Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komiksový Čtyřlístek půjde do kin, s premiérou se počítá na podzim 2011

  3:49aktualizováno  3:49
Přestože loni oslavili už čtyřicítku, na plátno kin vkročí poprvé. Fifinka, Myšpulín, Piňďa a Bobík, hrdinové legendárního komiksu, ožijí v animovaném filmu Čtyřlístek ve službách krále, jehož premiéra se chystá na podzim 2011.

Komiksový Čtyřlístek už natočil desku, teď míří na filmová plátna. | foto: EMI

"Pořád jsme čekali, kdy se rozhýbou, ale až na nedokončené pokusy o seriál či pár klipů se jejich filmové verze žádná generace nedočkala. Takže jsem zajásal, když mi projekt nabídli. Je to kultovní záležitost," přiznal režisér Michal Žabka, že se Čtyřlístkem vyrůstal.

Dokonce si pamatuje první setkání: ve čtyřech či pěti letech mu maminka cestou od zubaře koupila Bubáky z Bubákova, jež viděl ve výloze, a od té doby se mu doma "štosovaly" další díly.

Poslechněte si Čtyřlístek

Čtyřlístek se od roku 2007 chlubí svojí první dlouhohrající deskou. Dostala název Superkapela z Třeskoprsk. Ukázky z alba najdete v audiogalerii.

Teď své hrdiny z dětství probudí k životu v původní výtvarné podobě Jaroslava Němečka, ale v novém příběhu, v němž Hana a Josef Lamkovi, jedni z četných autorů komiksu, rozvedli vlastní motiv dávné epizody do celovečerního dobrodružství.

Čtyřlístek

Hrdinové Čtyřlístku znají děti ze stolních her, puzzle skládaček a pexes.

Na výletu do Prahy čtveřici zaskočí oživlý lev ze sochy Bruncvíka na Karlově mostě. Pak ji zavede do podzemních chodeb Hradu za císařem Rudolfem, jenž přicestoval časem z minulosti do současnosti, neboť podle astrologů může jen Čtyřlístek získat císaři zázračný kámen mudrců a zachránit jeho život i korunovační klenoty, o něž usiluje alchymista Kelly. Tak se Fifinka, Myšpulín, Piňďa a Bobík dostanou ke dvoru, nakonec zachraňují celou Zemi před návratem doby ledové a císaře leccos naučí.

Veškeré dialogy příběhu, v němž vystupuje na padesát postav, jsou už nahrané. "Radili jsme se s panem Němečkem, jak jsou vlastně hrdinové staří, abychom jim vybrali správné hlasy," směje se režisér.

Ondřej Brzobohatý Z natáčení filmu Doktor od Jezera hrochů - Zdeněk Troška, Tereza BebarováKarel Heřmánek, nebo Woody Allen?

NOVÝ ČTYŘLÍSTEK. Seznamte se s hlasy komiksových hrdinů. Pinďa promluví hlasem Ondřeje Brzobohatého, Fifinku nadabuje Tereza Bebarová, do Myšpulína se převtělí Karel Heřmánek. Kvartet doplní Bohdan Tůma.

Nejmladšího – školáka Piňďu – mluví Ondřej Brzobohatý; Fifinku a Bobíka, kteří jsou prý "v nejlepším věku", Tereza Bebarová a Bohdan Tůma; a nejstaršího – profesora Myšpulína – Karel Heřmánek. Císaři půjčil hlas Vladimír Brabec, zlotřilému Kellymu Jiří Lábus, jenž účinkoval ve všech Žabkových filmech, ústy Jana Přeučila hovoří oživlý Archimboldův obraz a trio zlodějíčků si rozdělili Kryštof Hádek, Tomáš Juřička a Martin Písařík.

Nahrávání skončilo o víkendu a točit se začne v dubnu. Animace si navenek podrží původní kreslený ráz, ačkoli vznikne pomocí moderní 3D technologie, také do kin půjde v klasické dvojrozměrné podobě. "Ale možná si otestujeme, jak by vypadala případná trojrozměrná projekce za pomoci brýlí," nevylučuje Žabka.

Čtyřlístek v angličtiněČtyřlístek v němčině

NEJEN ČESKY. Čtyřlístek vyšel v němčině, angličtině, ale i řečtině.

Historie Čtyřlístku se datuje od roku 1969, kdy do nakladatelství Orbis přinesl Němeček příběh Vynález profesora Myšpulína. Na pokračování tehdy nepomyslel, ale čtenářský ohlas si vyžádal další příhody, na nichž se postupně podílela řada autorů od Ljuby Štíplové přes Pavla Šruta až po Lamkovy, kteří na Čtyřlístku pracovali od 90. let.

Pro děti i babičky

Po Listopadu také vzniklo soukromé nakladatelství Čtyřlístek, které stále vydává časopis, speciální magazíny i knižní verze komiksu. Existuje též internetový obchod Čtyřlístku, kde jsou kromě knih k mání plyšové hračky, deskové hry či šampony s malými hrdiny. "Na internetu fanoušci dokonce probírají, kdo vedle koho spí nebo kdo s kým ze Čtyřlístku chodí," usmívá se režisér.

Čtyřlístek

Producenti Miloslav Šmídmajer z Bia Illusion a Aleš Tříska ze Cinemartu slibují "dynamický, vtipný, moderní film plný humorných situací, gagů a překvapení". Nicméně "kdo s kým chodí" prý snímek rozhodně zkoumat nebude, podle Žabky je přece jenom určený hlavně dětem. "Ale s nimi na Čtyřlístek ve službách krále mohou chodit celé rodiny včetně babiček a dědečků. Zavzpomínají si," zmiňuje režisér vytrvalost slavného českého komiksu.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz