Kohl předal ceny za Hitlera

To je obrázek, o který se fotografové rvali. Bývalý německý kancléř Helmut Kohl blahopřeje Brunovi Ganzovi hrajícímu Adolfa Hitlera ve filmu Pád třetí říše, jehož tvůrci převzali před několika dny v Hamburku cenu Bambi za nejlepší národní snímek roku.

Sporný příběh o posledních dnech Hitlerova života měl sice premiéru už v půli září, zájem o něj však neutichá.

A stále nové vášnivé debaty o tom, zda neukazuje nacistického vůdce v příliš chápavém, dokonce sympaticky lidském světle, se probouzejí s každou další poctou či se vstupem do kin některé z okolních zemí.

Uchází se o Oscara
Režisér Oliver Hirschbiegel, po léta známý hlavně jako tvůrce televizních krimiseriálů Místo činu nebo Komisař Rex, se rázem vyšvihl na filmařské výsluní - snímek byl Německem vyslán do bojů o nominace na Oscara.

Ganz, který kvůli své přípravě na roli Hitlera studoval ve švýcarské nemocnici pro pacienty trpící Parkinsonovou chorobou, má nominaci na cenu Evropské filmové akademie pro nejlepšího herce. A jen v Německu už film zhlédly více než čtyři miliony lidí!

Což však neznamená, že by tam neměl i odpůrce. Někteří v něm nacházejí historické chyby, například lahev léků s nálepkou firmy, která vznikla až šest let po válce, či označení říšský polní maršál místo říšský maršál. Zásadnější výhrady se pak týkají pojetí hlavní postavy.

K tvrdým kritikům Pádu třetí říše patří třeba světově uznávaný německý režisér Wim Wenders, podle něhož prý popis Hitlerova soumraku v jeho bunkru neklade důraz na hrůzy nacismu, které mu předcházely.

Podobné hlasy se ozývají také mimo Německo, zvědavost publika je však silnější, zejména při distribučním startu díla, jejž vesměs provázejí místní rekordy. V Nizozemsku utržil Pád třetí říše za první tři dny více než 155 tisíc eur, přestože se promítal jen ve dvaceti kinech - průměrný výtěžek, téměř sedm tisíc eur na jeden sál, označují Holanďané za senzaci.

Rekordní zahájení, pětačtyřicet tisíc lidí ve třiceti sálech za úvodní víkend, zažil film rovněž v Polsku. Náklady se tedy producentům rychle vracejí, ačkoli se svým rozpočtem ve výši 13,5 milionu dolarů patří Pád třetí říše k nejdražším německým filmům.

Do Česka v dubnu
Přitom jeho druhá mezinárodní vlna přijde teprve po Novém roce. Začne 5. ledna ve Francii, odtud se přelije do Belgie, v únoru do Norska a až koncem dubna se dočká Česko.

"Premiéru jsme záměrně stanovili k šedesátému výročí dobytí Berlína," vysvětlil Marek Jeníček z Bontonfilmu, kde předběžně plánují nasazení filmu v osmi kopiích. Ovšem v té době už budou známy výsledky Oscarů - a pokud by Pád třetí říše uspěl u Americké filmové akademie, ještě by jej čekala cesta třetí a nejzářivější.

Kontroverzní pohled na historii zkrátka už dávno není na závadu. Ostatně na podobném případu se o tom nedávno přesvědčila Itálie.
Romano Mussolini tu v hojně diskutované a dobře prodávané knize Můj otec vůdce popisuje Hitlerova souputníka Benita Mussoliniho jako laskavého otce, milovníka hudby i člověka, který se prý na svatbě své milované prvorozené dcery dojetím rozplakal.

,