Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kohoutova Smyčka se stahuje a otázky se množí

  5:32aktualizováno  5:32
Poslední román Pavla Kohouta Smyčka vychází krátce po obvinění Milana Kundery z udavačství. Je to náhoda, ale náhoda bezděky a správně načasovaná. Stejné otázky, které budí Kunderova vina, či nevina, si totiž klade čtenář po dočtení Kohoutova příběhu.

Spisovatel Pavel Kohout | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Jan Soukup, jedna z nejautobiografičtějších Kohoutových postav, je básník a redaktor Rudého práva, za války totálně nasazený v Drážďanech a beznadějně zamilovaný do komunistických ideálů a krásné herečky Kamily Nostitzové. Felix Fischer, její o pětadvacet let starší manžel, filozof a sociální demokrat, řídil s Benešem za války z Londýna exilovou vládu.

Jan Soukup je nejdřív Fischerovým sokem a poté jeho soudružským souputníkem, aby ho nakonec krutě zradil. V revolučním roce 1948 byl ovšem jen málokdo tak prozíravý jako Fischer, s hrdostí Mirka Dušína a odvahou Jana Masaryka.

Pavel Kohout, který letos vydává už pátou knihu, navíc první román po dvanácti letech, neztratil nic na čtivosti, příběh staví bravurně, byť občas neodolá a použije klišé, kterému lze jen těžko věřit (Felix Fisher jen o vlásek unikl smrti, když se v roce 1912 náhodou nenalodil na Titanic). Vyvolává však desítky otázek a líčí na čtenáře past - s kým se má vlastně identifikovat? Zpočátku pravděpodobně s extatickou láskou Soukupovou, která je průzračná a čistá, i když zrazuje ctnostného Fischera.

Postupně ho však každý čtenář musí opustit, díky historickým znalostem a důsledkům, které Soukup zatím nevidí nebo vidět nechce. Nebo se má ztotožnit s Fischerem, který je první polovinu knihy překážkou té velké lásky? V druhé půlce je Fischer jediným kladným hrdinou, který nezradí své přesvědčení ani vlast. Jsme schopní se za něj postavit, stejně jako se on postavil za pravdu? Nebo se čtenář ztotožní s Kamilou, která je vlastně jen manželkou či milenkou, i když nesmírně statečnou a celou dobu čekající, koho jí osud nechá a kdo jí zemře, byť je miluje oba?

Přísluší nám soudit?

Smyčka se stahuje až do nejzazšího konce a čtenář už před začátkem procesu se zrádcem komunistických ideálů a zaprodancem západních imperialistů Fischerem tuší, že Soukup není slibovaného hrdinského gesta schopen a proti straně nepůjde.

Možná je to jasné mnohem dřív, už s jeho prvními komunistickými agitkami (skutečnými, které publikoval v Rudém právu Pavel Kohout), které tenkrát nadchly národ dělníků, ale teď s odstupem let z nich naskakuje husí kůže. Jen podvědomě hledáme ostrov statečnosti uprostřed zrady a hnusných komunistických praktik, ten však, alespoň v Soukupově případě, potopila těžká láva lidského strachu.

Je možné Soukupovu zradu ve vykonstruovaném procesu něčím omluvit? Osobní mstou za ukradenou ženu? Pustou zbabělostí? A znovu, stejně jako v případě bývalého komunisty Kohouta a optikou nařčení bývalého dvojnásobného  komunisty Kundery - je možné někoho soudit? Nebo nám to nepřísluší a jednou to někdo udělá za nás? Spolehneme-li se na to, umyjeme si ruce sami před sebou a přenecháme to božím mlýnům. Každý ze Soukupů má své svědomí a nikdo z nás nedohlédne do všech konců. Tisíce zmařených životů, vztahů, rodin a lásek však zůstanou.

A to je příliš tragické memento, než abychom se mohli odvolávat na to, že taková byla doba. Pavel Kohout i Milan Kundera o tom bezpochyby ví své. I literární postavy Felix Fischer a Kamila Nostitzová. Ti už jsou však bohužel mrtví.

PAVEL KOHOUT - Smyčka
Pistorius a Olšanská, 2008, 184 stran, doporučená cena 229 korun.
Hodnocení: 90 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

RECENZE: Elektrošoky měly stvořit nadčlověka. Přežila a napsala knihu

Francouzská spisovatelka Maude Julienová

Francouzka Maude Julienová dnes působí jako obyčejná žena středního věku oddaná své profesi a rodině. Těžko uvěřit, že...

Zemřel překladatel Zeměplochy Jan Kantůrek

Ve věku 69 let zemřel překladatel sci-fi a fantasy literatury Jan Kantůrek (na...

Ve věku 69 let ve čtvrtek zemřel překladatel sci-fi a fantasy literatury Jan Kantůrek. Jeho nejznámějším překladem je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz