Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kočičkové Černá orchidej vykvetla šansonem

  9:50aktualizováno  9:50
Čtvrté album zpěvačky a moderátorky Ester Kočičkové a jejího klavírního partnera Luboše Nohavici bodrou náladou neoplývá. Černá orchidej je temná deska.

Ester Kočičková - Finále soutěže Česko hledá písničku, Divadlo Gong Praha (24. dubna 2007) | foto: Petr TopičiDNES.cz

Ostatně oba hlavní protagonisté jsou na obalu vyfoceni ve smutečním. "Černá orchidej, z pekla vzhůru a z nebe srázem na zem. Že se nedaří, ucítíš, když někde blízko raší," zpívá Ester Kočičková.

Ale této desce o osmnácti písních se daří. Vtáhne člověka do světa šansonového umění, které obnažuje lidské vztahy v jejich romantické jadrnosti. Až mi tě odvezou je znamenitá píseň o ztrátě blízkého člověka a pláči, který ji provází. "Až mi tě odvezou, přivezu, jak jsem zvyklý, dříví z lesa. Sekeru, která žije tím, že klesá, pláčem pobavím," zpívá Nohavica.

Možná to jsou písně o něčem, co končí. A člověk si není jistý, jestli vůbec něco nového začne. Třeba láska v písni Milý, pomalém šansonu o umírání vztahu, zatímco ze skladby Nevymazlená čiší citová vyprahlost.

Hořkosladká nálada, zakořeněná nejspíš v dávném ruském románu nebo ve slovanských baladách, vystupuje z pomalých melodií Luboše Nohavici, který opatřil hudbou téměř všechny texty Kočičkové. Ve vlastní písni Gypsy blues se Nohavica odváže až k chlapácké bujnosti a řádění, za kterým se skrývá prázdno a smutek vojenského života.

V písních Ester Kočičkové ožívají všelijaké postavy, dokonce i mrtvé. "Gumových rukavic něhu dopřál mi Bůh, má ze mě snoubenku stehů, milenku much," zpívá Kočičková v písni Pitva. Když nálada klesne k naprosté černotě, vystoupí jiskřičky humoru nebo spíše pousmání, jež jsou zasunuty v podloží některých dalších písní.

Ostatně kontrasty jsou nejpůsobivější zbraní obou šansoniérů a jejich dueta patří k tomu nejlepšímu na desce. Píseň Dneska se nebude spát se vzepne k veselým, skočným tónům, ale ve skutečnosti o žádnou radost nejde. Stejně jako v pijáckém songu Až nám slezou nehty. A pokud by posluchač padal úplně do depresí, uvolnění nabídne syrová milostná píseň Voskování, pastování.

Hlas Ester Kočičkové a klavír Luboše Nohavici. Úplně to stačí. Šansonové umění vykvetlo naplno stejně jako album Černá orchidej.

Ester Kočičková a Luboš Nohavica - Černá orchidej
CD 48:51 minut, cena 300 korun
hodnocení MF DNES: 80 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Toyota Avensis 2.0 D-4D 2017 ·
Toyota Avensis 2.0 D-4D 2017 ·

r.v. 2017, naj. 33 049 km, diesel
440 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz