Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kokoschkův obraz za 20 milionů útočí na rekord

  12:46aktualizováno  12:46
Hned jedna z prvních letošních aukcí výtvarného umění by mohla překonat tuzemský aukční rekord. Společnost 1. Art Consulting Brno-Praha bude 3. února nabízet obraz rakouského malíře Oskara Kokoschky za vyvolávací cenu 19,5 milionu korun.

Oskar Kokoschka: London, Chelsea Reach | foto: 1. Art Consulting

Je to dosud nejvyšší vyvolávací cena, za niž byl obraz na domácí dražbě nabízen. Aukční rekord je jen o necelé tři miliony vyšší.

František Kupka: Élévation IVObraz Františka Kupky Élévation (Výšky) IV byl loni v říjnu vydražen za 22,1 milionu korun, když výsledná suma oproti jeho vyvolávací ceně vzrostla o deset milionů. Překonal tak tehdejší rekord díla nazvaného Abstraktní kompozice od stejného autora, který byl loni v květnu vydražen za 13,4 milionu korun; vyvolávací cena tehdy činila 8,5 milionu.

Jindřich Štyrský: StanAukce nabídne i několik dalších děl za vysoké ceny. Za 7,8 milionu korun se bude nabízet obraz Jindřicha Štyrského s názvem Stan. Štyrský figuruje v žebříčku deseti nejdráže prodaných děl na českých aukcích dvakrát, jeho obraz Krajina v oblacích je s loni dosaženou cenou 10,25 milionu na čtvrtém místě.

Toyen: Nuit apres nuitV katalogu jsou dvě díla malířky Toyen − olej Buditelka něhy má vyvolávací cenu 5,5 milionu, obraz s názvem Nuit apres Nuit začíná na 2,8 milionu korun. Dvakrát je zastoupen i Mikuláš Medek − dva obrazy se budou vyvolávat každý po 1,5 milionu korun. Za 4,5 milionu korun se bude nabízet olej Josefa Šímy Místo nepřítomnosti; také Šíma figuruje mezi nejdráže prodanými obrazy na tuzemských aukcích, aktuálně jsou jeho díla ale už za první desítkou.

Josef Čapek: TouhaZa více než milion se budou vyvolávat ještě tři díla − obraz Josefa Čapka Touha (1,45 milionu) a dvě díla z druhé poloviny 20. století. Kompozice ve žluté Václava Boštíka startuje na 1,8 milionu a Dva trojúhelníky Zdeňka Sýkory mají vyvolávací cenu 3,9 milionu korun.

Mnohokrát vystavovaný obraz malíře Oskara Kokoschky London, Chelsea Reach z roku 1957 je dalším pokusem nabídnout českým sběratelům významné dílo zahraničního autora. Dosud jsou mezi nejdráže prodanými obrazy na domácím aukčním trhu téměř výhradně díla představitelů české moderny.

Oskar Kokoschka: London, Chelsea ReachKokoschka patří mezi největší světové malíře 20. století a jeho obraz London, Chelsea Reach s panoramatickým pohledem na řeku Temži je podle majitele aukční síně Jiřího Rybáře vrcholným galerijním dílem. Kokoschkovo dílo této kvality se již dlouho neobjevilo na světovém aukčním trhu. Většina z osmi obrazů londýnského cyklu je umístěna ve státních světových galeriích či nadačních sbírkách, vyzdvihuje v aukčním katalogu Rybář výjimečnost nabídky.

Oskar Kokoschka: AutoportrétOskar Kokoschka (1886 až 1980) byl po otci českého původu a na útěku před fašismem prožil v Praze roky 1934 až 1938. Československým státním občanem zůstal až do roku 1947. Válku prožil Kokoschka v anglickém exilu. Od 50. let žil ve Švýcarsku, ale do Anglie, kde poprvé maloval už v letech 1925 a 1926, se vracel.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Najdete na iDNES.cz