Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kokoschkův obraz za 20 milionů útočí na rekord

  12:46aktualizováno  12:46
Hned jedna z prvních letošních aukcí výtvarného umění by mohla překonat tuzemský aukční rekord. Společnost 1. Art Consulting Brno-Praha bude 3. února nabízet obraz rakouského malíře Oskara Kokoschky za vyvolávací cenu 19,5 milionu korun.

Oskar Kokoschka: London, Chelsea Reach | foto: 1. Art Consulting

Je to dosud nejvyšší vyvolávací cena, za niž byl obraz na domácí dražbě nabízen. Aukční rekord je jen o necelé tři miliony vyšší.

František Kupka: Élévation IVObraz Františka Kupky Élévation (Výšky) IV byl loni v říjnu vydražen za 22,1 milionu korun, když výsledná suma oproti jeho vyvolávací ceně vzrostla o deset milionů. Překonal tak tehdejší rekord díla nazvaného Abstraktní kompozice od stejného autora, který byl loni v květnu vydražen za 13,4 milionu korun; vyvolávací cena tehdy činila 8,5 milionu.

Jindřich Štyrský: StanAukce nabídne i několik dalších děl za vysoké ceny. Za 7,8 milionu korun se bude nabízet obraz Jindřicha Štyrského s názvem Stan. Štyrský figuruje v žebříčku deseti nejdráže prodaných děl na českých aukcích dvakrát, jeho obraz Krajina v oblacích je s loni dosaženou cenou 10,25 milionu na čtvrtém místě.

Toyen: Nuit apres nuitV katalogu jsou dvě díla malířky Toyen − olej Buditelka něhy má vyvolávací cenu 5,5 milionu, obraz s názvem Nuit apres Nuit začíná na 2,8 milionu korun. Dvakrát je zastoupen i Mikuláš Medek − dva obrazy se budou vyvolávat každý po 1,5 milionu korun. Za 4,5 milionu korun se bude nabízet olej Josefa Šímy Místo nepřítomnosti; také Šíma figuruje mezi nejdráže prodanými obrazy na tuzemských aukcích, aktuálně jsou jeho díla ale už za první desítkou.

Josef Čapek: TouhaZa více než milion se budou vyvolávat ještě tři díla − obraz Josefa Čapka Touha (1,45 milionu) a dvě díla z druhé poloviny 20. století. Kompozice ve žluté Václava Boštíka startuje na 1,8 milionu a Dva trojúhelníky Zdeňka Sýkory mají vyvolávací cenu 3,9 milionu korun.

Mnohokrát vystavovaný obraz malíře Oskara Kokoschky London, Chelsea Reach z roku 1957 je dalším pokusem nabídnout českým sběratelům významné dílo zahraničního autora. Dosud jsou mezi nejdráže prodanými obrazy na domácím aukčním trhu téměř výhradně díla představitelů české moderny.

Oskar Kokoschka: London, Chelsea ReachKokoschka patří mezi největší světové malíře 20. století a jeho obraz London, Chelsea Reach s panoramatickým pohledem na řeku Temži je podle majitele aukční síně Jiřího Rybáře vrcholným galerijním dílem. Kokoschkovo dílo této kvality se již dlouho neobjevilo na světovém aukčním trhu. Většina z osmi obrazů londýnského cyklu je umístěna ve státních světových galeriích či nadačních sbírkách, vyzdvihuje v aukčním katalogu Rybář výjimečnost nabídky.

Oskar Kokoschka: AutoportrétOskar Kokoschka (1886 až 1980) byl po otci českého původu a na útěku před fašismem prožil v Praze roky 1934 až 1938. Československým státním občanem zůstal až do roku 1947. Válku prožil Kokoschka v anglickém exilu. Od 50. let žil ve Švýcarsku, ale do Anglie, kde poprvé maloval už v letech 1925 a 1926, se vracel.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

Najdete na iDNES.cz