Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komiksové báje a odlesky „mytologa“ Neila Gaimana

  15:53aktualizováno  15:53
Už šestým rokem u nás vychází jedna z nejzajímavějších komiksových sérií: Sandman scenáristy Neila Gaimana. Nyní vyšla šestá, sebraná kniha od nakladatelství Crew, která nese příznačný název Báje a odlesky.

V čem spočívá její a vůbec Gaimanovo kouzlo? Sedmačtyřicetiletý britský scenárista a spisovatel je držitelem desítek ocenění, ať už za literaturu (včetně několika cen Nebula a Hugo), nebo komiksy (například 19 "komiksových Oscarů" Eisner Awards). Jako jediný komiks v historii vyhrál jeho Sandman dokonce World Fantasy Award - než porota následně změnila pravidla tak, aby cena zůstala jen literární.

Z jeho zaznamenáníhodných komiksových začátků zmiňme nostalgickou ozvěnu gangsterských časů Violent Cases (název je aluzí na "violin cases", pouzdra na housle, nedílné to gangsterské výbavy; česky vyšlo jako Vraždy a housle), Signal to Noise či Black Orchid - podávané v sugestivním zpracování Gaimanova "úhlavního přítele" Dave McKeana.

Jeho stěžejní ságou je však Sandman, vycházející v letech 1989-96. Její sebrané vydání má v tuto chvíli jedenáct knih a celou řadu dovětků (česky například Smrt - Vysoká cena za život), a dokonce i literární sbírku The Sandman: Book of Dreams, do níž přispěla řada uznávaných autorů z oblastí sci-fi, fantasy a hororu.

Ještě před bohy
Neil Gaiman - obal knihy Báje a odleskyNa počátku ságy byla potřeba resuscitovat skomírající postavu z univerza DC - tehdejší Sandman lovil kriminálníky pistolí s uspávacím plynem a kromě kabátu a klobouku nosil i plynovou masku. A to jediné mu zůstalo poté, co se jej chopil Gaiman: i jeho Sandman - Morfeus, Pán snů, nosí masku ne nepodobnou plynové, jinak je však inspirován podstatně mytologičtěji, což dokládá i kouzelný písek, jímž uspává lidi a vkládá jim do spánku sny.

Sandman, vysoká, štíhlá postava s rockersky rozcuchaným hárem a hvězdičkami v přehlubokých očích, je jedním ze sedmi Věčných, kteří přišli ještě před bohy a před životem; jejich jména v originále začínají na D: Sen (Dream), Touha (Desire), Zoufalství (Despair), Zkáza (Destruction), Osud (Destiny), Delirium a Smrt (Death).

Postavy procházejí napříč příběhy; sami Věční leckdy do příběhů zasahují jen málo nebo vůbec; někdy situace sami katalyzují, jindy jen glosují či uzavírají. Gaiman čerpá inspiraci nejen z vlastní imaginace, ale i z biblických či shakespearovských motivů, afrických legend, spřízněných tvůrců i reálných historických postav - v Bájích a odlescích se seznámíme např. s Markem Polem nebo se dostaneme do víru Francouzské revoluce.

Neil Gaiman - ukázka z komiksu Sandman

Gaiman tak postupně snová novodobou mytologii, s vlastními aktualizovanými archetypy. S pomocí Věčných navrací silné příběhy, oděné do moderního hávu. Dokáže nalézat podstaty situací, o nichž si chlapi u piva vyprávějí stejně zaujatě jako jejich předchůdci u kmenových ohňů; situací, které jsou stejně dnešní jako univerzální. Rekonstruuje dávnou, nepřímočarou fatalitu, jakou cítíme v pohádkách a mýtech, a dokáže ji tlumočit s přesvědčivostí, bolestí a jistou neuniknutelnou správností.

Komentáře života umisťuje do příběhů mimochodem, letmo, a přece s postřehem aforismů a koncentrací haiku. Vytváří komplexní svět, který funguje podle vlastních zákonitostí - a čtenář propadá jeho kouzlu...

Neil Gaiman - ukázka z komiksu SandmanSandmanovská série vyniká i po stránce vizuální. Surrealistní obálky Davea McKeana přidávají sérii další úroveň symboliky. A každý z Věčných - i některé další významnější postavy - má svou specifickou úpravu bublin. Sandman mluví v hlubokých, temných bublinách s bílým textem, padlý anděl Lucifer zdobnou unciálou, promluvy Deliria tančí a rozpadají se.

Na sandmanovské sáze se vystřídala plejáda výtvarníků, každý příběh tak má osobitý styl. Sám Sandman se z rozostřeného tuláka zásvětím mění v rockovou hvězdu, bývá majestátní stejně jako melancholický, místy tak pokorný jako jindy rozhodný.

Gaiman mimo Sandmana
Neil Gaiman je jedním z nejzajímavějších scenáristů a spisovatelů současnosti a na jeho jméno narazíme v různých souvislostech. Jeho někdejší televizní seriál pro BBC Nikdykde (Neverwhere, 1996) o mladém úředníčkovi, který se propadne do magického, paralelního Podlondýna, vyšel přepracován knižně a později dokonce komiksově (obojí vyšlo česky) - čímž elegantně propojil všechny oblasti, ve kterých se Gaiman pohybuje. Zároveň je dobrým symptomem Gaimanova vyprávěcího stylu: pod úrovní každodennosti nachází mytologické nitky, které elegantně splétá.

V češtině známe jeho oficiálního průvodce Stopařovým průvodcem po galaxii Douglase Adamse Nepropadejte panice, Americké bohy a jejich pokračování Anansiho chlapci, sbírku kratších prací Kouř a zrcadla nebo polopohádkovou novelu Koralina, jejíž animované zpracování se připravuje.

Spolu s Terrym Pratchettem vydal Dobrá znamení a naposledy pak česky vyšla jeho povídková sbírka Křehké věci. Podle jeho pohádkového Hvězdného prachu vznikl celovečerní film, podílel se na scénáři a produkci filmového Beowulfa.

Ale abychom jen nehorovali: v jeho pozdějších pracích se mytologické revitalizace začínají opakovat; prolínání archaického s moderním, mytologického s banálním je příliš lákavé a jeho poslední práce připomínají koktejly sice stále pestré, ale mixované z týchž ingrediencí.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Najdete na iDNES.cz