KOMENTÁŘ: Dostal Nohavica cenu Puškinovu, nebo Putinovu?

  10:57aktualizováno  10:57
Čistě jen pro úplnost malá ukázka: „A líto mi je, že jak dřív se i dnes bůžkům klaníme a na kolenou bijem hlavami o tvrdou zem.“ Tak kdysi přeložil Jaromír Nohavica píseň Bulata Okudžavy Setkání s A. S. Puškinem, jejíž úryvek rusky zazpíval, když v Kremlu převzal Puškinovu medaili.

Jaromír Nohavica přijímá z rukou Vladimira Putina Puškinovu medaili (4. listopadu 2018). | foto: Profimedia.cz

Co je na tom tak skandálního?

Nic než fakt, že cenu udílenou od roku 1999 ruským občanům i cizincům, kteří se významně prosadili v oblasti kultury, předával osobně prezident Vladimir Putin.

Přitom Nohavica nebyl jediný, kdo ji na slavnostní recepci u příležitosti Dne národní jednoty dostal, a žádné agentury dosud nehlásí, že by to za Puškinovu medaili podobně jako český písničkář doma schytali španělský starosta Francisco de la Torre Prados nebo choreograf bratislavského divadla Rafael Avnikjan, mimo jiné nositel ocenění slovenského Literárního fondu.

Po našich státních cenách za kulturu a prezidentských vyznamenáních k 28. říjnu tu zkrátka máme další trapné zmatení pojmů, jež se dá ve zkratce shrnout otázkou: je řád Tomáše Garrigua Masaryka vážně Masarykův, nebo Zemanův a je Puškinova medaile spíše Puškinova, nebo Putinova?

Prostá odpověď – každá pocta přece patří v prvé řadě tomu, kdo ji dostává – v politicky zabarvených polemikách neobstojí. Dokonce i polská verze časopisu Newsweek si rýpla, že v Nohavicovi získá Kreml nového „užitečného idiota“ a že jeho ocenění zosobňuje další velký úspěch ruské lobby v Česku, jíž prý jde především o „mnohamiliardový kontrakt na modernizaci jaderných elektráren bez soutěže“.

Spojovat Nohavicu s energetickými zájmy je nádherná spiklenecká teorie, nemluvě o tom, že zrovna do Polska už putovaly čtyři Puškinovy medaile a že Nohavicovy písně se právě do polštiny překládají ve velkém. Podstatné však je, co písničkář při poctě řekl – že zpívat písně jiného autora znamená stát se součástí jeho duše. Nohavica totiž nezpívá Putina, nýbrž Okudžavu či Vysockého, a to je setsakra rozdíl!

Fotogalerie

Zpíval je už za totality, kdy nosili nálepku novodobých prokletých básníků, jež mocní dílem trpěli, dílem zakazovali a lidé si jejich nahrávky nadšeně zpívali, opisovali, pašovali. Protože zatímco Putin, jakkoli navržené laureáty schvaluje, vystupoval coby pouhý dobový ceremoniář, Okudžava, Vysockij i Nohavica zůstávají básníky – stejně jako Puškin, k němuž se odvolávají. Ostatně vedle Setkání s A. S. Puškinem přeložil Nohavica i Okudžavovu píseň Před sochou Puškina, která by současné aférce padla jako ulitá: „Před sochou Puškina se fotí hlouček lidí a ten, kdo pochopí, ten rukou nad tím mává, vy naše podvůdky a každodenní bídy, před sochou Puškina, kde ptáček vylétává.“

Koneckonců Vladimír Merta kdysi napsal píseň Na dluh Bulatu Okudžavovi a poslední pražský koncert ruského písničkáře uváděl Jiří Suchý, Vysockého zase zpívá i Radůza, texty obou překládal Milan Dvořák, zkrátka Nohavica nebyl sám, kdo u nás ruské bardy popularizoval.

Ovšem jen on si za to vzal medaili od Putina. Sice Puškinovu medaili, jenže fanatismus v ní vidí symbol vazalství, poddanství, podlézání Moskvě. A když už se básníkům podsouvá spojení s atomem, může někdo přijít s hypotézou, že i Puškinovo vyhnanství na Krymu, kde napsal Bachčisarajskou fontánu, bylo vlastně záškodnickou přípravou na nynější ruskou anexi poloostrova.

Pak by mohl Nohavica, mimochodem jeden z účinkujících na středečním slavnostním galavečeru k výročí vzniku Československa Má vlast 2018, opustit zrádné ruské romantiky a od plic zanotovat tu svou jadrnou: Mně snad jebne.


Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

Zemřel slovenský herec Marián Geišberg, hrdina komedie Revival

Marián Geišberg ve filmu Revival

Slovenský herec Marián Geišberg, u nás známý zejména z úspěšné hudební komedie Revival, zemřel v 64 letech. Zprávu...

TELEVIZIONÁŘ: Jak Dívka s pistolí odstřelila hnutí MeToo smíchem

Monica Vitti v komedii Dívka s pistolí

Hnutí MeToo právě slavilo první výročí, italská herečka Monica Vitti 87. narozeniny a její slavná komedie Dívka s...

Další z rubriky

Nejlepší, kterou znám? Kapela Lucie stojí znovu na startu

Členové kapely Lucie na tiskové konferenci k zahájení tour k nové desce...

Kapela Lucie je před startem svého turné v úterý večer v ostravské Ostravar Aréně v dobré náladě. Slibuje hlavně...

Prostě tančí a baví se. Scooter u nás své čtvrtstoletí oslaví dvakrát

Scooter

Německá taneční skupina Scooter k nám naplánovala v rámci oslav svého čtvrtstoletí hned dva koncerty. Ten první...

Pražské jaro zahájí orchestr, který po válce utvořili vysídlení Němci

Dirigent Jakub Hrůša

Pražské jaro 2019 otevřou Bamberští symfonikové se svým českým šéfem Jakubem Hrůšou. Jejich provedení Smetanovy Mé...

Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?
Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?

Ve druhém roce se z kojence stává batole a jeho vývoj jde stále kupředu. Podívejte se, jaké aktivity mu v něm pomohou.

Najdete na iDNES.cz