Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komiksové báje a odlesky „mytologa“ Neila Gaimana

  15:53aktualizováno  15:53
Už šestým rokem u nás vychází jedna z nejzajímavějších komiksových sérií: Sandman scenáristy Neila Gaimana. Nyní vyšla šestá, sebraná kniha od nakladatelství Crew, která nese příznačný název Báje a odlesky.

V čem spočívá její a vůbec Gaimanovo kouzlo? Sedmačtyřicetiletý britský scenárista a spisovatel je držitelem desítek ocenění, ať už za literaturu (včetně několika cen Nebula a Hugo), nebo komiksy (například 19 "komiksových Oscarů" Eisner Awards). Jako jediný komiks v historii vyhrál jeho Sandman dokonce World Fantasy Award - než porota následně změnila pravidla tak, aby cena zůstala jen literární.

Z jeho zaznamenáníhodných komiksových začátků zmiňme nostalgickou ozvěnu gangsterských časů Violent Cases (název je aluzí na "violin cases", pouzdra na housle, nedílné to gangsterské výbavy; česky vyšlo jako Vraždy a housle), Signal to Noise či Black Orchid - podávané v sugestivním zpracování Gaimanova "úhlavního přítele" Dave McKeana.

Jeho stěžejní ságou je však Sandman, vycházející v letech 1989-96. Její sebrané vydání má v tuto chvíli jedenáct knih a celou řadu dovětků (česky například Smrt - Vysoká cena za život), a dokonce i literární sbírku The Sandman: Book of Dreams, do níž přispěla řada uznávaných autorů z oblastí sci-fi, fantasy a hororu.

Ještě před bohy
Neil Gaiman - obal knihy Báje a odleskyNa počátku ságy byla potřeba resuscitovat skomírající postavu z univerza DC - tehdejší Sandman lovil kriminálníky pistolí s uspávacím plynem a kromě kabátu a klobouku nosil i plynovou masku. A to jediné mu zůstalo poté, co se jej chopil Gaiman: i jeho Sandman - Morfeus, Pán snů, nosí masku ne nepodobnou plynové, jinak je však inspirován podstatně mytologičtěji, což dokládá i kouzelný písek, jímž uspává lidi a vkládá jim do spánku sny.

Sandman, vysoká, štíhlá postava s rockersky rozcuchaným hárem a hvězdičkami v přehlubokých očích, je jedním ze sedmi Věčných, kteří přišli ještě před bohy a před životem; jejich jména v originále začínají na D: Sen (Dream), Touha (Desire), Zoufalství (Despair), Zkáza (Destruction), Osud (Destiny), Delirium a Smrt (Death).

Postavy procházejí napříč příběhy; sami Věční leckdy do příběhů zasahují jen málo nebo vůbec; někdy situace sami katalyzují, jindy jen glosují či uzavírají. Gaiman čerpá inspiraci nejen z vlastní imaginace, ale i z biblických či shakespearovských motivů, afrických legend, spřízněných tvůrců i reálných historických postav - v Bájích a odlescích se seznámíme např. s Markem Polem nebo se dostaneme do víru Francouzské revoluce.

Neil Gaiman - ukázka z komiksu Sandman

Gaiman tak postupně snová novodobou mytologii, s vlastními aktualizovanými archetypy. S pomocí Věčných navrací silné příběhy, oděné do moderního hávu. Dokáže nalézat podstaty situací, o nichž si chlapi u piva vyprávějí stejně zaujatě jako jejich předchůdci u kmenových ohňů; situací, které jsou stejně dnešní jako univerzální. Rekonstruuje dávnou, nepřímočarou fatalitu, jakou cítíme v pohádkách a mýtech, a dokáže ji tlumočit s přesvědčivostí, bolestí a jistou neuniknutelnou správností.

Komentáře života umisťuje do příběhů mimochodem, letmo, a přece s postřehem aforismů a koncentrací haiku. Vytváří komplexní svět, který funguje podle vlastních zákonitostí - a čtenář propadá jeho kouzlu...

Neil Gaiman - ukázka z komiksu SandmanSandmanovská série vyniká i po stránce vizuální. Surrealistní obálky Davea McKeana přidávají sérii další úroveň symboliky. A každý z Věčných - i některé další významnější postavy - má svou specifickou úpravu bublin. Sandman mluví v hlubokých, temných bublinách s bílým textem, padlý anděl Lucifer zdobnou unciálou, promluvy Deliria tančí a rozpadají se.

Na sandmanovské sáze se vystřídala plejáda výtvarníků, každý příběh tak má osobitý styl. Sám Sandman se z rozostřeného tuláka zásvětím mění v rockovou hvězdu, bývá majestátní stejně jako melancholický, místy tak pokorný jako jindy rozhodný.

Gaiman mimo Sandmana
Neil Gaiman je jedním z nejzajímavějších scenáristů a spisovatelů současnosti a na jeho jméno narazíme v různých souvislostech. Jeho někdejší televizní seriál pro BBC Nikdykde (Neverwhere, 1996) o mladém úředníčkovi, který se propadne do magického, paralelního Podlondýna, vyšel přepracován knižně a později dokonce komiksově (obojí vyšlo česky) - čímž elegantně propojil všechny oblasti, ve kterých se Gaiman pohybuje. Zároveň je dobrým symptomem Gaimanova vyprávěcího stylu: pod úrovní každodennosti nachází mytologické nitky, které elegantně splétá.

V češtině známe jeho oficiálního průvodce Stopařovým průvodcem po galaxii Douglase Adamse Nepropadejte panice, Americké bohy a jejich pokračování Anansiho chlapci, sbírku kratších prací Kouř a zrcadla nebo polopohádkovou novelu Koralina, jejíž animované zpracování se připravuje.

Spolu s Terrym Pratchettem vydal Dobrá znamení a naposledy pak česky vyšla jeho povídková sbírka Křehké věci. Podle jeho pohádkového Hvězdného prachu vznikl celovečerní film, podílel se na scénáři a produkci filmového Beowulfa.

Ale abychom jen nehorovali: v jeho pozdějších pracích se mytologické revitalizace začínají opakovat; prolínání archaického s moderním, mytologického s banálním je příliš lákavé a jeho poslední práce připomínají koktejly sice stále pestré, ale mixované z týchž ingrediencí.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

RECENZE: Příběh zmrtvýchvstání prostitutky Krása je stigma věští událost

Indonéský spisovatel Eka Kurniawan

Zní to trochu jako klišé - Krása je stigma. Indonéský spisovatel Eka Kurniawan však za tato tři slova ukryl vyprávění,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz