Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komunikace má mnoho nových tváří

  12:28aktualizováno  12:28
- V Národním technickém muzeu v Praze dnes začíná výstava s názvem Komunikace, která si vzala za cíl vysvětlit a představit změny a vývoj v oblasti mezilidského dorozumívání a tzv. nových technologií před prahem třetího tisíciletí. To vše navíc interaktivním způsobem. Výstava je jedním z prvních projektů Prahy - Evropského města kultury roku 2000 a bude prezentována ve všech devíti městech, které tento titul obdržely. Praha je přitom první metropolí, kde se výstava objevila po vernisáži ve Finsku.

Výstava byla slavnostně zahájena už v pondělí večer za účasti ředitele projektu Praha – Evropské město kultury 2000 Michala Prokopa, ředitele finského vědeckého centra Heureka, ředitele Národního technického muzea a ministra kultury ČR Pavla Dostála (ten s sebou přivedl také svého překladatele, protože na vernisáži se mluvilo i anglicky).

Tři sály výstavy Komunikace, kterou připravilo finské vědecké centrum Heureka, shrnují a vysvětlují to, co lze nazvat novými trendy a fenomény v oblasti komunikace a dorozumívání. Výstavní exponáty se dotýkají digitálního zpracování dat, internetu, mobilní komunikace, satelitních technologií a dalších oblastí, které sice možná ještě mohou vypadat nově a převratně, rozhodně ale aspirují na to, stát se samozřejmostí a zvětšit (nejen) pohodlí svých uživatelů.

Interaktivita vystavených objektů přitom umožňuje vyzkoušet mnohé na vlastní kůži. Návštěvníci mohou ovládat kurzor na monitoru bez myši a rukou, mohou zkusit ovládat objekt na obrazovce pouze s pomocí hlasitosti zvuku, který sami vydávají, nebo vyzkoušet komunikaci, jaké se používá ve velkých průmyslových komplexech – když jeden člověk je mozkem, druhý rukama a dorozumívají se sluchátky a přenosem obrazu. Mezi tématy výstavy nechybí ani otázka kódování a rozdílů mezi evropskými abecedami nebo principu satelitních sítí.

Styl výstavy je přes závažnost a často i vysokou odbornost zmíněných oblastí hravý a názorný, chvílemi možná zachází ve své snaze popularizovat vědu až trochu moc daleko. Koneckonců je to možná ale dobře: Lidé, kteří se za celý svůj život nestihli smířit s technologií kolem sebe, sem mohou vzít své děti a alespoň jim už v útlém věku ukázat, že internet, mobilní telefony a satelity nekoušou.

(Finské vědecké centrum Heureka, které tuto výstavu připravilo, bylo otevřeno v dubnu 1989. Jeho smyslem je popularizace vědy a a výzkumu, jeho heslem "radost z objevování". Hlavní expozice centra jsou věnovány vesmíru a přírodě, životnímu prostředí, životu a lidské společnosti, světu jako "globální vesnici", jazykům a kulturám, energii a výrobě, matematice. Roční návštěvnost Heureky přesahuje 300 000 návštěvníků. - Tiskový materiál NTM)

Výstava potrvá do 19. března 2000.

Exponát, který umožňuje vyzkoušet ovládání kurzoru bez myši a rukou

Tady lze okusit rozdíly mezi analogovým a digitálním přenosem zvuku

Jedním z témat výstavy jsou i rozdíly v evropských abecedách a různé druhy klávesnic

Na výstavě je možné vyzkoušet opravdu různé druhy komunikace.

Jeden ze tří výstavních sálů

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Najdete na iDNES.cz