Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kolik činností děláš, tolikrát jsi člověkem

  14:26aktualizováno  14:26
- Jaroslav Papoušek za svůj život stihl tolik věcí, že většina lidí by potřebovala žít nejméně jednou tak dlouho, aby dokázala vše, co on. Psal knížky, scénáře, které si pak režíroval a také se intenzivně věnoval výtvarnému umění. Profil tohoto všestranně nadaného člověka nalezne v následujícím článku.

Jaroslav Papoušek se narodil roku 1929 v dnes k Ukrajině náležící vesnici Velký Bočkov. Jako malý se často stěhoval, neboť  otec pracoval jako rescipient finanční stráže. Papoušek tak vystřídal Špindlerův, Čimelice a Písek.

Přestože se o umění zajímal od malička, dostal se k němu oklikou až poté, co se vyučil v obchodě, pracoval jako pomocný dělník na stavbě a ladil  harmoniky v harmonikárně. Z učňovských dob si s sebou odnesl inspiraci pro knihu Černý Petr.

Na počátku padesátých let studoval na AVU sedm let sochařství. Po studiích žil a pracoval na volné právě jako sochař a živil se také karikaturou, v níž byl velmi úspěšný. Soubor karikaturm mu  vyšel začátkem 60. let i knižně.

Se světem filmu se Papoušek dostal do kontaktu poté, co napsal zmíněnou novelu Černý Petr. Ta zaujala režiséra Miloše Formana natolik, že přiměl Papouška k napsání scénáře, na němž se nakonec podíleli společně. Mezi Formanem a Papouškem posléza vzniklo  silné přátelství a začala tak vlastně  také několikaletá spolupráce tria Papoušek, Forman a Ivan Passer, pod jejichž taktovkou mimo jiné spatřily světlo světa skvosty českého filmu – Hoří má panenko a Lásky jedné plavovlásky.

Po emigraci Formana a Passera do Spojených států, kde s nimi Papoušek také chvíli pobýval, se jako režisér samostatně pustil do trilogie o typické české rodince Homolkových a dalších filmů jako byla Žena pro tři muže nebo Cesta kolem mé hlavy.

Poslední scénář, který vyšel z Papouškova pera, se jmenuje Jedním slovem miluji tě. Bohužel zůstal pouze na papíře v knižní podobě a  byla vydána před čtyřmi lety. Zfilmování se nedočkala, protože práci Jaroslava Papouška přerušila smrt, která jej zastihla v létě roku 1995. Až do své smrti však zůstal Jaroslav papoušek věrný malování.

Autor:


Témata: Miloš Forman

Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz