Anna chce skočit - z komiksu Lucie Lomové

Anna chce skočit - z komiksu Lucie Lomové | foto: archiv

Komiks plný osvobození. Český a od ženy

Snad s výjimkou Milana Kundery se jen zřídka stává, že by knížka českého autora s úspěchem vyšla nejprve ve Francii a teprve poté v autorově domovině. Zvláště jde-li o autorku a o komiks.

Lucii Lomové se to podařilo s žensky a autobiograficky laděným albem, jehož domácí verzi pod názvem Anna chce skočit vydalo nakladatelství Meander.

Francouzský název Anna en cavale měl znít buď Anna chce skočit, nebo Anna chce letět. A vskutku, mezi těmito dvěma překlady jako by album bylo sevřeno.

Na jeho počátku totiž stojí na mostě Anna, mladá žena unavená vztahem v bezvýrazném životě,  a z jejích myšlenek ji vytrhne až bodrý hlas: "Snad tam nechcete skočit, dítě?" Setkání s kartářkou, rozvernou bezdomoveckou společností zpod mostu a mladým Američanem však roztočí její život do obrátek, které by sama nečekala.

Spolu s Aloisem Nebelem je Anna jedním z prvních komiksových děl, která reagují na naši před- i polistopadovou historii. Na rozdíl od robustnější kresby Jaromíra Švejdíka v Nebelovi nenajdeme v Anně výraznějších černých ploch – celé vyprávění jako by bylo zjemněno závojem autorčiny grácie.

Subtilní, jen v odstínech šedi kolorovaná perokresba ve stylu Hergého "čisté linky" naladí čtenáře na větší vnímavost vůči hrdinčiným pocitům; samotný příběh pak prokládá autorka retrospektivami a snovými pasážemi vyvedenými v hebčí a sugestivnější tužce.

Právě v těchto pasážích tkví největší kouzlo díla, právě v nich cítíme nejtěsnější kontakt se spodním proudem života, dotyk, který umožňuje autorce ony banální i fatální každodenní situace glosovat s ironickou něhou.

S těmito pasážemi pak kontrastují mnohem bulvárněji laděné scény: honičky s ruskou mafií, romského ghetta nebo Havlova Hrádečku, které svým balancem na hranici korektnosti a stereotypu strhávají nezaslouženou pozornost od samotného hrdinčina příběhu.

Skrze poznání vlastních kořenů a víc než dobrodružné odpoutání od předchozí životní šedi nakonec Anna opravdu letí: s letadlem stoupajícím do oblak je její budoucnost otevřená. Ostatně tuto metaforu můžeme použít i na autorčinu tvorbu.

I přes úspěchy a reprinty čtyřlístkovských myšek Anči a Pepíka je Anna – po kratších příbězích publikovaných většinou časopisecky – prvním knižním důkazem, že v tvorbě Lucie Lomové nastává zdařilý obrat k dospělému čtenáři. A že to je právě ona, kdo chce prostřednictvím svých dospělých komiksů letět.

LUCIE LOMOVÁ - Anna chce skočit
Meander, 80 stran, doporučená cena 198 korun.
Hodnocení MF DNES: 80%