Z knihy Spojené státy versus Bradley Manning

Z knihy Spojené státy versus Bradley Manning | foto: OR Books

Voják proti Spojeným státům. Vyjde komiks od soudu s údajným zrádcem

  • 0
Je Bradley Manning odvážným bojovníkem za svobodu slova, nebo velezrádcem? Odpověď hledá americký soud. Jako pozorovatel u něj sedí kreslíř, který z výpovědí připravuje komiks.

Jméno Bradleyho Manninga skloňují hlavně zahraniční komentátoři a zpravodajové, nikoli kulturní rubriky. Přesto i sem jeho příběh zasahuje. Nakladatelství OR Books totiž oznámilo, že Manningův život, tak, jak se skládá v líčení před soudem, by vydal na román, konkrétně na grafický román. Komiks nazvaný Spojené státy versus Bradley Manning vydá na podzim.

Pracuje na něm Clark Stoeckley, aktivista a umělec, který nedávno proslul svými WikiLeaks Trucks. "Vyzdobil" logem WikiLeaks tiráky, které potom kroužily kolem Bílého domu. Tajné služby ho už mnohokrát sledovaly a dokonce nechaly předvést, ale nikdy ho nikdo z ničeho neobvinil. Na rozdíl od Manninga.

Tenhle hubený mladík byl ještě v roce 2010 nasazený v Iráku coby vojenský odborník - počítačový programátor. Jako voják s řadou bezpečnostních prověrek měl přístup i k tajným informacím, které zkopíroval a dal k dispozici právě WikiLeaks. Šlo o desítky tisíc depeší a zpráv o působení amerických vojáků v Iráku a v Afghánistánu.

Pro mnoho lidí se stal hrdinou, který neváhal svou kariéru položit na oltář svobody slova. Pro nadřízené je spíš zrádcem, hrozí mu doživotí bez možnosti předčasného propuštění právě za velezradu a napomáhání nepříteli. On sám, tedy jeho kreslený hrdina v chystaném komiksu, říká soudnímu dvoru: "Chtěl jsem jen, aby si americká veřejnost uvědomila, že ne každý člověk v Iráku nebo v Afghánistánu je cíl, který je nutné neutralizovat, že jde spíše jen o lidi, kteří se snaží přežít pod tlakem, v prostředí válečného stavu."

Americký vojín Bradley Manning přijíždí k soudu na základně Fort Meade (30. listopadu 2012).

Manningův příběh je jako stvořený pro román nejen díky úniku tajných informací. Bradleyho matka byla alkoholička, když se rodiče rozvedli, utekl od ní z Británie do Spojených států za otcem. Jeho problémy se vršily, přišel vyhazov ze školy a nástup do armády jako jediné východisko. Jako by chlapec, který už si tou dobou byl jistý, že je gay, měl šanci vzít svůj život pevně do rukou v prostředí, kde je rozkaz nade vše... a kde byla až donedávna homosexualita trestná nebo alespoň tvrdě trestaná.

Stoeckley a OR Books v komiksu třeba připomínají Baracku Obamovi jeho sliby ohledně uzavření Guantánama. Kniha bude mít podtitul Grafická zpráva zevnitř soudní síně. Pozorovatelé a přísedící mají na Stoeckleyho kresbách trička s nápisem PRAVDA oblečená naruby, nakreslil už i výpověď Adriana Lama, hackera, který Manninga vyzradil policii.

OR Books knihu vydá v říjnu, kdy bude vynesen rozsudek, prakticky okamžitě vyjde i jako e-kniha. Stoeckley totiž kreslí průběžně a zaregistrovaní čtenáři si dokonce mohou každý týden stahovat aktuální obrázky. Zatímco veřejnost je rozpolcená, majitel a zakladatel OR Books Colin Robinson považuje Manninga za jednoho z největších informátorů naší doby. A doufá, že díky komiksu se mu dostane zasloužené podpory americké veřejnosti.