Z komiksu Vzpoura mozků | foto: ABC

Komiks v totalitním Československu zdaleka nebyl jen Čtyřlístek

  • 46
První svazek zamýšleného několikadílného knižního projektu autorů Josefa Ládka a Roberta Pavelky Encyklopedie komiksu se zaobírá komiksovou tvorbou, kterou tiskl v letech 1957 až 1990 časopis ABC.
Encyklopedie komiksu (obal knihy)

"Následující sérií publikací mapujících existenci komiksů vycházejících v období, které můžete nazývat dobou studené války, normalizace, reálného socialismu, totality či nesvobody, chceme splatit hned několik dluhů," proklamují autoři v úvodu. Zdůrazňují nepravdivost vžitého povědomí, že před rokem 1989 v Československu komiks prakticky neexistoval.

"Když v roce 2009 zemřela spoluautorka legendárního Čtyřlístku Ljuba Štíplová, mohli jsme se z několika médií a v různých agenturních zprávách na internetu dozvědět, že příhody této čtveřice ´...byly v podstatě jediným komiksem, který vycházel v Československu´. Toto minimálně značně nepřesné tvrzení stejně jako bagatelizaci komiksové tvorby v letech předrevolučních by měla právě série (těchto) publikací...uvést na pravou míru," dodávají autoři.

Jejich Encyklopedie sice nemá klasickou encyklopedickou formu, to ale vcelku není na závadu. Bezmála třísetstránkový svazek se zabývá komiksovou tvorbou, která vycházela zejména na zadních stranách časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců. Tedy časopisu, který patřil v totalitních časech k tzv. "podpultovému zboží" – byl o něj větší zájem, než stačil jeho náklad pokrýt.

z komiksu Kruanova dobrodružství

Autoři encyklopedie procházejí jeden komiks za druhým, přinášejí nejen ukázky a základní data o autorech a čase vydávání, ale přidávají i spoustu dalších zajímavostí, které se toho kterého "kresleného seriálu" (jak se tehdy komiksům oficiálně říkalo) týkají. Pro pamětníka oněch časů se pročítání knihy rovná cestě do vlastního dětství.

V ABC vycházely komiksy nejrůznějších zaměření. Oblíbené byly sci-fi seriály, jako například Vzpoura mozků, i řady, které bychom dnes nejspíše řadili k fantasy, mezi nimiž kultovností vynikala trilogie Příhody Malého boha–Příchod bohů–Kruanova dobrodružství. Našla se i témata inspirovaná historií (například Tvrz, nacházející se na pomezí sci-fi a historické látky).

z komiksu Strážci

Časopis ABC se, jak jeho celý název napovídal, obracel k mladým čtenářům zaměřeným technicky a přírodovědně. I některé komiksy se proto poměrně seriózně věnovaly historii těchto oborů. Například v sérii Pionýři vědy a techniky představující světový přínos osobností jako byli Prokop Diviš, Nikola Tesla či František Běhounek, nebo v seriálu Příběhy psané střelným prachem prezentujícím vývoj střelných zbraní.

Celým jedním tematickým okruhem, ve své době žádaným a beze vší pochyby zacelujícím citelnou mezeru po zakázaných kultovních Rychlých šípech, byly příběhy ze života teenagerských "klubů" a "pionýrských družin". V ABC tomuto společenskému zadání dokonale vyhověla několikadílná série Strážci resp. Kronika Strážců, uveřejňovaná na stránkách časopisu ABC několik let. Na její přípravě se podílelo postupně několik kreslířů.

z komiksu Posel

Kromě chronologicky seřazených profilových statí o jednotlivých komiksech kniha uvádí řadu dodatků – pojednání o úplných začátcích komiksové produkce ABC, o krátkých stripech či o průniku komiksových prvků na titulní stránky časopisu. Speciálními "bonusy" jsou otištěné dva kompletní příběhy, Přerušený souboj (z řady Příběhy psané střelným prachem), který dosud nebyl reprintován, a nový, prsty malovaný komiks Posel z dílny Jana Paula, který na stránkách ABC začínal jako dětský autor.

První svazek Encyklopedie komiksu je vlastně jakýmsi "komentářovým pandánem" čtyřdílné Velké knihy komiksů (k níž se autoři encyklopedie ostatně často odkazují), kde byla část těch nejvýznamnějších komiksů z ABC po roce 2000 souborně vydána. To, co si autoři předsevzali, ve výmluvném objemu této knihy spolehlivě plní.