Kohout dostal ve Vídni medaili

Spisovatel Pavel Kohout dostal ve středu ve Vídni čestnou zlatou medaili za zásluhy o rakouskou metropoli. Předal mu ji zemský hejtman a starosta Vídně Michael Häupl. Vyznamenání mu patří i za celoživotní dílo.

"Jsem přesvědčen, že je velký počet spisovatelů a umělců, kteří si zaslouží takové ocenění, ale Pavel Kohout jako spisovatel je pro nás tvůrcem kultury, opravdový velikán, spisovatel světového formátu," řekl Häupl při slavnostním předání. Kohouta považuje za symbol svobody.

Místopředseda dolní komory rakouského parlamentu Heinz Fischer ocenil životní dílo Pavla Kohouta a připomněl jeho přínos pro česko-rakouské vztahy.

"Jsme na tebe hrdí, děkujeme ti za všechna díla, za všechno, co jsi dokázal," zdůraznil Fischer.

Žádné ocenění z Česka

Kohout byl oceněním potěšen. "Je to den, se kterým člověk nepočítá, protože vyznamenání si nedáváme sami. Já mám řadu vyznamenání z řady evropských zemí a je docela příznačné, že žádné z Čech. Myslím, že to je v pořádku."

Komunistický režim donutil Kohouta nedobrovolně opustit republiku. Kontroverzní osobnost české literatury žije střídavě ve Vídni i v Praze.

Ocenění Kohouta inicioval bývalý hradní kancléř Karel Schwarzenberg, který rovněž v alpské republice dlouhou dobu žije. Podle radnice získal spisovatel vysoké vyznamenání, které se uděluje zřídka a pouze předním osobnostem.

Čestná medaile není první

Čestná medaile není prvním Kohoutovým oceněním v Rakousku. Například už v roce 1978 získal rakouskou Státní cenu za literaturu.

Pavel Kohout se narodil 20. července 1928 v Praze. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Pracoval v Československém rozhlase, jako kulturní přidělenec na ambasádě v Moskvě či jako šéfredaktor časopisu Dikobraz. Od roku 1956 se věnuje samostatné literární a dramatické tvorbě.

V roce 1977 byl Kohoutovi povolen roční výjezd do Rakouska, kde spolupracoval v divadle Burgtheater. Při návratu do Československa ho na hranicích vrátili do Rakouska. O dva roky později mu bylo odňato státní občanství.

Po revoluci v roce 1989 se krátce vrátil. Působil jako konzultant prezidenta Václava Havla. K jeho nejvýznamnějším dílů patří romány Katyně, Z deníku kontrarevolucionáře, Hodina tance a lásky či drama August, August, august. Kohout je potřetí ženatý se spisovatelkou Jelenou Mašínovou. Má tři děti.

Pavel Kohout

,