Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knoppův Hitler je dobrým doplňkem velkých biografií

aktualizováno 
- Publikace známého německého historika a publicisty Guida Knoppa nazvaná Hitler se na první pohled tváří jako další z řady "vůdcových" biografií. Zdání však vyvrací sám autor: "Tato kniha chce být průvodcem v bludišti našeho dosavadního vědění o Hitlerovi. Není dalším životopisem - líčí pět rovin existence Adolfa Hitlera, pět neuralgických situací: Hitlera jako svůdce, jako soukromou osobu, jako diktátora, jako dobyvatele, jako zločince."
Knopp si předsevzal, že ukáže a doloží nejen to, co dnes o Hitlerovi víme, ale i to, jak si na něj pamatujeme. Souběžně s knihou vznikl šestidílný seriál. Podle struktury práce se však zdá, že publikace je spíše sekundárním produktem, jehož nedílnou součást tvoří úryvky ze 192 rozhovorů a citátů (jedním z těch, s nímž autor hovořil, byl i český germanista Eduard Goldstücker). Na každé z pěti kapitol se kromě Knoppa podíleli další publicisté, což do jisté míry přispělo k rozdílné úrovni jednotlivých částí.
Jako pozoruhodná a skutečně moderní se jeví především úvodní, shrnující pasáž, zakončená výzvou: "Nemějme strach z Hitlera! Pokud pronikneme do jeho blízkosti, odhalí se nám. Budeme-li vědět, z čeho vlastně povstal, budeme obrněni proti podobným a dalším pokušením v krizových dobách volat po 'silném muži'. Až dokážeme říci nezaujatě: Beethoven a Goethe byli Němci, ale Hitler byl rovněž Němec - budeme na správné cestě. Nás, kteří jsme se narodili po válce, nemůže nikdo činit zodpovědné za Hitlera. Ale jsme zodpovědni za vzpomínání, za zapomínání a za vnitřní potlačování - a za popírání."
Ačkoliv sama práce nepředstavuje biografii, klade důraz na podstatné etapy "vůdcova" života. Mnohdy shrnuje známá fakta, ale přichází i s novými, nikoliv ovšem převratnými či šokujícími podrobnostmi. Nicméně právě tyto zdánlivě malicherné detaily mají svou výmluvnost a hodnotu. (Jedna žena říká: "Dokud Hitler žil, byl pro mne idolem. A když jsem se dozvěděla o jeho smrti, zhroutil se pro mne svět, protože jsem patřila k mládeži plné idealismu. Hitler tehdy vyzařoval cosi velikého. Pamatuji se například, že otec, poté co mu Hitler osobně podal ruku, si ji z úcty už nemyl.") Mohutné, "všeobjímající" Hitlerovy biografie se naznačenými detaily příliš nezanášejí, zatímco do malých prací se nevejdou. Knoppovu knihu je tudíž možno pojmout jako zajímavý a podnětný příspěvek či doplněk k Hitlerovým životopisům, které se našemu čtenáři dostaly do ruky po roce 1989. Z velkých Hitlerových biografií je třeba poukázat na politicky zaměřené práce britských historiků Bullocka (Hitler a Stalin. Paralelní životopisy, kniha zde vyšla v roce 1995) a Irvinga (Hitlerova válka a válečná stezka let 1933 - 1945, vyšla loni). Mimořádně rozsáhlá Bullockova práce prezentuje spíše konzervativnější náhled; Hitlerův apologet Irving na sebe upozornil celou řadou nových a neortodoxních, nicméně polemických a mnohdy demagogických tvrzení a závěrů.
Těmto publikacím zde předcházela v první polovině devadesátých let řada menších převzatých prací: Giseviův Adolf Hitler (1991), Kershawův Hitlerův mýtus (1992), Zitelmannův Adolf Hitler a jeho cesta k moci (1993), Grünbergův Adolf Hitler. Životopis Führera (1994). Jejich podstatnou nevýhodu představuje nevelký rozsah a kolísavá úroveň. Za zmínku stojí především zajímavá a svého času populární kniha Iana Kershawa Hitlerův mýtus. Třicet let stará Giseviova práce je dávno překonána, Grünbergův Životopis Führera poškozuje záplava věcných chyb. Nijak neoslní ani Zitelmannova knížka, alespoň však vykazuje snahu po faktograficky sevřeném útvaru. Nehledě na to, že k Hitlerově osobnosti se vymezují i biografie dalších nacistických špiček, například Ribbentropa, Göringa, Speera či Goebbelse. Pominout nelze ani memoáry osobního "vůdcova" tlumočníka Paula Schmidta či ministra zbrojního průmyslu Alberta Speera.
Konkrétně tedy: ke Knoppově Hitlerovi je nejlépe přistoupit jako k doplňku především Bullockova "paralelního" životopisu a Irvingovy "stezky".

Guido Knopp (ve spolupráci se Stefanem Brauburgerem, Christianem Dieckem, Rudolfem Gültnerem, Peterem Hartlem a Jörgem Müllnerem): Hitler. Přeložil Hanuš Karlach. Knižní klub, Praha 1998. 304 strany, náklad a cena neuvedeny.
Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

Najdete na iDNES.cz