Nová kniha Milana Kundery nese název Setkání. | foto: Profimedia.cz

Kolikrát se Anna Karenina milovala s Vronským, ptá se v nové knize Kundera

  • 2
"Není exulantem ani disidentem, je předně romanopiscem," napsal francouzský deník Le Figaro o Milanu Kunderovi v souvislosti s jeho aktuální knihou. Ta vyšla ve čtvrtek v pařížském nakladatelství Gallimard a nese název Une rencontre, v češtině je možné říci Setkání.

Milan KunderaJde o sbírku esejů. Kundera v ní, podobně jako ve svých předcházejících francouzsky vydaných dílech L’Art du roman (Umění románu), Les Testaments trahis (Zrazené závěti) či Le Rideau (Opona), analyzuje hrdiny i autory slavných románů Rabelaisem či Anatolem Francem počínaje a Márquezem konče. Netradičně pohlíží na jejich osudy a klade si v souvislosti s nimi existenciální i estetické otázky. Nevyhýbá se ani výtvarnému umění, když mluví o Baconových či Mattisových obrazech.

Smích knížete Myškina

Podle literárních kritiků řeší Kundera ve svých aktuálních esejích otázky, které čtenářům obvykle ani nepřijdou na mysl – například kolikrát se Anna Karenina milovala s Vronským či proč postavy velkých románů obvykle nemají děti.

Milan Kundera

Označení knihy jako sbírky esejů je podle recenzenta Le Figaro příliš puntičkářské a o typickou esejistiku nejde či v tom netkví kouzlo knihy. Tím podstatným na Setkání je zásadní romanopisecká otázka, kterou si Kundera klade a jež se týká "obskurních osudů postav v temném světě a v temném čase".

Francouzský časopis Le Point

Bude jednoduché najít v Setkání bohatou úrodu inteligence a kousavého humoru.

A nejde jen o témata na první pohled zábavná, jakými je kromě těch už zmíněných třeba i podivný smích Dostojevského knížete Myškina – právě skrze ně pracuje Kundera s pověstným zrcadlem, o němž mluvil už svatý Pavel a díky kterému se všichni (tedy předně čtenáři) dozvídají to podstatné o sobě. I za cenu Baconových brutálních gest, protože právě díky dekonstrukci může přijít vzkříšení.

I francouzský časopis Le Point si nové knihy Milana Kundery Setkání cení, když píše: "Bude jednoduché v ní najít bohatou úrodu inteligence a kousavého humoru, byť nepřináší tolik smíchu jako Směšné lásky a nemá tak precizní stavbu jako Nesnesitelná lehkost bytí." Le Point zmiňuje i loňskou kauzu s Kunderovým údajným udavačstvím, kterou v říjnu zveřejnil časopis Respekt – ta podle Le Point může být i důvodem, proč Kundera loni nedostal Nobelovu cenu za literaturu.

Kunderovo umění románu

Milan Kundera se narodil v Brně, v roce 1974 emigroval do Francie a o pět let později zde získal občanství. Píše už výhradně francouzsky, neposkytuje rozhovory, výjimku udělal pouze právě v souvislosti s nařčením z udání, které v rozhovoru pro ČTK beze zbytku popřel.

Kauza Kundera

Milan KunderaSpisovatel Kundera údajně udal komunistické policii známého
Světově proslulý spisovatel Milan Kundera, žijící ve Francii, údajně v mládí udal komunistické policii kamaráda své kolegyně z vysokoškolských kolejí. Uvedla to Česká televize s odvoláním na časopis Respekt. Letci Miroslavu Dvořáčkovi původně hrozil trest smrti.

Kundera se ohradil: Nikoho jsem neudal, je to lež
Spisovatel Milan Kundera důrazně popřel tvrzení historiků, že by v roce 1950 udal prozápadního letce a špiona Miroslava Dvořáčka. Kunderova účast vyplývá z vyšetřovacího záznamu. Spisovatel, který jinak s médii nekomunikuje, označil zprávu badatelů v telefonickém rozhovoru s ČTK za nepravdivou.

ANKETA: Udavačská aféra kladný pohled na Kunderu nezmění
Podle názoru mnohých kauza význam Kunderova díla nezmenší.

Jako jeden z mála českých spisovatelů je známý i v zahraničí, je držitelem mnoha cen, naposledy získal v roce 2007 Státní cenu za literaturu za román Nesnesitelná lehkost bytí s přihlédnutím k dosavadní prozaické a esejistické tvorbě.

Kundera oslaví 1. dubna osmdesátiny. Jeho knihy u nás vydává nakladatelství Atlantis, které kromě jeho nejznámějších románů vydalo i Kunderovy eseje o Kafkovi či o umění románu Zneuznávané dědictví Cervantesovo.