Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bez důvěry čtenářů by některé knihy nevznikly, říká šéf Comics Centra

  9:57aktualizováno  9:57
V posledních letech objevili tvůrci, pořadatelé či vydavatelé kulturních počinů a akcí metodu crowdfundingu. Komiksový svět si osvojil ještě přímočařejší postup.

Z komiksu Hellboy - Pekelná knižnice, kniha první | foto: Comics Centrum

Crowdfunding spočívá v dobrovolných příspěvcích za odměny, mezi nimiž tou základní je zpravidla poskytnutí artefaktu, na jehož vznik se přispívá. Nejde vlastně o nic jiného než o předplatné, byť s sebou přes portály typu HitHit nebo Startovač nese za vyšší příspěvek i další bonusy.

Václav Dort

Václav Dort

V literatuře, zejména komiksové, přišli však na ještě přímočařejší způsob. Totiž klasické předplatné, které je zároveň vlastně jakýmsi průzkumem zájmu čtenářů o ten který titul. Tím je známé především nakladatelství Comics Centrum, jehož šéf Václav Dort odpověděl na několik otázek.

Kdy jste s předplácením knih začali a která byla první?
V roce 2014 jsme hledali způsob jak u nás vydat kultovní sérii Sin City v jedné knize a ve velkém formátu. Vzhledem k její velikosti, váze a ceně se nám z mnoha důvodů nezdál běžný komisní prodej příliš vhodný. Proto jsme zvolili formu předplatného do kterého se mohli naši čtenáři i prodejci zapojit. Knihu jsme opatřili jmenným seznamem objednávajících a unikátním číslem. Zájem nás mile překvapil a ještě než kniha Kurva velký Sin City vyšla, začali se nás čtenáři ptát po dalších podobných titulech. Tak vznikla naše edice Kolosální knihy. Ročně nyní vydáváme dvě takto náročné knihy. Vzhledem k velikosti a váze knih si saháme na technologická maxima výrobních linek a tak jsou tyto projekty zatěžkávací zkouškou nejen pro nás, ale i pro tiskárnu.

Tak bude vypadat kompletní vydání Sin City

Tak bude vypadat kompletní vydání Sin City

Byl to váš nápad nebo jste se inspirovali jinde? Nakolik je tato forma v komiksovém světě obvyklá?
Pokud jde o formu předplatného tak tato forma ve světě i u nás existuje. Vzhledem ale k náročnosti její propagace i marketingu se nevyužívá tak často. U komiksů v USA je téměř výlučná forma předobjednávky z katalogu distribuce Diamond Comics. Pokud jde o formu, tam nás inspirovalo právě Kurva velký Sin City, jehož formát je mimochodem větší než v USA. Jinak číslování a seznam kupujících jsou naše vlastní nápady. Ale po patnácti hodinách číslování v tiskárně jednotlivých výtisků si říkáme, že ne až tak příliš dobré.

Kdyby se nesešel dostatek peněz, skutečně byste knihu nevydali, nebo máte nějakou finanční rezervu?
Výrobní minimum je dáno technologicky a pokud bychom se na něj předplacenými kusy nedostali, projekt bychom zrušili a peníze, tak jak slibujeme, vrátili.

Jakým způsobem dáváte komiksovým fanouškům o možnosti respektive nutnosti předplatit si ten který titul vědět?
Fanouškům i knihkupcům dáváme vědět prostřednictvím našeho webu, facebooku, twitteru i prostřednictvím tištěných a internetových médií. Mnoho čtenářů i lidí v médiích, v reklamě nebo výtvarníků má rádo naše knihy a o informace se podělí s ostatními. Za to jsme jim moc vděční. Vědí, že jsme takoví srdcaři.

Stalo se někdy, že se peněz nesešlo dost?
Zaplať pánbůh, ne. A budeme se snažit, aby se to díky našemu výběru titulů nestalo.

Hellboy - Pekelná knižnice, kniha první

Hellboy - Pekelná knižnice, kniha první

Zohledňujete při výběru titulů, které vydáte způsobem předplatného, čtenářské požadavky?
Edice Kolosální knihy v podstatě vznikla právě díky požadavkům čtenářů, když nás ještě před vydáním Kurva velkýho Sin City začali přesvědčovat, že máme vydat další takovou knihu, a tou má být Hellboyova Pekelná knižnice – velkoformátové vydání série Hellboy.

Vydali jste tímto způsobem někdy knihu, kterou byste jinak vydat nechtěli nebo nemohli?
Nevydáváme knihy, které bychom nechtěli. Předplatné nám jen umožňuje vydat knihy, které by jinak nemohly vyjít. Forma předplatného na nás klade obrovské nároky, čtenáři velmi důvěřují našemu výběru. Nechceme a ani je nesmíme zklamat. Knihy mnoha čtenářům prodáváme přímo v našem nakladatelství. Když u nás jeden žurnalista viděl, jak se s každým zákazníkem dáváme do řeči a bavíme se s ním i o osobních věcech, říkal, že mu to připomíná obchůdek z první republiky. A přesné tohle nás těší. U nás je opravdu náš zákazník, náš pán.

Zámek a klíč

Zámek a klíč

Které tituly, ať už řadové nebo velkoformátové, chystáte metodou předprodeje na nejbližší dobu?
V tomto roce u nás vyjdou dva tituly v edici Kolosální knihy: Hellboyova Pekelná knižnice 2 a Darkness. Kromě edice s předplatným Kolosální knihy máme ještě edici Na přání, která funguje na principu předobjednávek. V té pomáháme prostřednictvím čtenářů na svět zajímavým, ale z různých důvodů problematicky prodejným titulům. Jsme hrdí, že se nám právě v této edici podařilo dokončit sérii Zámek a klíč, jejímž autorem je syn Stephena Kinga Joe Hill.

Autor:Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries.

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

RECENZE: Veselé díky za Dabing Street, kde z vulgarit vytaví poezii

Tereza Voříšková v seriálu Dabing Street

Comeback, Okresní přebor, Čtvrtá hvězda - a teď Dabing Street. V důstojně vážném roce „osmičkových“ výročí tvoří seriál...

Zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. Do Prahy tajně přivezl Nico

Hudební publicista Vojtěch Lindaur na snímku z roku 2011

Ve věku šedesáti let po dlouhé nemoci zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. V říjnu 1985 do Československa tajně...

Další z rubriky

Od Baťových polobotek po verzatilky. Končí století plné věcí

Z knihy Příběhy věcí

Vůně z dětství, dopis od první lásky, oblíbené tričko nebo lístek na koncert. Jsou to jen věci, dalo by se říct, přesto...

RECENZE: Batoh, medvěd, osm kartonů vodky a z inženýrů jsou taxikáři

Další ukázka sovětské propagandy.

Autobiografický příběh Lva Golinkina, sovětského Žida, který v roce 1989 jako desetiletý se svou rodinou prchal do...

KULTURA 2018: Dan Brown uprchl k vědě, Salman Rushdie zase provokuje

Dan Brown na tiskové konferenci v pražské Novoměstské radnici (15. ledna 2014)

Dan Brown, Jo Nesbo, Salman Rushdie. V roce 2018 se do knižního světa vrátí jeho hvězdy i provokatéři.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz