Komiks v totalitním Československu zdaleka nebyl jen Čtyřlístek

  15:09aktualizováno  15:09
První svazek zamýšleného několikadílného knižního projektu autorů Josefa Ládka a Roberta Pavelky Encyklopedie komiksu se zaobírá komiksovou tvorbou, kterou tiskl v letech 1957 až 1990 časopis ABC.

Z komiksu Vzpoura mozků | foto: ABC

Encyklopedie komiksu (obal knihy)

"Následující sérií publikací mapujících existenci komiksů vycházejících v období, které můžete nazývat dobou studené války, normalizace, reálného socialismu, totality či nesvobody, chceme splatit hned několik dluhů," proklamují autoři v úvodu. Zdůrazňují nepravdivost vžitého povědomí, že před rokem 1989 v Československu komiks prakticky neexistoval.

"Když v roce 2009 zemřela spoluautorka legendárního Čtyřlístku Ljuba Štíplová, mohli jsme se z několika médií a v různých agenturních zprávách na internetu dozvědět, že příhody této čtveřice ´...byly v podstatě jediným komiksem, který vycházel v Československu´. Toto minimálně značně nepřesné tvrzení stejně jako bagatelizaci komiksové tvorby v letech předrevolučních by měla právě série (těchto) publikací...uvést na pravou míru," dodávají autoři.

Jejich Encyklopedie sice nemá klasickou encyklopedickou formu, to ale vcelku není na závadu. Bezmála třísetstránkový svazek se zabývá komiksovou tvorbou, která vycházela zejména na zadních stranách časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců. Tedy časopisu, který patřil v totalitních časech k tzv. "podpultovému zboží" – byl o něj větší zájem, než stačil jeho náklad pokrýt.

z komiksu Kruanova dobrodružství

Autoři encyklopedie procházejí jeden komiks za druhým, přinášejí nejen ukázky a základní data o autorech a čase vydávání, ale přidávají i spoustu dalších zajímavostí, které se toho kterého "kresleného seriálu" (jak se tehdy komiksům oficiálně říkalo) týkají. Pro pamětníka oněch časů se pročítání knihy rovná cestě do vlastního dětství.

V ABC vycházely komiksy nejrůznějších zaměření. Oblíbené byly sci-fi seriály, jako například Vzpoura mozků, i řady, které bychom dnes nejspíše řadili k fantasy, mezi nimiž kultovností vynikala trilogie Příhody Malého boha–Příchod bohů–Kruanova dobrodružství. Našla se i témata inspirovaná historií (například Tvrz, nacházející se na pomezí sci-fi a historické látky).

z komiksu Strážci

Časopis ABC se, jak jeho celý název napovídal, obracel k mladým čtenářům zaměřeným technicky a přírodovědně. I některé komiksy se proto poměrně seriózně věnovaly historii těchto oborů. Například v sérii Pionýři vědy a techniky představující světový přínos osobností jako byli Prokop Diviš, Nikola Tesla či František Běhounek, nebo v seriálu Příběhy psané střelným prachem prezentujícím vývoj střelných zbraní.

Celým jedním tematickým okruhem, ve své době žádaným a beze vší pochyby zacelujícím citelnou mezeru po zakázaných kultovních Rychlých šípech, byly příběhy ze života teenagerských "klubů" a "pionýrských družin". V ABC tomuto společenskému zadání dokonale vyhověla několikadílná série Strážci resp. Kronika Strážců, uveřejňovaná na stránkách časopisu ABC několik let. Na její přípravě se podílelo postupně několik kreslířů.

z komiksu Posel

Kromě chronologicky seřazených profilových statí o jednotlivých komiksech kniha uvádí řadu dodatků – pojednání o úplných začátcích komiksové produkce ABC, o krátkých stripech či o průniku komiksových prvků na titulní stránky časopisu. Speciálními "bonusy" jsou otištěné dva kompletní příběhy, Přerušený souboj (z řady Příběhy psané střelným prachem), který dosud nebyl reprintován, a nový, prsty malovaný komiks Posel z dílny Jana Paula, který na stránkách ABC začínal jako dětský autor.

První svazek Encyklopedie komiksu je vlastně jakýmsi "komentářovým pandánem" čtyřdílné Velké knihy komiksů (k níž se autoři encyklopedie ostatně často odkazují), kde byla část těch nejvýznamnějších komiksů z ABC po roce 2000 souborně vydána. To, co si autoři předsevzali, ve výmluvném objemu této knihy spolehlivě plní.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

Zemřel slovenský herec Marián Geišberg, hrdina komedie Revival

Marián Geišberg ve filmu Revival

Slovenský herec Marián Geišberg, u nás známý zejména z úspěšné hudební komedie Revival, zemřel v 64 letech. Zprávu...

TELEVIZIONÁŘ: Jak Dívka s pistolí odstřelila hnutí MeToo smíchem

Monica Vitti v komedii Dívka s pistolí

Hnutí MeToo právě slavilo první výročí, italská herečka Monica Vitti 87. narozeniny a její slavná komedie Dívka s...

Další z rubriky

RECENZE: Usámu a Hitlera vystřídal detektivkou pro děti. Funguje to

Izraelský spisovatel Lavie Tidhar

Izraelskému spisovateli Laviemu Tidharovi v hlavě dlouho ležela představa nápadně odkazující k východisku příběhu...

V Itálii se chudé rodiny běžně zbavovaly nejmladšího dítěte, říká autorka

Italská spisovatelka Donatella Di Pietrantonio

V šedesátých letech se chudé a početné rodiny v Itálii běžně vzdávaly svého nejmladšího člena. Dítěti chtěly zajistit...

Jak filmaře Ivana Passera česali na Hitlera a matku měl u partyzánů

Eva Límanová ve filmu Zlatá reneta (1965)

Sestra filmaře Ivana Passera Eva Límanová v 83 letech vypráví příběh jejich společného dětství v knize Chodí pešek...

Najdete na iDNES.cz