Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bez důvěry čtenářů by některé knihy nevznikly, říká šéf Comics Centra

  9:57aktualizováno  9:57
V posledních letech objevili tvůrci, pořadatelé či vydavatelé kulturních počinů a akcí metodu crowdfundingu. Komiksový svět si osvojil ještě přímočařejší postup.

Z komiksu Hellboy - Pekelná knižnice, kniha první | foto: Comics Centrum

Crowdfunding spočívá v dobrovolných příspěvcích za odměny, mezi nimiž tou základní je zpravidla poskytnutí artefaktu, na jehož vznik se přispívá. Nejde vlastně o nic jiného než o předplatné, byť s sebou přes portály typu HitHit nebo Startovač nese za vyšší příspěvek i další bonusy.

Václav Dort

Václav Dort

V literatuře, zejména komiksové, přišli však na ještě přímočařejší způsob. Totiž klasické předplatné, které je zároveň vlastně jakýmsi průzkumem zájmu čtenářů o ten který titul. Tím je známé především nakladatelství Comics Centrum, jehož šéf Václav Dort odpověděl na několik otázek.

Kdy jste s předplácením knih začali a která byla první?
V roce 2014 jsme hledali způsob jak u nás vydat kultovní sérii Sin City v jedné knize a ve velkém formátu. Vzhledem k její velikosti, váze a ceně se nám z mnoha důvodů nezdál běžný komisní prodej příliš vhodný. Proto jsme zvolili formu předplatného do kterého se mohli naši čtenáři i prodejci zapojit. Knihu jsme opatřili jmenným seznamem objednávajících a unikátním číslem. Zájem nás mile překvapil a ještě než kniha Kurva velký Sin City vyšla, začali se nás čtenáři ptát po dalších podobných titulech. Tak vznikla naše edice Kolosální knihy. Ročně nyní vydáváme dvě takto náročné knihy. Vzhledem k velikosti a váze knih si saháme na technologická maxima výrobních linek a tak jsou tyto projekty zatěžkávací zkouškou nejen pro nás, ale i pro tiskárnu.

Tak bude vypadat kompletní vydání Sin City

Tak bude vypadat kompletní vydání Sin City

Byl to váš nápad nebo jste se inspirovali jinde? Nakolik je tato forma v komiksovém světě obvyklá?
Pokud jde o formu předplatného tak tato forma ve světě i u nás existuje. Vzhledem ale k náročnosti její propagace i marketingu se nevyužívá tak často. U komiksů v USA je téměř výlučná forma předobjednávky z katalogu distribuce Diamond Comics. Pokud jde o formu, tam nás inspirovalo právě Kurva velký Sin City, jehož formát je mimochodem větší než v USA. Jinak číslování a seznam kupujících jsou naše vlastní nápady. Ale po patnácti hodinách číslování v tiskárně jednotlivých výtisků si říkáme, že ne až tak příliš dobré.

Kdyby se nesešel dostatek peněz, skutečně byste knihu nevydali, nebo máte nějakou finanční rezervu?
Výrobní minimum je dáno technologicky a pokud bychom se na něj předplacenými kusy nedostali, projekt bychom zrušili a peníze, tak jak slibujeme, vrátili.

Jakým způsobem dáváte komiksovým fanouškům o možnosti respektive nutnosti předplatit si ten který titul vědět?
Fanouškům i knihkupcům dáváme vědět prostřednictvím našeho webu, facebooku, twitteru i prostřednictvím tištěných a internetových médií. Mnoho čtenářů i lidí v médiích, v reklamě nebo výtvarníků má rádo naše knihy a o informace se podělí s ostatními. Za to jsme jim moc vděční. Vědí, že jsme takoví srdcaři.

Stalo se někdy, že se peněz nesešlo dost?
Zaplať pánbůh, ne. A budeme se snažit, aby se to díky našemu výběru titulů nestalo.

Hellboy - Pekelná knižnice, kniha první

Hellboy - Pekelná knižnice, kniha první

Zohledňujete při výběru titulů, které vydáte způsobem předplatného, čtenářské požadavky?
Edice Kolosální knihy v podstatě vznikla právě díky požadavkům čtenářů, když nás ještě před vydáním Kurva velkýho Sin City začali přesvědčovat, že máme vydat další takovou knihu, a tou má být Hellboyova Pekelná knižnice – velkoformátové vydání série Hellboy.

Vydali jste tímto způsobem někdy knihu, kterou byste jinak vydat nechtěli nebo nemohli?
Nevydáváme knihy, které bychom nechtěli. Předplatné nám jen umožňuje vydat knihy, které by jinak nemohly vyjít. Forma předplatného na nás klade obrovské nároky, čtenáři velmi důvěřují našemu výběru. Nechceme a ani je nesmíme zklamat. Knihy mnoha čtenářům prodáváme přímo v našem nakladatelství. Když u nás jeden žurnalista viděl, jak se s každým zákazníkem dáváme do řeči a bavíme se s ním i o osobních věcech, říkal, že mu to připomíná obchůdek z první republiky. A přesné tohle nás těší. U nás je opravdu náš zákazník, náš pán.

Zámek a klíč

Zámek a klíč

Které tituly, ať už řadové nebo velkoformátové, chystáte metodou předprodeje na nejbližší dobu?
V tomto roce u nás vyjdou dva tituly v edici Kolosální knihy: Hellboyova Pekelná knižnice 2 a Darkness. Kromě edice s předplatným Kolosální knihy máme ještě edici Na přání, která funguje na principu předobjednávek. V té pomáháme prostřednictvím čtenářů na svět zajímavým, ale z různých důvodů problematicky prodejným titulům. Jsme hrdí, že se nám právě v této edici podařilo dokončit sérii Zámek a klíč, jejímž autorem je syn Stephena Kinga Joe Hill.

Autor:Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

Další z rubriky

Svět si mě cení, vlast ne. Vyznamenání bych přijal, řekl Saudek Za scénou

Selfie podle fotografa Jana Saudka

„Když dojde k vyznamenávání, tak to musí být Francouzi, kdo mi dá řád. Žádný z našich prezidentů mi vyznamenání...

RECENZE: Kafka, Ginsberg, Kundera. Když Fin čekal na pražské pavlači

Pentti Saarikoski na snímku z roku 1967

Jméno spisovatele Penttiho Saarikoskiho zná v Čechách asi málokdo. A přitom byl tenhle Fin v 60. a 70. letech doma i za...

Knih o dost ubylo, ale utrácelo se za ně víc, skoro osm miliard korun

Vítězné tituly ocenění Zlatá stuha 2014

Svaz českých knihkupců a nakladatelů vydal zprávu o stavu domácího knižního trhu za rok 2016. Vyvodit se z něj dají tři...Najdete na iDNES.cz