Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kollman vybízí k dalšímu valdštejnskému bádání

aktualizováno 
- Málokteré postavě českých dějin se dostává tak hojné pozornosti historiků jako Albrechtovi z Valdštejna a snad žádná z nich nevzdoruje tak vytrvale historické interpretaci. Autoři životopisů, mezi nimiž se nacházela zvučná jména (Leopold von Ranke, Josef Pekař, Gollo Mann, Josef Janáček, Josef Polišenský), docházeli za použití uznávaných historických postupů, bez vědomé manipulace s fakty ke zcela protichůdným interpretacím.

Valdštejn vystupoval jednou jako horkokrevný povýšenec, štvaný touhou po pomstě své uražené ješitnosti, jindy jako chladný taktik usilující o českou královskou korunu, tu jako nerozhodný, nemocí zmítaný konspirátor, ale i jako oběť intrik osobních či politických nepřátel.
Logické dedukce selhávaly a selhávají před bariérou mnohem obecnějších otázek, ale též před výjimečným postavením a kromobyčejnou životní poutí generalissima. Proměna chudého českého pána v zámožného Moravana, poté nejbohatšího aristokrata monarchie v nepostradatelného vojenského organizátora, v říšského knížete a nakonec v opovrhovaného zrádce je příliš provázána s překotným vývojem habsburského soustátí v bělohorské době a s nepřehledným systémem evropské politiky. Valdštejnova exekuce v Chebu roku 1634 i další otázky vojevůdcova působení nejsou dodnes spolehlivě vysvětleny a stále poutají pozornost historiků.
Početnou "valdštejnskou" literaturu nyní doplnila obsáhlá práce Josefa Kollmanna.
Není to vojevůdcův životopis, nýbrž ucelené zpracování Valdštejnova pětiletého působení v čele císařské armády před jeho prvním odvoláním - tedy v období, jež je mezi historiky známo jako Valdštejnův "první generalát". Frýdlantský vévoda, třebaže je jeho činnost svorníkem výkladu, u Kollmanna vlastně nestojí v popředí pozornosti. Jeho osobnost je zasazena do mnohem rozsáhlejší interpretace této epizody třicetileté války.
Co se týče metodického přístupu, je to interpretace dosti tradiční, zaměřená na otázky politiky, diplomacie a strategie, což je patrně důsledkem Kollmannova pramenného východiska, jímž se staly především dosud ne úplně zpracované písemnosti Valdštejnovy válečné kanceláře. Tematicky sevřený popis bitev, tažení a vyjednávání v duchu ryzího pozitivismu (autor se k němu hlásí v předmluvě poukazem na "objektivitu" svých pramenů i dedukcí) je vyčerpávajícím shrnutím autorova dlouholetého bádání. Kollmann klade důraz na pozvolnou proměnu císařova služebníka ve významnou politickou osobnost a odhaluje některé méně známé stránky vojevůdcovy osobnosti (vztah k úřednické práci). Zároveň přesvědčivě účtuje s některými oblíbenými mýty.
Kollmannova kniha je vítaným faktografickým prohloubením znalostí a dozajista završuje jednu etapu valdštejnského bádání.
Zároveň vyvolává řadu otázek. Česká studia o třicetileté válce již dlouhou dobu narážejí na absenci strukturálních a problémových analýz, které by spolehlivěji zpracovaly organizaci císařské armády a mechanismus politického rozhodování na vídeňském dvoře, jenž tak citelně ovlivňoval Valdštejnovu činnost. Obojí zůstává tradiční Achillovou patou valdštejnského výzkumu a vede k přeceňování osobních nepřátelství a záští. Kollmannův chronologický výklad nedovolil řešení podobných problémových okruhů a rovněž řada jiných hypotéz zůstala u načrtnutých spekulací.
Zasloužily by si systematičtější rozbor - především Valdštejnův "mírový program" a postoj k válce s osmanskou říší.
Faktograficky nabitá práce Josefa Kollmanna je především užitečnou příručkou pro další bádání. Jinak totiž nelze vysvětlit, proč kniha, která do detailů popisuje vojenské a politické střetávání v oblasti mezi Itálií, Nizozemím, Baltským mořem a Uhrami, neobsahuje jedinou mapu, ba ani náčrtek, který by laikovi umožnil alespoň základní zeměpisnou orientaci. Řadu formálních námitek by bylo možno vznést k redakční úpravě poznámek a seznamu literatury. Nakladatelství Academia mělo však především věnovat větší pozornost stylistické podobě textu a odstranit z něj některé nemístné aktualizace a podbízivá přísloví, jež pozoruhodně kontrastují se strohou vážností výkladu, který místy sklouzává k téměř tabelárnímu výčtu příčin a důvodů.

Josef Kollmann: Valdštejn a evropská politika 1625-1630. Historie prvního generalátu. Academia, Praha 1999, 456 stran, náklad a cena neuvedeny.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Najdete na iDNES.cz