Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Bylo by laciné podceňovat roli Švorcové v Ženě za pultem

  12:15aktualizováno  12:15
Ve věku 83 let zemřela v pondělí herečka a politička Jiřina Švorcová. "Mezi českými hereckými osudy patří její příběh k těm smutnějším," píše pro iDNES.cz filmový teoretik Jaromír Blažejovský z Ústavu filmu a audiovizuální kultury při Masarykově univerzitě.

Prosadila se, podobně jako její generační souputníci, v budovatelských filmech padesátých let (traktoristka Vlasta v Sequensově debutu Cesta ke štěstí, údernice Marie v Krejčíkově agitce Nad námi svítá).

Tragickou postavu bezmála osudové ženy ztělesnila v Králi Šumavy, nikoli bez jistého sex-appealu, který však už neuplatnila pro pomníkově pojatou Boženu Němcovou ve Vávrově Horoucím srdci.

Život a dílo u Jiřiny Švorcové splývají

Poměrně úzký výrazový rejstřík, deficit komického talentu a předurčenost k deklarativně kladným postavám jí nedovolily před kamerou dozrát: ve "zlatých šedesátých" by bývala musela být obsazována proti svému typu nebo ironicky, čímž by vlastně zradila svůj habitus (stěží bychom si ji uměli představit ve filmech jako O slavnosti a hostech, Světáci, Žert nebo Všichni dobří rodáci). Neúčast na vrcholné éře české kinematografie (1963–1969) jí usnadnila prohlásit, bezpochyby upřímně, že nová vlna "se svým Intimním osvětlením a Sedmikráskami (…) končí u bezohledných antihumánních a reakčních pohledů na naši současnost" (XIV. sjezd KSČ).

Zemřela herečka Jiřina Švorcová

Herečka Jiřina Švorcová na archivním snímku

"Byla to vynikající herečka, recitátorka, ale také člověk, který se nezpronevěřil vlastnímu životu s citem pro sociální spravedlnost. Zaslouží si úctu," řekl iDNES.cz předseda KSČM Vojtěch Filip.

Život a dílo u Jiřiny Švorcové splývají. Názorově ani hereckou technikou se nevzdálila dobám svého mládí. Do normalizace vstoupila rolí předsedkyně závodní stranické organizace v ubohém snímku Člověk není sám, jenž se svým stylem, ideologií i dobou děje vracel do padesátých let. Přijala politické funkce a stěží mohla být od té doby pro publikum někým jiným než soudružkou Švorcovou. Zřejmě proto ji neobsazovali ani režiséři angažovaných filmů (Steklý, Sequens, Balík, Trapl, Kachlík), přestože se s ní potkávali na schůzích Svazu dramatických umělců, jemuž předsedala. Paradoxně se tak Švorcová neztrapnila účastí v dalších normalizujících opusech, ve kterých ovšem často hrával její bratr Václav Švorc.

Role Ženy za pultem znamenala faktický comeback herečky, kterou na rozdíl od jiných tehdejších "navrátilců" (Jirásková, Hrušínský, z režisérů Menzel, Chytilová…) nepostihl žádný distanc; měla jen smůlu, že byla tváří režimu a členkou ÚV KSČ.

Normalizační produkce, jež se dnes jeví jako fascinující fenomén, byla ve své době součástí každodennosti. I na stranické půdě se říkalo, že seriály Jaroslava Dietla jsou cosi jako červená knihovna. Melodramat o dámách středního věku se u nás, na rozdíl od SSSR, natáčelo málo (teprve dnešní producenti objevují, o jak vděčnou cílovou skupinu jde) a divačky si Annu Holubovou oblíbily. Snad je podprahově dojímalo i přesvědčivé "polidštění" její představitelky, kterou dosud lidé znali z tribun či jako patetickou recitátorku z Nedělní chvilky poezie (Josef Kainar: Topiči velkých lokomotiv). Regály samoobsluh v oněch letech nebývaly prázdné, jak se dnes někdy traduje, ale často se v zásobování projevoval "úzký profil". V roce 1977 byla nouze o polévkové koření; se vzrušením si sousedky vyprávěly, kolik lahviček známé značky viděly včera na polici v Ženě za pultem…

Jiřina Švorcová - Prominenti party

Jiřina Švorcová

V Dietlově seriálu ztělesnila Jiřina Švorcová hrdinku, po jaké volali teoretici socialistického realismu a jakou se zajisté sama cítila být: sympatickou, rozhodnou, laskavou, přísnou, ale spravedlivou soudružkou z masa a kostí. Bylo by laciné takovou roli podceňovat – některý herec se zkrátka umí převtělit, jiný se proslaví jako typ. Je to však vedle Krále Šumavy bezmála vše, co z hereckého umění Jiřiny Švorcové zůstane zachováno.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nový majitel v pozadí, hvězdy Francie v popředí. To byl letošní Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofestu

Pětadvacátý Febiofest zakončil svůj pražský prolog v plném lesku, s hlavní hereckou hvězdou Catherine Deneuveovou na...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

Najdete na iDNES.cz