Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kolik činností děláš, tolikrát jsi člověkem

  14:26aktualizováno  14:26
- Jaroslav Papoušek za svůj život stihl tolik věcí, že většina lidí by potřebovala žít nejméně jednou tak dlouho, aby dokázala vše, co on. Psal knížky, scénáře, které si pak režíroval a také se intenzivně věnoval výtvarnému umění. Profil tohoto všestranně nadaného člověka nalezne v následujícím článku.

Jaroslav Papoušek se narodil roku 1929 v dnes k Ukrajině náležící vesnici Velký Bočkov. Jako malý se často stěhoval, neboť  otec pracoval jako rescipient finanční stráže. Papoušek tak vystřídal Špindlerův, Čimelice a Písek.

Přestože se o umění zajímal od malička, dostal se k němu oklikou až poté, co se vyučil v obchodě, pracoval jako pomocný dělník na stavbě a ladil  harmoniky v harmonikárně. Z učňovských dob si s sebou odnesl inspiraci pro knihu Černý Petr.

Na počátku padesátých let studoval na AVU sedm let sochařství. Po studiích žil a pracoval na volné právě jako sochař a živil se také karikaturou, v níž byl velmi úspěšný. Soubor karikaturm mu  vyšel začátkem 60. let i knižně.

Se světem filmu se Papoušek dostal do kontaktu poté, co napsal zmíněnou novelu Černý Petr. Ta zaujala režiséra Miloše Formana natolik, že přiměl Papouška k napsání scénáře, na němž se nakonec podíleli společně. Mezi Formanem a Papouškem posléza vzniklo  silné přátelství a začala tak vlastně  také několikaletá spolupráce tria Papoušek, Forman a Ivan Passer, pod jejichž taktovkou mimo jiné spatřily světlo světa skvosty českého filmu – Hoří má panenko a Lásky jedné plavovlásky.

Po emigraci Formana a Passera do Spojených států, kde s nimi Papoušek také chvíli pobýval, se jako režisér samostatně pustil do trilogie o typické české rodince Homolkových a dalších filmů jako byla Žena pro tři muže nebo Cesta kolem mé hlavy.

Poslední scénář, který vyšel z Papouškova pera, se jmenuje Jedním slovem miluji tě. Bohužel zůstal pouze na papíře v knižní podobě a  byla vydána před čtyřmi lety. Zfilmování se nedočkala, protože práci Jaroslava Papouška přerušila smrt, která jej zastihla v létě roku 1995. Až do své smrti však zůstal Jaroslav papoušek věrný malování.

Autor:


Témata: Miloš Forman

Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Najdete na iDNES.cz