Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kompromisy Prahy tří kultur, které věru vyžadují nasazení

  4:53aktualizováno  4:53
Praha česká, židovská a německá se prostupují na výstavě Tripolis Praga, která se koná v pražské Novoměstské radnici do konce srpna. Obsah expozice je však lepší než její forma.

Max Brod | foto: Christian Brandstätter Verlag Wien

Na osmdesáti panelech se odvíjí příběh z konce předminulého a počátku minulého století, příběh Prahy, která na troskách mocnářství získávala sebevědomí metropole tří kultur.

Kolem roku 1900 v ní žilo 450 tisíc obyvatel, z toho 92 procent Čechů a 7,2 procenta Němců. Ti první demonstrovali svou převahu i v reprezentativních stavbách, ti druzí ztráceli na politickém vlivu, ale nikoli kulturně.

Soužití to nebylo vždy snadné a výstava naštěstí do nostalgie nepropadá, byť i mýty jsou jejím tématem - jeden z oddílů se jmenuje Národnostní nesnášenlivost a antisemitismus. Ilustruje ho mimo jiné štvavá jízdenka: "Praha - Jeruzalém pro Židy jednosměrně, pátou třídou, v dobytčáku".

Na druhou stranu je tu i setkávání a obohacování: z jednoho jazyka do druhého se "přelévala" slova a obraty, nechybějí portréty osobností, které porozumění usnadňovaly. Z nejznámějších: Max Brod, Paul Eisner, Rudolf Fuchs, který do němčiny přeložil Bezručovy Slezské písně.

Franz Werfel k nim napsal dodnes citovanou předmluvu. Výstava je odborně uznávaná, jelikož poměrně rovnocenně a promyšleně představuje všechny elementy, které v Praze (ko)existovaly.

Poskytuje základní rámec, všímá si poutavých aspektů (zobrazování českých žen německými autory) a detailů (např. plakát k turné Karla Krause či Werfelova pohlednice z fronty). Jistá klipovitost je vzhledem k tématu asi nevyhnutelná.

Výstavu připravilo roku 2001 Středoevropské centrum Technické univerzity v Drážďanech a koncipovalo ji jako putovní. Paradoxně o výstavu prý Praha zájem moc nejevila. Změna nastala po vzniku Pražského domu autorů německého jazyka, který se o přesun zasadil.

Cestovní odlehčenost expozice však žádá kompromisy: dokumenty a umělecké artefakty se tu vyskytují  zploštěle, přefoceně. Němci v panelech i prospektech používají němčinu i češtinu, jenže jeden jazyk vždy musí být první a nejméně z poloviny je to němčina.

Číst si v úrovni kolen bílé české popisky, nadto na světlém podkladě, vyžaduje věru nasazení - na vernisáži ho mnozí návštěvníci neměli. Nejšťastnější není ani překlad, který úporně zachovává německou syntaxi a nevyvaroval se poklesků - Staré Město třeba píše s malým m.

Tripolis Praga
Pražská moderna kolem roku 1900. Novoměstská radnice, Praha 2.Výstava trvá do 28. srpna, vstupné 40 korun.
Hodnocení: 50 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Najdete na iDNES.cz