Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knoppův Hitler je dobrým doplňkem velkých biografií

aktualizováno 
- Publikace známého německého historika a publicisty Guida Knoppa nazvaná Hitler se na první pohled tváří jako další z řady "vůdcových" biografií. Zdání však vyvrací sám autor: "Tato kniha chce být průvodcem v bludišti našeho dosavadního vědění o Hitlerovi. Není dalším životopisem - líčí pět rovin existence Adolfa Hitlera, pět neuralgických situací: Hitlera jako svůdce, jako soukromou osobu, jako diktátora, jako dobyvatele, jako zločince."
Knopp si předsevzal, že ukáže a doloží nejen to, co dnes o Hitlerovi víme, ale i to, jak si na něj pamatujeme. Souběžně s knihou vznikl šestidílný seriál. Podle struktury práce se však zdá, že publikace je spíše sekundárním produktem, jehož nedílnou součást tvoří úryvky ze 192 rozhovorů a citátů (jedním z těch, s nímž autor hovořil, byl i český germanista Eduard Goldstücker). Na každé z pěti kapitol se kromě Knoppa podíleli další publicisté, což do jisté míry přispělo k rozdílné úrovni jednotlivých částí.
Jako pozoruhodná a skutečně moderní se jeví především úvodní, shrnující pasáž, zakončená výzvou: "Nemějme strach z Hitlera! Pokud pronikneme do jeho blízkosti, odhalí se nám. Budeme-li vědět, z čeho vlastně povstal, budeme obrněni proti podobným a dalším pokušením v krizových dobách volat po 'silném muži'. Až dokážeme říci nezaujatě: Beethoven a Goethe byli Němci, ale Hitler byl rovněž Němec - budeme na správné cestě. Nás, kteří jsme se narodili po válce, nemůže nikdo činit zodpovědné za Hitlera. Ale jsme zodpovědni za vzpomínání, za zapomínání a za vnitřní potlačování - a za popírání."
Ačkoliv sama práce nepředstavuje biografii, klade důraz na podstatné etapy "vůdcova" života. Mnohdy shrnuje známá fakta, ale přichází i s novými, nikoliv ovšem převratnými či šokujícími podrobnostmi. Nicméně právě tyto zdánlivě malicherné detaily mají svou výmluvnost a hodnotu. (Jedna žena říká: "Dokud Hitler žil, byl pro mne idolem. A když jsem se dozvěděla o jeho smrti, zhroutil se pro mne svět, protože jsem patřila k mládeži plné idealismu. Hitler tehdy vyzařoval cosi velikého. Pamatuji se například, že otec, poté co mu Hitler osobně podal ruku, si ji z úcty už nemyl.") Mohutné, "všeobjímající" Hitlerovy biografie se naznačenými detaily příliš nezanášejí, zatímco do malých prací se nevejdou. Knoppovu knihu je tudíž možno pojmout jako zajímavý a podnětný příspěvek či doplněk k Hitlerovým životopisům, které se našemu čtenáři dostaly do ruky po roce 1989. Z velkých Hitlerových biografií je třeba poukázat na politicky zaměřené práce britských historiků Bullocka (Hitler a Stalin. Paralelní životopisy, kniha zde vyšla v roce 1995) a Irvinga (Hitlerova válka a válečná stezka let 1933 - 1945, vyšla loni). Mimořádně rozsáhlá Bullockova práce prezentuje spíše konzervativnější náhled; Hitlerův apologet Irving na sebe upozornil celou řadou nových a neortodoxních, nicméně polemických a mnohdy demagogických tvrzení a závěrů.
Těmto publikacím zde předcházela v první polovině devadesátých let řada menších převzatých prací: Giseviův Adolf Hitler (1991), Kershawův Hitlerův mýtus (1992), Zitelmannův Adolf Hitler a jeho cesta k moci (1993), Grünbergův Adolf Hitler. Životopis Führera (1994). Jejich podstatnou nevýhodu představuje nevelký rozsah a kolísavá úroveň. Za zmínku stojí především zajímavá a svého času populární kniha Iana Kershawa Hitlerův mýtus. Třicet let stará Giseviova práce je dávno překonána, Grünbergův Životopis Führera poškozuje záplava věcných chyb. Nijak neoslní ani Zitelmannova knížka, alespoň však vykazuje snahu po faktograficky sevřeném útvaru. Nehledě na to, že k Hitlerově osobnosti se vymezují i biografie dalších nacistických špiček, například Ribbentropa, Göringa, Speera či Goebbelse. Pominout nelze ani memoáry osobního "vůdcova" tlumočníka Paula Schmidta či ministra zbrojního průmyslu Alberta Speera.
Konkrétně tedy: ke Knoppově Hitlerovi je nejlépe přistoupit jako k doplňku především Bullockova "paralelního" životopisu a Irvingovy "stezky".

Guido Knopp (ve spolupráci se Stefanem Brauburgerem, Christianem Dieckem, Rudolfem Gültnerem, Peterem Hartlem a Jörgem Müllnerem): Hitler. Přeložil Hanuš Karlach. Knižní klub, Praha 1998. 304 strany, náklad a cena neuvedeny.
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Najdete na iDNES.cz