Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kočko připravuje novou desku

  16:36aktualizováno  16:36
Ostrava - Tomáš Kočko & Orchestr nahrávají v ostravském studiu Českého rozhlasu novou desku, která má vyjít před Vánocemi. Hudebník, ale i operní režisér v nových písních tentokrát nevychází z textů básníka Ladislava Nezdařila, které využil na svých předešlých albech Horní chlapci a Do kamene tesané aneb Ondráš. Opírá se nejen o slovesnou pokladnici ukrytou v Sušilových nebo Bartošových sbírkách, ale hlavně o vlastní texty.
Album otevře píseň Hodovnice, na jejímž začátku zaznívá odkaz na poslední píseň druhého alba Stojí kostel kamenný. "Hodovnice je původní staroslovanský název beskydské hory Godula. Tahle hora prý byla v předkřesťanském období slavnostní horou Slovanů usazených v severním pobeskydí. Nahoře se dochoval okrouhlý val, zřejmě obřadní místo," vzpomenul Tomáš Kočko.

Titulní píseň rovněž uzavře i jeho album, avšak pod názvem Godula, což je právě zkomolenina slova Hodovnice. "První i poslední písnička mají proto stejná slova i melodii, rozdíl je ale v aranžích. 'Hodovnici' reprezentuje tradičnější nástrojové obsazení - grumle, cimbál, buben, housle, píšťala a zpívají ji děti - tak jak to původně bývávalo.  Godula je zase nástrojově pestřejší - zazní didjeridoo, sitár, kontrabas, kytara. Bude to taková typická world music pěsnička."

Mezi těmito písněmi, které v pomyslném kruhu otevírají a zavírají desku, bude ještě dalších devět, které připomenou některé staré předkřesťanské zvyky: v písni Morana to bude vynášení smrti a zimy z vesnice na jaře, u Vesny zase příchod jara. Čarodějka připomene pálení čarodějnic - obdobu keltského Beltine, píseň Ze země "čarodějné zaříkávání", Svatojan zase oslavu letního slunovratu.

"Píseň Na loukách je zlomová písnička, která trochu nabourává selanku hledání tradic. Je o zvláštní nudě a pocitu šedi a rozčarování ze svého okolí, o podivném nihilismu, který cítí část mladé generace," uvedl Kočko, který na albu představí i píseň Beltine vztahující se ke keltskému svátku.

"Ta písnička je tu záměrně. Vztahuje se k písni Na loukách jako jedno z častých řešení v hledání něčeho výjimečného, tajemného, něčeho s čím se můžu ztotožnit a nedá to až tolik práce. Mlaďoši se pak tváří hrozně tajemně a cítí se být Kelty. Mnozí to ale myslí upřímně a o jednom takovém vlastně tahle písnička je," sdělil Kočko, který tradici s novým kabátem nabízí v závěrečné písni Godula. "Na Goduli se dnes scházejí bubínkáři a didjeridisti a kolem ohně sedí, hrají, tančí..."

Vedle zpěváka Tomáše Kočka, který hraje na akustickou kytaru, mandolinu, grumle, didjeridoo, se na albu představí také Petra Václavíková (zobcové flétny, kravský roh, citerový cimbál), Pavel "Šaman" Hanousek (housle, viola), Jiří "Tynčan" Vágner (kontrabas) a Petr "Tvaroh" Hladík (perkuse). Hosty Kočkova Orchestru jsou Michaela Lipárová (cimbál), Ctibor Bártek z brněnské Dama Dama (darbuka),
Michal Jelének (housle), ale i Dětský folklórní soubor Ostravička.
Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz