Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Proč potřebuje každá televize své vlastní ceny TýTý

  1:56aktualizováno  1:56
Na rovinu: osobně neznám a ani si neumím dost dobře představit člověka natolik zamilovaného do televizního pořadu nebo tváře, že si koupí časopis, vystřihne kupon, vyplní ho, nalepí na korespondenční lístek a jde ho vhodit do schránky. Tolik investic a energie – proč?

Karel Gott TýTý od roku 1992 nevyhrál jen dvakrát. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Přesto to celé roky fungovalo; i před Listopadem, dokud vysílala jedna jediná státní obrazovka, dostával vítěz divácké ankety místo dnešního zrcadélka TýTý cenu Televizní rolnička. Býval to často Karel Gott.

Až nyní dostává tradice trhliny: na jedné straně nechtějí pořadatelé do soutěže pustit internetové pořady, na straně druhé Nova, nejsilnější hráč trhu, se letos TýTý neúčastní a jedná s ostatními stanicemi o jiné podobě společných trofejí. Chystá „odborně zorganizované televizní ocenění, které bude přijatelné pro všechny velké televizní skupiny“. Co to znamená?

Že chce vyhrávat a že chce z akce, kterou v posledních letech vysílá výhradně Česká televize, taky něco mít. Jenže to by chtěli všichni.

TýTý žije z tradice. Rolničky udílel týdeník Československá televize, nynější TýTý vyhlašuje Týdeník Televize. Vítězové se mění zřídka, Karla Gotta od roku 1992 pouze dvakrát vystřídal Michal David. Přibyla možnost hlasovat prostřednictvím esemesek a internetu, ale hlavně přibylo televizí – a to není na výsledcích znát. Počínaje internetovým Blaníkem, který pořadatelé vyřadili, a konče zdejší HBO, která také vysílá vlastní tvorbu včetně Hořícího keře, ale do TýTý ji dosud nikdy nepřizvali.

Vzpoura je tedy namístě, leč není první a víme, jak neslavně dopadly ty předchozí.

Nova udílela po několik let divácké ceny Anno pro muže, ženu a pořad roku výhradně ve vlastním vysílání; připomínalo to vnitropodnikový večírek. Česká filmová a televizní akademie zase dávala kdysi odborné ceny Elsa; sice napříč všemi stanicemi, ale vyhrávala vesměs ČT a ceremoniál byl stejně domácký, jen ještě stonásobně chudší. Mimochodem naposledy se Elsy vyhlásily před pěti lety: dvě tehdy dostal Karel Šíp a jeho Všechnopárty, vítězící rovněž v TýTý. Vzácná shoda kvality a popularity.

Dokonce natolik vzácná, že by nenašla soupeře, čili pro alternativní ceny je třeba hledat jiná kritéria. A někoho jistě napadne, že už od roku 1997 máme peoplemetrové měření sledovanosti. Tady se totiž zrodil klíčový problém: proč nevyhrajeme TýTý, když máme nejvíc diváků?

Jenže proti téhle variantě se logicky vymezí stanice s menším podílem diváckého koláče; navíc by chybělo překvapení, protože výsledky sledovanosti jsou známy každý den, a taky by hrozila nuda, kdyby zlato, stříbro i bronz brala předpověď počasí.

Výjimečně nepomůže ani zahraniční zkušenost. Sice už u nás vysílá kdejaká partička z garáže, ale pořád jich není dost na to, aby se o ceny jako v Americe staraly hned tři organizace a udílely následující trofeje: Emmy za denní pořady, Emmy pro tituly hlavního vysílacího času, Emmy sportovní, Emmy za dokumenty a zpravodajství, Emmy věnované technologickým novinkám, Emmy mezinárodní za programy vytvořené mimo Státy, Emmy regionální za místní vysílání...

Troškaři; nám by to stejně nestačilo. Kde jsou Emmy pro ezoterické věštkyně nebo roztomilá zvířátka ze zpráv? Kdepak, pryč s cizáckými nápady, v Česku nechť si každá stanice udělí své TýTý za to, nač je nejvíc hrdá: za nejhlasitější reklamu, nejlevnější dabing, nejnudnější politické debaty, nejuplakanější telenovely, nejtrapnější silvestry. A bude klid. Protože množiny diváků aktivně hlasujících, trpně přihlížejících a TýTý zcela nepolíbených se nikdy spravedlivě neprotnou. Hlavně televizím nesmíme tvrdit, že je to jen hra. Pro ně není.
Nejčtenější

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...

Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

Snímek roku vyfotil na mobil. Czech Press Photo získali i fotografové MAFRA

Vítěz kategorie PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (single): Martin Bandžák, volný fotograf –...

Soutěž Czech Press Photo vyhrál černobílý snímek „Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem“ od Martina Bandžáka z...Další z rubriky

DO KINA: Mel Gibson ve vánoční komedii, Ellen Page na hraně smrti

Do druhého dílu komedie Táta je doma přibyl Mel Gibson

Pouze čtyři novinky se podělí o víkendové diváky a žádná z nich nevypadá na lamače rekordů. Leda by zvědavost publika...

Než oživí seriálového Rapla, natočí Jan Pachl Poledňákové krimi z lázní

Scenárista a režisér Rapla Jan Pachl a představitel hlavní role Hynek Čermák

Režisér Jan Pachl, který očistil nevalnou pověst českého thrilleru v seriálech Cirkus Bukowsky a Rapl, natáčí...

Když zpíval Rock Me Baby, dívky šílely. Zemřel herec David Cassidy

David Cassidy

Americký herec a zpěvák David Cassidy, který byl generačním idolem 70. let, zemřel v 67 letech. Proslavil se v seriálu...

Spálené jídlo i dudlík v lednici
Spálené jídlo i dudlík v lednici

Co všechno prozradí známé mámy na síti?Najdete na iDNES.cz