Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kollman vybízí k dalšímu valdštejnskému bádání

aktualizováno 
- Málokteré postavě českých dějin se dostává tak hojné pozornosti historiků jako Albrechtovi z Valdštejna a snad žádná z nich nevzdoruje tak vytrvale historické interpretaci. Autoři životopisů, mezi nimiž se nacházela zvučná jména (Leopold von Ranke, Josef Pekař, Gollo Mann, Josef Janáček, Josef Polišenský), docházeli za použití uznávaných historických postupů, bez vědomé manipulace s fakty ke zcela protichůdným interpretacím.

Valdštejn vystupoval jednou jako horkokrevný povýšenec, štvaný touhou po pomstě své uražené ješitnosti, jindy jako chladný taktik usilující o českou královskou korunu, tu jako nerozhodný, nemocí zmítaný konspirátor, ale i jako oběť intrik osobních či politických nepřátel.
Logické dedukce selhávaly a selhávají před bariérou mnohem obecnějších otázek, ale též před výjimečným postavením a kromobyčejnou životní poutí generalissima. Proměna chudého českého pána v zámožného Moravana, poté nejbohatšího aristokrata monarchie v nepostradatelného vojenského organizátora, v říšského knížete a nakonec v opovrhovaného zrádce je příliš provázána s překotným vývojem habsburského soustátí v bělohorské době a s nepřehledným systémem evropské politiky. Valdštejnova exekuce v Chebu roku 1634 i další otázky vojevůdcova působení nejsou dodnes spolehlivě vysvětleny a stále poutají pozornost historiků.
Početnou "valdštejnskou" literaturu nyní doplnila obsáhlá práce Josefa Kollmanna.
Není to vojevůdcův životopis, nýbrž ucelené zpracování Valdštejnova pětiletého působení v čele císařské armády před jeho prvním odvoláním - tedy v období, jež je mezi historiky známo jako Valdštejnův "první generalát". Frýdlantský vévoda, třebaže je jeho činnost svorníkem výkladu, u Kollmanna vlastně nestojí v popředí pozornosti. Jeho osobnost je zasazena do mnohem rozsáhlejší interpretace této epizody třicetileté války.
Co se týče metodického přístupu, je to interpretace dosti tradiční, zaměřená na otázky politiky, diplomacie a strategie, což je patrně důsledkem Kollmannova pramenného východiska, jímž se staly především dosud ne úplně zpracované písemnosti Valdštejnovy válečné kanceláře. Tematicky sevřený popis bitev, tažení a vyjednávání v duchu ryzího pozitivismu (autor se k němu hlásí v předmluvě poukazem na "objektivitu" svých pramenů i dedukcí) je vyčerpávajícím shrnutím autorova dlouholetého bádání. Kollmann klade důraz na pozvolnou proměnu císařova služebníka ve významnou politickou osobnost a odhaluje některé méně známé stránky vojevůdcovy osobnosti (vztah k úřednické práci). Zároveň přesvědčivě účtuje s některými oblíbenými mýty.
Kollmannova kniha je vítaným faktografickým prohloubením znalostí a dozajista završuje jednu etapu valdštejnského bádání.
Zároveň vyvolává řadu otázek. Česká studia o třicetileté válce již dlouhou dobu narážejí na absenci strukturálních a problémových analýz, které by spolehlivěji zpracovaly organizaci císařské armády a mechanismus politického rozhodování na vídeňském dvoře, jenž tak citelně ovlivňoval Valdštejnovu činnost. Obojí zůstává tradiční Achillovou patou valdštejnského výzkumu a vede k přeceňování osobních nepřátelství a záští. Kollmannův chronologický výklad nedovolil řešení podobných problémových okruhů a rovněž řada jiných hypotéz zůstala u načrtnutých spekulací.
Zasloužily by si systematičtější rozbor - především Valdštejnův "mírový program" a postoj k válce s osmanskou říší.
Faktograficky nabitá práce Josefa Kollmanna je především užitečnou příručkou pro další bádání. Jinak totiž nelze vysvětlit, proč kniha, která do detailů popisuje vojenské a politické střetávání v oblasti mezi Itálií, Nizozemím, Baltským mořem a Uhrami, neobsahuje jedinou mapu, ba ani náčrtek, který by laikovi umožnil alespoň základní zeměpisnou orientaci. Řadu formálních námitek by bylo možno vznést k redakční úpravě poznámek a seznamu literatury. Nakladatelství Academia mělo však především věnovat větší pozornost stylistické podobě textu a odstranit z něj některé nemístné aktualizace a podbízivá přísloví, jež pozoruhodně kontrastují se strohou vážností výkladu, který místy sklouzává k téměř tabelárnímu výčtu příčin a důvodů.

Josef Kollmann: Valdštejn a evropská politika 1625-1630. Historie prvního generalátu. Academia, Praha 1999, 456 stran, náklad a cena neuvedeny.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Nakladatelství Paseka zve do své chlouby. Domu, který navrhl Jan Kotěra

Z interiéru domu, ve kterém sídlí Nakladatelství Paseka

Nakladatelství Paseka poprvé otevírá své dveře veřejnosti a zve čtenáře na zbrusu novou sérii autorských čtení.

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz