Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koller: Dvořák nesložil skoro nic

aktualizováno 
Na konci ledna udělala skupina Lucie jeden ze zásadních kroků své existence - vyhodila klávesistu a spoluzakládajícího člena Michala Dvořáka. V médiích pak bylo nejvíce slyšet právě o něm, zbytek kapely se většinou omezil na prohlášení umístěné na internetových stránkách. Tři bývalí Dvořákovi spoluhráči - zpěvák a bubeník David Koller, kytarista Robert Kodym a baskytarista Petr Břetislav Chovanec (P.B.Ch) - se včera, poprvé od Dvořákova odchodu, sešli, aby zveřejnili také svoje stanovisko. MF DNES byla u toho.

Ne, nic osobního

„Michal začal dělat velké věci, a tak jsme čekali, až přestane. Nikdo z nás nepočítal, že by to takhle rozjel, šířil lži, polopravdy a domněnky,“ zdůvodňuje P.B.Ch., proč skupina reaguje až nyní.

Dodává, že Dvořák skupinu poškodil, a ta proto včera veřejnosti nabídla na svých internetových stránkách další stanovisko. Tentokrát je prý pestřejší a reaguje na lži prezentované Dvořákem. „Děláme to neradi, ale musíme,“ říká P.B.Ch. A kapelník David Koller ho doplňuje: „Rozejít se s Michalem pro nás nebylo jednoduché. Je ale jedno, kdo píše jaké prohlášení, důležité je, co se stalo. Nejde o nic osobního, důvody jsou čistě profesní.“

O profesních důvodech mluví i prohlášení na webu - tkví prý v Dvořákově neinvenčním hraní a časté absenci ve studiu při natáčení projektů skupiny.

„Například naši třetí desku, Černý kočky, mokrý žáby, jsme dělali měsíc v Bratislavě. Michal do studia vůbec nepřijel, protože byl zvukařem u filmu. Tehdy jsem myslel, že vyrostu. Za desku pak dostal stejné peníze jako ostatní, bez toho, aby se na jejím nahrávání podílel,“ vzpomíná Koller a lituje, že se s Dvořákem nedohodl na odchodu již tehdy.

Michal Dvořák na to pro MF DNES reaguje: „S Davidem jsme dělali soundtrack k filmu Amerika a jeden z nás během nahrávání desky kvůli tomu musel zůstat v Praze. Do Bratislavy jsem sice nepřijel, ale klávesy pak čtrnáct dní dodělával, a sám si je také vymyslel.“

Komu věříte? Hlasujte v ANKETĚ
S klávesami mi neradili

Na internetu muzikanti také zveřejnili „přesný výčet Dvořákových aktivit“. Z něj je patrné, že bývalý spoluhráč byl sice podepsán pod řadou písní jako spoluautor, ale jeho skutečný autorský podíl tomu neodpovídal. Nebo že si písně nechal zaranžovat od kapely, neboť neměl hudební nápady. „Michal v naší kapele vlastně nesložil jedinou písničku,“ říká k prohlášení Koller.

„Musím se smát tomu, že mi skupina radila s klávesami. Nejenže jsem je sám aranžoval, ale k řadě dalších písní jsem vymyslel i bubny a další nástroje,“ brání se Dvořák.

Rozhodnutí propustit Dvořáka podle Kollera padlo na podzim minulého roku, v době, kdy kapela připravovala anglické verze některých písniček. „Dohodli jsme se, že to dál nejde, ale provést se to nedalo hned. Měli jsme zaplacené lístky do Ameriky, následovala vystoupení v pražské opeře a ve Slovenském národním divadle. Pak byly Vánoce, a tak jsme to Michalovi oznámili až v lednu,“ vysvětluje Koller.

Dvořák pak často napadal formu, jakou mu výpověď z kapely ostatní oznámili. „Dali mi padáka, ale o tom, jak s tím seznámíme veřejnost, už nemluvili,“ říká.

Podle prohlášení na internetu se ostatní s Dvořákem domluvili, že informace budou zveřejňovat až po souhlasu obou stran. „Mluvili jsem o společném oznámení, ale Michal druhý den řekl, že to už vydal, a odmítl se s námi bavit. Chtěli jsme se normálně dohodnout,“ říká Koller. „A zůstat přáteli,“ dodávají ostatní.

O peníze nejde

O odchodu Michala Dvořáka ze skupiny Lucie se více dočtete ZDE.

Během mlčení se začalo spekulovat o důvodech Dvořákova odchodu. Do hry se dostala i finanční stránka věci (honoráře si teď rozdělí ne čtyři, ale jen tři muzikanti) nebo angažování Kollerova syna Adama na uvolněný post klávesisty. Oběma myšlenkám se zpěvák a bubeník David Koller směje. „To může napadnout jen toho, kdo má prachy na prvním místě. Na začátku jsme se sešli kvůli muzice. Když dal před deseti lety padáka ze skupiny Michal mně, také to nebylo kvůli penězům. A synovi je šestnáct a má dost starostí se svými kapelami.“

„Já si o těch penězích myslím svoje,“ reaguje Dvořák.

Trojice nicméně doufá, že se s Dvořákem dohodne. „Poslal na nás právníky a nekomunikuje,“ říkají a dodávají: „Buď se budeme bavit přes právníky, nebo nám konečně zvedne telefon.“ Michal Dvořák tvrdí, že měl jeden zmeškaný hovor od Roberta Kodyma a několik výsměšných SMS zpráv, na které nereagoval. Podle jeho slov ho však soudy nezajímají, chce, aby věc vyřešil společný právník.

Dohady končí, jedeme na turné

Proti Lucii se postavila také její vydavatelská firma. „Připadá mi divné, když se firma postaví proti kapele, která jí prodala nejvíc desek. Je šokována, měli jsme jí prý telefonovat... To mi připadá legrační. Jako bych jim já říkal, že nemohou vyhodit sekretářku. Vydal bych tiskové prohlášení, že jsem šokován,“ kroutí hlavou Koller.

Řešení zatím nezná, protože ve firmě prý mají k telefonu daleko. Hudebníci jen vypočítávají problémy, které s vydavatelstvím zatím měli, a uvažují o jeho změně. „Když to přestane fungovat, nejde pokračovat,“ dodává P.B.Ch.

Lucie se teď dívá dopředu. V květnu ji čeká start velkého turné, které vedle muziky láká na rozměrnou plazmovou obrazovku a obří aparaturu a jež se později promítne do živého alba nebo DVD. Dobrou ruku Lucie prokázala i při výběru předkapel: zahrají Support Lesbiens, kteří minulý týden získali čtyři nominace na hudební ceny Anděl, a pardubická skupina Ready Kirken.

„Těšíme se teď hlavně na hraní a na klid v kapele,“ uzavírá Koller a odkazuje na slib fanouškům z internetového prohlášení: Nezklameme Vás!

Nové prohlášení skupiny Lucie z jejího oficiálního webu

Po našem oficiálním prohlášení o rozloučení se s Michalem Dvořákem se v médiích objevila spousta polopravd a lží vedených proti skupině i proti nám jako jednotlivcům právě Michalem. Tímto se cítíme poškozeni a proto jsme se rozhodli osvětlit příčiny, které nás vedly k ukončení spolupráce s Michalem.

S tímto vyjádřením vystupujeme až nyní, neboť jsme se snažili dodržet naší dohodu s Michalem – mimo jiné uzavřenou na jeho žádost – že veškerá prohlášení budeme zveřejňovat až po souhlasu obou stran. Sám Michal však toto ujednání porušil a my se s jeho názory, které prezentuje v tisku, nemůžeme ztotožnit.

Chápeme, že po 15 letech vzájemné spolupráce může vyvolat polemiku, kde najednou vyvstal důvod k přerušení společné hudební činnosti, když jsme nikdy předtím o žádném problému uvnitř skupiny veřejně nehovořili. Pravdou ovšem je, že k jistým neshodám docházelo již dříve. Jejich hlavní příčinou byla Michalova neinvenční hra na klávesové nástroje a jeho častá absence ve studiu při práci na skupinových projektech.

Důvodem, proč jsme toto neřešili dříve, byly právě přátelské vztahy, které tento jeho handicap vyvažovaly. Pomyslný pohár trpělivosti však přetekl na loňském natáčení anglických verzí našich písní s producentem Davidem Biancem z USA, kdy Michal na natáčení nepřišel vůbec.

Pro objasnění Michalova hudebního přínosu do Lucie jsme udělali přesný výčet jeho hudebních aktivit:

Na sedmi řadových deskách, jednom živém dvojalbu a jednom výběru, které dohromady obsahují 77 písní natočených za 15 let spolupráce ve skupině Lucie jsme zjistili, že:

1) Michal aranžoval klávesy (tzn. co a jakým zvukem bude hrát na svůj nástroj) u 17 písní, přitom to měla být stoprocentně jeho věc. Skoro vždy si je nechal zaranžovat od kapely, neboť neměl hudební nápady.
2) Michalovo aranžování celé písně (tzn. říct kapele co má hrát), bylo v jedné skladbě.
3) Michal jako samostatný autor hudby složil na deskách Lucie tři písně
4) Michal je podepsán jako spoluautor hudby (v rozsahu 25%) u 23 písní, přičemž jeho skutečný autorský podíl tomu ani zdaleka neodpovídal
5) M.Dvořák je samostatný autor textů u tří skladeb
6) M.Dvořák je podepsán jako spoluautor textů (v rozsahu 25%) u 20ti písní, přičemž jeho skutečný autorský podíl tomu ani zdaleka neodpovídal.

Přestože Michal nikdy nebyl klíčovým autorem hudby a textu,dohodli jsme se právě na jeho podnět na společném autorství (tzn. dělení rovným dílem). I vzhledem k jeho manažerským schopnostem. Z těchto důvodů byl Michal uváděn jako čtvrtinový spoluautor i u skladeb,na jejichž vzniku neměl žádný podíl. A to u alb “In The Sky…“, “Černý kočky mokrý žáby“, “Pohyby“ a u výběru “Vše nejlepší“. Těchto desek se prodalo přes 400 000 kusů.

Pochopitelně z těchto alb bude doživotně dostávat své peníze. Jak autorské, tak interpretační.

Z toho, co jsme uvedli, je patrné, že mnoho informací, které M.Dvořák médiím poskytl, je lživých a nepravdivých.

Není pravda:
· -že se skupina rozpadla a že končí
· -že Michala Dvořáka chceme připravit o jakékoliv peníze z písní a prodeje alb, které jsme společně doposud udělali
· -že bychom do budoucna nechtěli ve skupině klávesové nástroje
· -že Michal Dvořák seznámil Davida Kollera s Robertem Kodymem
· -že patnáct let hrál a aranžoval veškeré klávesové party skupiny
· -že aranžoval party pro smyčcový orchestr našich písní, tyto party psali pánové Adam Klemens, Zdeněk Křížek a Martin Kumžák
· -že jde odchodem M.Dvořáka o vážnou krizi ve skupině
· -že skupina svým rozhodnutím neposkytnout píseň „Pod měděným nebem“ do reklamního spotu poškodila svého obchodního partnera. Nikdy jsme neuvažovali poskytnout tuto píseň do reklamního spotu
· -že M.Dvořák přivedl do skupiny D.Kollera, byl tímto pověřen tehdejší kapelou
· -že M.Dvořáka ze skupiny vyhodil D.Koller, byl to názor tří členů skupiny
· -že odchod M.Dvořáka znamená konec skupiny (za celou dobu existence skupiny došlo k výměně šesti členů skupiny).

I když Michal Dvořák naší dohodu o klidném rozchodu nedodržel, chtěli bychom říci, že až jeho rozhořčení pomine a bude se na to vše dívat jinak, rádi se zase sejdeme.

„Michale, přejeme Ti v životě i hudbě vše dobré!“

V těchto dnech se intenzivně připravujeme na květnové turné, těšíme se na společné zkoušení a koncertování s Tomášem Markem a Tomášem Varteckým.
Vyrábíme nové internetové stránky www.lucie.cz.

Děkujeme naším posluchačům a fanouškům za podporu a důvěru.

Nezklameme Vás!

Skupina Lucie

Sestava, která už neplatí. Robert Kodym, P.B.Ch., Michal Dvořák a David Koller se postavili do pole jako Led Zeppelin na známé fotografii ze 70. let.

Lucie: Dobrá kočzka, která nemlsá. Obal alba. (2002).

Skupina Lucie v létě 2002.

Skupina Lucie.

Skupina Lucie.

Autor:Nejčtenější

Zemřel režisér Miloš Forman, tvůrce oscarového Amadea

Miloš Forman na snímku z roku 2004 při přebírání jedné z mnoha cen, kterých se...

Filmový režisér Miloš Forman, držitel dvou Oscarů za nejlepší režii a také otec dvou párů klukovských dvojčat, zemřel v...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Doutník, sklenku a třikrát ho...o, vyzval DeVito k vzpomínce na Formana

Danny DeVito a Jack Nicholson ve slavném Formanově snímku Přelet nad kukaččím...

Edward Norton, Danny DeVito, Jim Carrey i Antonio Banderas. Největší osobnosti Hollywoodu vyjádřily smutek nad odchodem...

Formana už pochovali. Všichni jsme jeho děti, míní režisér Jiří Strach

Miloš Forman

Poslední rozloučení s režisérem Milošem Formanem se konalo v neděli na místním hřbitově v americkém městě Warren, kde...

Další z rubriky

Wanastovky, Chinaski, Kabát. Létofesty zamíří do osmi českých měst

Wanastowi Vjecy (Colours of Ostrava 2013)

Série hudebních přehlídek Létofest letos s dvoudenním programem zavítá do osmi krajských měst od Českých Budějovic po...

GLOSA: Thom Artway maluje svou hudbu zase o něco pestřejší paletou

Thom Artway 17. dubna 2018 v pražské Malostranské besedě

Písničkář Thom Artway představil v metropoli videoklip k písni All I Know i přeskupenou doprovodnou kapelu. Úterní...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Najdete na iDNES.cz