Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kohoutova Smyčka se stahuje a otázky se množí

  5:32aktualizováno  5:32
Poslední román Pavla Kohouta Smyčka vychází krátce po obvinění Milana Kundery z udavačství. Je to náhoda, ale náhoda bezděky a správně načasovaná. Stejné otázky, které budí Kunderova vina, či nevina, si totiž klade čtenář po dočtení Kohoutova příběhu.

Spisovatel Pavel Kohout | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Jan Soukup, jedna z nejautobiografičtějších Kohoutových postav, je básník a redaktor Rudého práva, za války totálně nasazený v Drážďanech a beznadějně zamilovaný do komunistických ideálů a krásné herečky Kamily Nostitzové. Felix Fischer, její o pětadvacet let starší manžel, filozof a sociální demokrat, řídil s Benešem za války z Londýna exilovou vládu.

Jan Soukup je nejdřív Fischerovým sokem a poté jeho soudružským souputníkem, aby ho nakonec krutě zradil. V revolučním roce 1948 byl ovšem jen málokdo tak prozíravý jako Fischer, s hrdostí Mirka Dušína a odvahou Jana Masaryka.

Pavel Kohout, který letos vydává už pátou knihu, navíc první román po dvanácti letech, neztratil nic na čtivosti, příběh staví bravurně, byť občas neodolá a použije klišé, kterému lze jen těžko věřit (Felix Fisher jen o vlásek unikl smrti, když se v roce 1912 náhodou nenalodil na Titanic). Vyvolává však desítky otázek a líčí na čtenáře past - s kým se má vlastně identifikovat? Zpočátku pravděpodobně s extatickou láskou Soukupovou, která je průzračná a čistá, i když zrazuje ctnostného Fischera.

Postupně ho však každý čtenář musí opustit, díky historickým znalostem a důsledkům, které Soukup zatím nevidí nebo vidět nechce. Nebo se má ztotožnit s Fischerem, který je první polovinu knihy překážkou té velké lásky? V druhé půlce je Fischer jediným kladným hrdinou, který nezradí své přesvědčení ani vlast. Jsme schopní se za něj postavit, stejně jako se on postavil za pravdu? Nebo se čtenář ztotožní s Kamilou, která je vlastně jen manželkou či milenkou, i když nesmírně statečnou a celou dobu čekající, koho jí osud nechá a kdo jí zemře, byť je miluje oba?

Přísluší nám soudit?

Smyčka se stahuje až do nejzazšího konce a čtenář už před začátkem procesu se zrádcem komunistických ideálů a zaprodancem západních imperialistů Fischerem tuší, že Soukup není slibovaného hrdinského gesta schopen a proti straně nepůjde.

Možná je to jasné mnohem dřív, už s jeho prvními komunistickými agitkami (skutečnými, které publikoval v Rudém právu Pavel Kohout), které tenkrát nadchly národ dělníků, ale teď s odstupem let z nich naskakuje husí kůže. Jen podvědomě hledáme ostrov statečnosti uprostřed zrady a hnusných komunistických praktik, ten však, alespoň v Soukupově případě, potopila těžká láva lidského strachu.

Je možné Soukupovu zradu ve vykonstruovaném procesu něčím omluvit? Osobní mstou za ukradenou ženu? Pustou zbabělostí? A znovu, stejně jako v případě bývalého komunisty Kohouta a optikou nařčení bývalého dvojnásobného  komunisty Kundery - je možné někoho soudit? Nebo nám to nepřísluší a jednou to někdo udělá za nás? Spolehneme-li se na to, umyjeme si ruce sami před sebou a přenecháme to božím mlýnům. Každý ze Soukupů má své svědomí a nikdo z nás nedohlédne do všech konců. Tisíce zmařených životů, vztahů, rodin a lásek však zůstanou.

A to je příliš tragické memento, než abychom se mohli odvolávat na to, že taková byla doba. Pavel Kohout i Milan Kundera o tom bezpochyby ví své. I literární postavy Felix Fischer a Kamila Nostitzová. Ti už jsou však bohužel mrtví.

PAVEL KOHOUT - Smyčka
Pistorius a Olšanská, 2008, 184 stran, doporučená cena 229 korun.
Hodnocení: 90 %




Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...



Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

RECENZE: Příběh zmrtvýchvstání prostitutky Krása je stigma věští událost

Indonéský spisovatel Eka Kurniawan

Zní to trochu jako klišé - Krása je stigma. Indonéský spisovatel Eka Kurniawan však za tato tři slova ukryl vyprávění,...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz