Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komiksový Čtyřlístek půjde do kin, s premiérou se počítá na podzim 2011

  3:49aktualizováno  3:49
Přestože loni oslavili už čtyřicítku, na plátno kin vkročí poprvé. Fifinka, Myšpulín, Piňďa a Bobík, hrdinové legendárního komiksu, ožijí v animovaném filmu Čtyřlístek ve službách krále, jehož premiéra se chystá na podzim 2011.

Komiksový Čtyřlístek už natočil desku, teď míří na filmová plátna. | foto: EMI

"Pořád jsme čekali, kdy se rozhýbou, ale až na nedokončené pokusy o seriál či pár klipů se jejich filmové verze žádná generace nedočkala. Takže jsem zajásal, když mi projekt nabídli. Je to kultovní záležitost," přiznal režisér Michal Žabka, že se Čtyřlístkem vyrůstal.

Dokonce si pamatuje první setkání: ve čtyřech či pěti letech mu maminka cestou od zubaře koupila Bubáky z Bubákova, jež viděl ve výloze, a od té doby se mu doma "štosovaly" další díly.

Poslechněte si Čtyřlístek

Čtyřlístek se od roku 2007 chlubí svojí první dlouhohrající deskou. Dostala název Superkapela z Třeskoprsk. Ukázky z alba najdete v audiogalerii.

Teď své hrdiny z dětství probudí k životu v původní výtvarné podobě Jaroslava Němečka, ale v novém příběhu, v němž Hana a Josef Lamkovi, jedni z četných autorů komiksu, rozvedli vlastní motiv dávné epizody do celovečerního dobrodružství.

Čtyřlístek

Hrdinové Čtyřlístku znají děti ze stolních her, puzzle skládaček a pexes.

Na výletu do Prahy čtveřici zaskočí oživlý lev ze sochy Bruncvíka na Karlově mostě. Pak ji zavede do podzemních chodeb Hradu za císařem Rudolfem, jenž přicestoval časem z minulosti do současnosti, neboť podle astrologů může jen Čtyřlístek získat císaři zázračný kámen mudrců a zachránit jeho život i korunovační klenoty, o něž usiluje alchymista Kelly. Tak se Fifinka, Myšpulín, Piňďa a Bobík dostanou ke dvoru, nakonec zachraňují celou Zemi před návratem doby ledové a císaře leccos naučí.

Veškeré dialogy příběhu, v němž vystupuje na padesát postav, jsou už nahrané. "Radili jsme se s panem Němečkem, jak jsou vlastně hrdinové staří, abychom jim vybrali správné hlasy," směje se režisér.

Ondřej Brzobohatý Z natáčení filmu Doktor od Jezera hrochů - Zdeněk Troška, Tereza BebarováKarel Heřmánek, nebo Woody Allen?

NOVÝ ČTYŘLÍSTEK. Seznamte se s hlasy komiksových hrdinů. Pinďa promluví hlasem Ondřeje Brzobohatého, Fifinku nadabuje Tereza Bebarová, do Myšpulína se převtělí Karel Heřmánek. Kvartet doplní Bohdan Tůma.

Nejmladšího – školáka Piňďu – mluví Ondřej Brzobohatý; Fifinku a Bobíka, kteří jsou prý "v nejlepším věku", Tereza Bebarová a Bohdan Tůma; a nejstaršího – profesora Myšpulína – Karel Heřmánek. Císaři půjčil hlas Vladimír Brabec, zlotřilému Kellymu Jiří Lábus, jenž účinkoval ve všech Žabkových filmech, ústy Jana Přeučila hovoří oživlý Archimboldův obraz a trio zlodějíčků si rozdělili Kryštof Hádek, Tomáš Juřička a Martin Písařík.

Nahrávání skončilo o víkendu a točit se začne v dubnu. Animace si navenek podrží původní kreslený ráz, ačkoli vznikne pomocí moderní 3D technologie, také do kin půjde v klasické dvojrozměrné podobě. "Ale možná si otestujeme, jak by vypadala případná trojrozměrná projekce za pomoci brýlí," nevylučuje Žabka.

Čtyřlístek v angličtiněČtyřlístek v němčině

NEJEN ČESKY. Čtyřlístek vyšel v němčině, angličtině, ale i řečtině.

Historie Čtyřlístku se datuje od roku 1969, kdy do nakladatelství Orbis přinesl Němeček příběh Vynález profesora Myšpulína. Na pokračování tehdy nepomyslel, ale čtenářský ohlas si vyžádal další příhody, na nichž se postupně podílela řada autorů od Ljuby Štíplové přes Pavla Šruta až po Lamkovy, kteří na Čtyřlístku pracovali od 90. let.

Pro děti i babičky

Po Listopadu také vzniklo soukromé nakladatelství Čtyřlístek, které stále vydává časopis, speciální magazíny i knižní verze komiksu. Existuje též internetový obchod Čtyřlístku, kde jsou kromě knih k mání plyšové hračky, deskové hry či šampony s malými hrdiny. "Na internetu fanoušci dokonce probírají, kdo vedle koho spí nebo kdo s kým ze Čtyřlístku chodí," usmívá se režisér.

Čtyřlístek

Producenti Miloslav Šmídmajer z Bia Illusion a Aleš Tříska ze Cinemartu slibují "dynamický, vtipný, moderní film plný humorných situací, gagů a překvapení". Nicméně "kdo s kým chodí" prý snímek rozhodně zkoumat nebude, podle Žabky je přece jenom určený hlavně dětem. "Ale s nimi na Čtyřlístek ve službách krále mohou chodit celé rodiny včetně babiček a dědečků. Zavzpomínají si," zmiňuje režisér vytrvalost slavného českého komiksu.
Nejčtenější

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

RECENZE: Show umí, na hudbu měl Leoš Mareš hosty a stejně nepřesvědčil

Z koncertu Leoše Mareše 24. dubna 2018 v pražské O2 areně

Leoš Mareš si loni dopřál „jediný koncert v životě“ v pražském Foru Karlín, pak přidal druhý a letos rovněž nadvakrát...GLOSA: Ani na masáž nebyl čas. Ivanka Trumpová baví naivitou

Ivanka Trumpová v Bílém domě (3. února 2017)

Ivanka Trumpová přepisuje pravidla úspěchu. Respektive si to myslí. Loni vydala knihu, ve které ženám radí, jak si...

Zemřel nejmenší herec světa, známý z Harryho Pottera i špiona Powerse

Verne Troyer na premiéře filmu Guru lásky

Ač hrál jen vedlejší role a měřil 81 centimetrů, Verne Troyer se mohl pokládat za hvězdu. Když ve 49 letech zemřel,...

RECENZE: Zabíjeli kvůli bazénům. To je levný výklad kauzy Metanol

Lukáš Vaculík v hlavní roli filmu Metanol

Metanolová aféra, která začala roku 2012, obnáší padesátku mrtvých a řadu lidí s trvalým postižením. Už kvůli nim se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Seděli za to, že se zastali jiných. To bývaly skutečné celebrity

Pražská desítka na dobovém záběru v dokumentu Výbor na obranu nespravedlivě...

S takovou přesilou se pochopitelně bojovat nedá. Jestliže ve stejném čase v Ordinaci v růžové zahradě chystají veselku...

RECENZE: Lumierové měli na film 50 sekund. Dnešním tvůrcům by to prospělo

Záběr z díla bratří Lumiérů použitý do dokumentárního snímku Bratři Lumiérové

Natočili celkem 1 422 filmů. Z nich 108 se vešlo do snímku Bratři Lumierové, který nyní v našich kinech nabízí až...

Brzy unaví, řekl James Cameron o vlně Avengers. A hned to schytal

Režisér James Cameron oznamuje, že tři pokračování filmu Avatara natočí na...

Tvůrce dvou nejúspěšnějších filmů historie, Avatara a Titaniku, si rozhněval fanoušky komiksů. V jednom rozhovoru totiž...

Najdete na iDNES.cz