Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kolej Yesterday a další Šrutovy slavné texty se sešly v jednom svazku

  10:06aktualizováno  10:06
K dubnovým sedmdesátinám Pavla Šruta vydalo nakladatelství Galén souborné vydání jeho písňových textů. Mnohé z nich bez nadsázky zlidovělo: Kolej Yesterday, Krásku v nesnázích či V baru jménem Krásný ztráty zná velká část Čechů.

Básník a textař Pavel Šrut | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Luboš PospíšilŠrutovy písňové texty patří již od začátku osmdesátých let k tomu nejlepšímu, co v české zpívané poezii vzniká. Jako první začal jeho překlady básní Roberta Gravese zpívat Luboš Pospíšil, poté nahrál dodnes nevydané demosnímky s písněmi se Šrutovými texty Petr Skoumal.

Michal Prokop a Framus Five - BeatFestV druhé polovině osmdesátých let přešly do nejširšího posluchačského povědomí jeho texty v interpretaci Michala Prokopa, Vladimíra mišíka, Heleny Arnetové a C&K Vocalu. V průběhu let přibyli k zpěvákům Šrutových textů také Lenka Filipová, Marta Kubišová, Petr Novák, Olympic či Radůza.

Magnesia Litera 2008 - Pavel ŠrutSám autor na osmdesátá léta vzpomíná, že "bigbít nebyl jen zábava, byl to ne snad protest, ale určitě pokus o nějaké pravdivé, neplytké a nekýčovité pojmenování nenormální normalizační skutečnosti, v níž jsme žili. Vzpomeňte si, jak byli lidi vnímaví při koncertech nebo i v divadlech k narážkám a jinotajům. A čtení jinotajů je zároveň bystření vnímavosti pro poezii. To říkám jen mimochodem. Vůbec se mi po těch jinotajných časech nestýská. Zaplaťpámbu, že už je to dávno ´Kolej Yesterday´."

Šrutovy písňové texty dosud vycházely jen ve formě výběrů. Nová kniha Už ráno začal večírek vychází v rámci galénovského projektu Olivovníky a vznikla v ediční spolupráci nakladatele Luboše Houdka s redaktorem Janem Šulcem. Svazek obsahuje kromě klasických textů i zhudebněné básně, ediční poznámku, rozhovor s autorem, podrobně zpracovaná diskografie alb, na kterých jsou písně se Šrutovými texty atd.

Hudebník Vladimír Mišík.Hudební publicista Jiří Černý o pavlu Šrutovi napsal: "Na rozdíl od Kainara, Suchého nebo Štaidla nezačal textovat snadno. Brzy naštěstí pochopil, že text je jen tak účinný, jak se pojí s hudbou, hlasem a doprovodem. Našel si zpěváky podle svého gusta. Včetně bluesového Vladimíra Mišíka a dětí. ,Vtělit se do dítěte, to mi jde – ale vtělit se do Karla Gotta nebo Ilony Csákové, to nesvedu za žádné peníze.‘"

Pavel Šrut

Básník Pavel ŠrutČeský básník, prozaik, textař a překladatel. Narodil se 3. dubna 1940 v Praze. Vydal básnické sbírky Noc plná křídel (1964), Přehlásky (1967) a Červotočivé světlo (1969). Básně ze 70. a 80. let představil nejdříve ve strojopisných výborech, až poté ve výborech tištěných (Malá domů, Přestupný duben, Cesta do Ďáblic) a nakonec souborně v knize Brožované básně (2000). V 70. letech též překládal novolatinskou poezii Eugena Brikciuse a od 80. let píše písňové texty. V 90. letech napsal "román ve verších" Zlá milá. Scénář básně (1997) a vydal knihu fejetonů Konzul v afrikánech (1998). V roce 2001 mu vyšla básnická sbírka Papírové polobotky, v roce 2005 útlý výbor z písňových textů Dvě tváře a v roce 2009 výbor z jeho "milostné i nemilostné poezie" Nejkrásnější bývají na útěku. Napsal či převyprávěl též více než čtyřicet dětských knih a je autorem množství písňových textů pro děti a pro divadlo. Z jeho četných básnických překladů jsou nejvýznamnější Robert Graves: Příznaky lásky, John Updike: Domácí biograf, Dylan Thomas: Svlékání tmy, David Herbert Lawrence: Sopečná růže a Leonard Cohen – Výbor z poezie.

Autor:Nejčtenější

První muzikál s Holmesem propadl. Snad není prokletý, doufá Brzobohatý

Hudebník Ondřej Brzobohatý v kulturním magazínu iDNES.cz Za scénou.

Nový muzikál o slavném detektivovi Sherlocku Holmesovi bude pro Ondřeje G. Brzobohatého náročnou zkouškou. „Nějaké...

Svatba v Teorii velkého třesku je lepší než královská, říká Sheldonův bratr

Jerry O’Connell v roli Sheldonova bratra George (vlevo) a Jim Parsons v seriálu...

Zahrál si s Tomem Cruisem i s hvězdami seriálu Teorie velkého třesku. Herec Jerry O’Connell nyní slaví třicet let na...Houstonovou v dětství zneužívala sestřenice, odhalil dokument Whitney

Whitney Houston na party před udílením cen Grammy (10. února 2007)

Nový dokument věnovaný životu Whitney Houstonové odhaluje skutečnost, že zpěvačka byla v dětství zneužívána svou...

VIDEO: Královna burlesky přiveze slavnou koupel ve sklence na martini

Dita von Teese, paní dokonalá. Je moderní ikonou burlesky.

Královna burlesky Dita Von Teese míří do Prahy. Vystoupí v rámci evropského turné The Art of the Teese 22. listopadu v...

RECENZE: Deadpool 2 truchlí, příběh se rozpadá a přerůstá v estrádu

Záběr z filmu Deadpool 2

První Deadpool vyprávění příjemně odlehčoval, Deadpool 2, který právě vstupuje do kin, už skoro ani nevypráví. Přerůstá...

Další z rubriky

RECENZE: Co kdyby dívky místo o princích snily o objevu nové vakcíny?

Coco Chanelová

Byla jednou jedna holčička. Tak začíná pohádkové vyprávění Příběhů na dobrou noc pro malé rebelky, líčící sto ženských...

RECENZE: V jakém jazyce sním, zrcadlí osudy emigrantů minulého století

Spisovatelka Elena Lappin v Mnichově

Poutavé, otevřené, sugestivní. Niterně procítěné, s intelektuálním i psychologickým přesahem a s lehkou, přímo...

GLOSA: Pokračování Saturnina zvítězilo. Babiše porazil Břicháč Tom

Spisovatel a bývalý politik Miroslav Macek v kulturním magazínu Za scénou

V předvečer zahájení veletrhu Svět knihy internetová knihkupectví Knihcentrum a Audiotéka rozdala své ceny za...

Najdete na iDNES.cz