Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Pohádky? Kdeže. Silvestr? Nikdy! Tak kdo se na to díval?

  7:44aktualizováno  7:44
Záhada, která se opakuje každý rok, má tři neměnné fáze. Po Vánocích lidé trousí na potkání, že už ty věčné televizní pohádky šmahem vypínali. Na Nový rok se navzájem ujišťují, že na pokleslou silvestrovskou obrazovku ani očkem nemrkli. Načež peoplemetry schroustají data a vyplivnou protichůdný výsledek: pohádkové svátky i silvestrovskou řachandu sledovaly čtyři miliony diváků.

Ondřej Vetchý v pohádce Kdyby byly ryby | foto: Česká televize / Rostislav Šimek

Něco tady zjevně nesedí. A protože „lidoměry“ pozorující chování televizního publika nemají fantazii ani nenahlásily vzpouru strojů, budeme to my, kdo si tak trochu lže do kapsy. Jednak se člověk pochopitelně ostýchá sdělit spoluobčanům, že si u Popelky zase krásně zaslzel a že nad silvestrovskými anekdotami hýkal smíchy, jednak si zřídkakdy uvědomí, že televize doma běžela často jen jako kulisa, aby vytvářela moderní pocit sváteční sounáležitosti.

Ale dost bylo sebemrskačství: za všechno nemůžeme sami, to hlavně stanice nedávají na výběr.

„Běžní diváci očekávali v čase vánočním, kdy nemusí chodit do práce, solidní a všestranný televizní program,“ napsal do redakce MF DNES čtenář, podle jehož názoru ve skladbě základních kanálů „v podstatě nic zajímavého nebylo“. A přál by si, „aby programoví ředitelé (zejména v ČT) tyto ohlasy diváků zhodnotili a uvědomili si, že doba se posunula. Nekonečné opakování starších pohádek je pro diváka spíše kontraproduktivní, neboť očekává i v době vánočních a novoročních dnů vyváženější program,“ píše Petr Bednařík.

Fotogalerie

Těžko říci, jak to páni ředitelé zhodnotí, když před sebou mají suchá čísla. A z nich vyčtou, že po celý rok vládne statistikám seriál Ordinace v růžové zahradě, v listopadu lehce předstižená jen vyhlašováním vítězů ankety Český slavík Mattoni – šlo zhruba o půldruhého milionu lidí. Ovšem v prosinci se z nás stávají docela jiní lidé.

V týdnu od 22. do 28. prosince 2014 zvítězila štědrovečerní pohádka Princezna a písař se dvěma miliony diváků, následovaná tituly Láska na vlásku, Dvanáct měsíčků, Kdyby byly ryby, Tři oříšky pro Popelku, Peklo s princeznou, Anděl Páně. Ano, přesně tak, co položka v žebříčku sledovanosti, to pohádka. Totéž navíc účinkovalo i po Novém roce: v pátek vyhrál film Čert ví proč, v sobotu Císař a tambor.

Mimochodem, předloni to dopadlo obdobně, v boji o celoroční prvenství těsně přebíjel seriál Doktoři z Počátků pohádku Duch nad zlato.

Tak ať, řekne si divák, přežili jsme, teď nás čeká příjemné období, kdy pohádky šly už spát a telenovely se ještě neprobudily. Chyba lávky, tradiční posváteční pauza se letos smrskla na minimum. Protože už v pondělí odstartovala své jarní schéma Česká televize, která není odkázána na reklamní sezonu, pospíší si také konkurence. Nova již příští týden vrací do vysílání Ordinaci, Ulici a Doktory z Počátků, které brzy doplní Policie Modrava, po Nově nasadí rovněž Prima své Cesty domů, k nimž přidá premiérový seriál Všechny moje lásky.

Takže jsme zpátky tam, kde jsme byli před svátky. Víte kde.

Smutné je, že v programu řízeném tabulkami se mezičas pro alternativní nabídku stále zkracuje. Příští rok možná Česká televize vkročí do pohádkových království hned od září s prvním čokoládovým Santou Clausem v regálech a Nova zase ze silvestrovského ohňostroje poběží s popáleninami rovnou do Ordinace, případně za vesnickými kapacitami do Počátků.

Kde zbude skulinka pro něco jiného, zajímavého nebo alespoň normálního? Jedině v tom se nic nemění. Nadále pouze a právě tam, kde leží divákův ovladač.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Najdete na iDNES.cz