidského těla žijícího v obraze ještě umocňují plastické odlitky vyčnívající z obrazů.

"Písmo a znak jsou ústředním tématem mé dosavadní více než třicetileté práce... Komunikaci s divákem skrze znak považuji v dnešní době za prioritní možnost, jak diváka direktně oslovit a sdělit pocity člověka postmoderní doby způsobem srovnatelným kdekoliv na světě. Kromě jiných médií komunikuji prostřednictvím grafiky...," uvedl na jedné ze svých výstav Eduard Ovčáček, jehož výstavu můžete vidět v Českém muzeu výtvarných umění do 26. září.

Společně s výstavou byla také vydána obsažnější monografie Ovčáčkova díla, která je na pražské k výstavě také k dispozici.

Eduard Ovčáček se narodil 5. března 1933 v Třinci. V letech 1957 až 1963 studoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě u profesora Petra Matejky. Jako host studoval v roce 1962 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u prof. A. Kybala. Zabývá se malbou, grafikou, koláží, plastikou, lettristickou fotografií, konkrétní a vizuální poezií. Zúčastnil se řady samostatných i společných výstav doma i v zahraničí.

V roce 1965 získal cenu za grafiku na mezinárodní výstavě Zlaté grono v Zielone Górze v Polsku, v roce 1968 obdržel čestné uznání na 1. bienále – Výzkumy grafiky v Jihlavě. V roce 1995 získal Grand Prix na 1. trienále grafiky INTER-KONTAKT-GRAFIK v Praze. Zúčastnil se řady mezinárodních sympozií. Je zastoupen ve veřejných sbírkách u nás i v zahraničí.

V současné době je docentem na Ostravské univerzitě, kde na katedře výtvarné tvorby vede ateliér volné a užité grafiky.

Pop. čís. 305, 1998, Serigrafie

Rorschachův test, 1997, Serigrafie A2

Křivé kolo, 1998, Serigrafie

Fin De Siecle, 1998, Serigrafie

Dokumenta c. David, 1998, Serigrafie

Autoportrét, Eduard Ovčáček

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Najdete na iDNES.cz