Filmová Babička se dostane do kin už letos.

Filmová Babička se dostane do kin už letos. | foto: Babickafilm.cz

Komedie Sametový let č. 89 líčí, jak student Šmíd potkal Jakeše

  • 1
Recesistická parta filmařů chce odhalit, co se skutečně stalo v listopadu 1989. Pokračují tak v odhalování "pravd". Jejich snímek Babička aneb Jak to bylo doopravdy přijde do kin už letos.

Český film má konečně své Quentiny Tarantiny – neškolené filmaře, jimž se daří pronikat do kin. Prvotina producenta Martina Procházky a režiséra Pjeera van Ecka Babička aneb Jak to bylo doopravdy už otálí s premiérou jen pro případ, že by pronikla na karlovarský festival, a jejich další projekt Sametový let č. 89 již leží v distribuční společnosti Bontonfilm. Pobouří asi ještě více.

Instalatér v podzemí

Jestli Babička staví na hlavu povinnou četbu od Boženy Němcové, Sametový let č. 89 si hodlá utahovat z novější historie. "Kinematografie uplynulých dvaceti let kupodivu zlomový okamžik našich dějin opomíjí, takže jsme pochopili, že nadešel náš čas!" hlásí producent "satiricko-surrealistické ztvárnění sametové revoluce", jejíž rekonstrukce prý zahrne několik zásadních překvapení a komunistické pohlaváry od Jakeše k Husákovi v nečekaných souvislostech.

Hlavní postavou bude údajný "mrtvý student" z Národní třídy Martin Šmíd, ve filmu instalatér tehdejšího státního podniku bytového hospodářství, jenž coby specialista na čištění ucpaných odpadů proniká "jak do přísně střežených prostorů komunistických kabinetů, tak do undergroundových doupat Charty 77".

Do tajů řemesla Šmída zasvěcuje starý Werbinski, záhadná postava s deštníkem připomínající Seana Conneryho ve filmu Jméno růže. "Jednou v malostranské hospodě, kde se Šmíd chlubí Werbinskému průkazem pilota ČSA, zakoupeným na burze v Kotcích, narazí mezi hosty i na Miloše Jakeše skrytého za Rudým právem či na Gustáva Husáka, jenž též v přestrojení tajně vyrazil mezi lid," líčí autoři. Náročný úkol čeká podle nich především hlavního maskéra Davida Šestáka, který musí vytvořit řadu dokonalých masek dvojníků – včetně některých současných politiků: Havla, Klause, Kocába. Kromě neherců se ve filmu na rozdíl od Babičky objeví i známé tváře.

Oprava majora Zemana

Děj se rozehrává na palubě letadla, "neboť z každého pasažéra se může stát kapitán", avšak hned po prvním letu se Martin Šmíd ocitá v neřešitelné situaci – kde vzít dalších osm cestujících. "Úvod tak naznačí dobovou módu – pyramidovou hru zvanou letadlo, ale také obraz politických vůdců, kteří si pro pocit moci v pilotním křesle musí shánět cestující," vysvětlují tvůrci. Ne náhodou letadla s různými trasami i veliteli nikdy nevzlétnou a nikam nedoletí.

A nepůjde tu jen o Listopad. "Časová osa příběhu se dotýká především období revoluce, ale ve zhuštěné formě ukáže třeba i známý únos letadla z roku 1972, který byl v propagandisticky zkreslené formě zachycen už v epizodě Mimikry ze seriálu Třicet případů majora Zemana. Jenže v naší verzi se na daném únosu podílí právě Martin Šmíd se svou beatovou skupinou Telefon," prozrazuje Procházka.

Film vrcholí klíčovou událostí – střetem demonstrantů s policií na pražské Národní třídě 17. listopadu 1989. "Ovšem příčina bitky je dílem nečekané náhody," podotýká producent, který davové scény plánuje velkoryse. "Dostat tisíc komparzistů a několik desítek obrněných transportérů do centra města nebude úplně jednoduché, ale ve spolupráci s magistrátem se jistě dílo vydaří – ostatně ani v historické Babičce nebudou diváci o výpravnost ochuzeni," směje se.

Nad scénářem se už schází realizační tým, který se rozšiřuje o další profesionály. Začátek natáčení se plánuje na letošní podzim, premiéra by se mohla stihnout koncem roku 2011. Což je podle tvůrců dostatečně velký odstup na to, aby se Listopad bral s nadhledem a komedie Sametový let č. 89 si mohla pohrát s pionýry, Lidovými milicemi a spiknutími všeho druhu.