Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kolektivní místopisné dílo má nyní premiéru v němčině

aktualizováno 
- Publikacím, které vyšly v zahraničí za spoluúčasti tuzemských autorů, se tu prakticky nevěnujeme, ale Historický místopis českých zemí, vydaný ve stuttgartském nakladatelství Alfred Kröner Verlag Stuttgart, stojí za upozornění. Kniha ve výběru 724 hesel podchycuje města, městečka, hrady, zámky a kláštery, případně jiná významná místa Čech, Moravy a Slezska (dalších 600 menších lokalit je krátce charakterizováno v rámci popisu význačnějších míst a odkazuje na ně speciální rejstřík).
Jde o společné dílo osmatřiceti českých, německých a rakouských historiků. Spojili své síly, aby v podobě více než tisícistránkové publikace realizovali závažný projekt, navržený už v 60. letech mnichovským Karlem Boslem a pražským Josefem Mackem a nyní zorganizovaný lipským Centrem pro společenskovědní výzkum východní Evropy a pražským Historickým ústavem AV ČR.
Vznikla užitečná příručka vysoké vědecké kvality, obsahující nejen tematicky široce založený historicko- místopisný výklad o každé vybrané lokalitě, ale shrnující k ní též dostupnou českou i německou odbornou literaturu. Škoda jen, že v úvodu práce editoři nevysvětlili kritéria výběru popisovaných míst. Je zřejmé, že většina autorů psala své místopisné minimonografie opravdu s chutí a autopsií. Jen místy (např. Kolín nad Labem) překvapí minimální zájem o židovskou komponentu dějin dotyčného města.
Těžiště zájmu publikace, v níž podstatnou roli hrají místa spojená s historickou pevnostní i sakrální výstavbou, leží - pochopitelně - ve středověku a raném novověku. (Hesla týkající se měst jsou však alespoň stručně dovedena až do 20. století, přičemž autoři dbali na náležité osvětlení národnostních poměrů i na výklad dějin průmyslu a spolkových či politických aktivit.) Obdobně byl položen snad až zbytečně nadproporční důraz na středověk a počátek novověku (respektive minimalizován byl výklad zaměřený na 20. století) i v přehledném historickém úvodu, v němž autorská dvojice Eberhard - Hadler na 114 stranách načrtla především politické a správní dějiny českých zemí od pravěku po rozdělení Československa roku 1992. Chronologická "jednostrannost" je zřejmá i z faktu, že informativní mapové přílohy provázejí - s výjimkou mapky národnostní hranice - dějepisný výklad jen do 15. století.
Úhledně vypravená kniha je vybavena vysvětlivkami historických pojmů, rodokmeny panovnických dynastií, soupisy představitelů státu a biskupů, cenným osobním rejstříkem, prohloubeným o biografická data a profesní charakteristiky. V knize nalezneme též řadu schematických plánků center historických měst a přehledné mapky s vyznačenými místy, jimž byla věnována místopisná hesla. Milé je, že se s touto užitečnou příručkou už brzy setkáme v českém vydání.

Joachim Bahlcke - Winfried Eberhard - Miloslav Polívka (editoři): Handbuch der historischen Stätten. Böhmen und Mähren. Alfred Kröner Verlag Stuttgart 1998, CXXI + 889 stran.
Autor:


Témata: Rodokmen

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Najdete na iDNES.cz