Kohoutova Smyčka se stahuje a otázky se množí

  5:32aktualizováno  5:32
Poslední román Pavla Kohouta Smyčka vychází krátce po obvinění Milana Kundery z udavačství. Je to náhoda, ale náhoda bezděky a správně načasovaná. Stejné otázky, které budí Kunderova vina, či nevina, si totiž klade čtenář po dočtení Kohoutova příběhu.

Spisovatel Pavel Kohout | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Jan Soukup, jedna z nejautobiografičtějších Kohoutových postav, je básník a redaktor Rudého práva, za války totálně nasazený v Drážďanech a beznadějně zamilovaný do komunistických ideálů a krásné herečky Kamily Nostitzové. Felix Fischer, její o pětadvacet let starší manžel, filozof a sociální demokrat, řídil s Benešem za války z Londýna exilovou vládu.

Jan Soukup je nejdřív Fischerovým sokem a poté jeho soudružským souputníkem, aby ho nakonec krutě zradil. V revolučním roce 1948 byl ovšem jen málokdo tak prozíravý jako Fischer, s hrdostí Mirka Dušína a odvahou Jana Masaryka.

Pavel Kohout, který letos vydává už pátou knihu, navíc první román po dvanácti letech, neztratil nic na čtivosti, příběh staví bravurně, byť občas neodolá a použije klišé, kterému lze jen těžko věřit (Felix Fisher jen o vlásek unikl smrti, když se v roce 1912 náhodou nenalodil na Titanic). Vyvolává však desítky otázek a líčí na čtenáře past - s kým se má vlastně identifikovat? Zpočátku pravděpodobně s extatickou láskou Soukupovou, která je průzračná a čistá, i když zrazuje ctnostného Fischera.

Postupně ho však každý čtenář musí opustit, díky historickým znalostem a důsledkům, které Soukup zatím nevidí nebo vidět nechce. Nebo se má ztotožnit s Fischerem, který je první polovinu knihy překážkou té velké lásky? V druhé půlce je Fischer jediným kladným hrdinou, který nezradí své přesvědčení ani vlast. Jsme schopní se za něj postavit, stejně jako se on postavil za pravdu? Nebo se čtenář ztotožní s Kamilou, která je vlastně jen manželkou či milenkou, i když nesmírně statečnou a celou dobu čekající, koho jí osud nechá a kdo jí zemře, byť je miluje oba?

Přísluší nám soudit?

Smyčka se stahuje až do nejzazšího konce a čtenář už před začátkem procesu se zrádcem komunistických ideálů a zaprodancem západních imperialistů Fischerem tuší, že Soukup není slibovaného hrdinského gesta schopen a proti straně nepůjde.

Možná je to jasné mnohem dřív, už s jeho prvními komunistickými agitkami (skutečnými, které publikoval v Rudém právu Pavel Kohout), které tenkrát nadchly národ dělníků, ale teď s odstupem let z nich naskakuje husí kůže. Jen podvědomě hledáme ostrov statečnosti uprostřed zrady a hnusných komunistických praktik, ten však, alespoň v Soukupově případě, potopila těžká láva lidského strachu.

Je možné Soukupovu zradu ve vykonstruovaném procesu něčím omluvit? Osobní mstou za ukradenou ženu? Pustou zbabělostí? A znovu, stejně jako v případě bývalého komunisty Kohouta a optikou nařčení bývalého dvojnásobného  komunisty Kundery - je možné někoho soudit? Nebo nám to nepřísluší a jednou to někdo udělá za nás? Spolehneme-li se na to, umyjeme si ruce sami před sebou a přenecháme to božím mlýnům. Každý ze Soukupů má své svědomí a nikdo z nás nedohlédne do všech konců. Tisíce zmařených životů, vztahů, rodin a lásek však zůstanou.

A to je příliš tragické memento, než abychom se mohli odvolávat na to, že taková byla doba. Pavel Kohout i Milan Kundera o tom bezpochyby ví své. I literární postavy Felix Fischer a Kamila Nostitzová. Ti už jsou však bohužel mrtví.

PAVEL KOHOUT - Smyčka
Pistorius a Olšanská, 2008, 184 stran, doporučená cena 229 korun.
Hodnocení: 90 %


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

Zemřel slovenský herec Marián Geišberg, hrdina komedie Revival

Marián Geišberg ve filmu Revival

Slovenský herec Marián Geišberg, u nás známý zejména z úspěšné hudební komedie Revival, zemřel v 64 letech. Zprávu...

KOMENTÁŘ: Dostal Nohavica cenu Puškinovu, nebo Putinovu?

Jaromír Nohavica přijímá z rukou Vladimira Putina Puškinovu medaili (4....

Čistě jen pro úplnost malá ukázka: „A líto mi je, že jak dřív se i dnes bůžkům klaníme a na kolenou bijem hlavami o...

Další z rubriky

RECENZE: Usámu a Hitlera vystřídal detektivkou pro děti. Funguje to

Izraelský spisovatel Lavie Tidhar

Izraelskému spisovateli Laviemu Tidharovi v hlavě dlouho ležela představa nápadně odkazující k východisku příběhu...

Poválečný strach byl pro Mengeleho trestem, tvrdí francouzský autor

Francouzský autor Olivier Guez

Rozhodnutí francouzského novináře Oliviera Gueze napsat román o poválečných letech nacistického lékaře mnozí odsoudili....

Z psychiatra mistrem sci-fi. Do Česka přijede ceněný Sergej Lukjaněnko

Ruský spisovatel Sergej Lukjaněnko

Vystudoval na psychiatra, nakonec jej však život zavedl ke sci-fi. Autor populárního cyklu románů Hlídka zavítá v úterý...

Najdete na iDNES.cz