Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Zdeněk Svěrák vstoupil na nové území

  17:21aktualizováno  17:21
Vida, i dva roky po sedmdesátce se člověk může stát úspěšným debutujícím povídkářem. Pravda, situaci má poněkud zjednodušenu, jmenuje-li se Zdeněk Svěrák.

Zdeněk Svěrák | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
ZDENĚK SVĚRÁK: Povídky
(Fragment)
Kdo čeká, že se u vůbec první "opravdové" knihy Zdeňka Svěráka (nejrůznější vydání cimrmanovského a scenáristického materiálu v této souvislosti nezohledňujeme) bude snad za břicho popadat, mohl by být zklamán. Autorovy povídky svou náladou se spíš blíží Olmerovým hořkým komediím, v nichž exceloval (kupodivu pouze jako herec, nikoli scenárista) v 80. letech, tedy Co je vám, doktore a Jako jed. Což samozřejmě neznamená, že se čtenář nad povídkami, z nichž některé mají své vzdálené "příbuzné" ve Svěrákových scénářích, nezasměje - či spíše "neusměje". Svěrákovy ze života odpozorované příběhy (a dialogy) jsou ovšem zpravidla výtečně vypointovány a nesou pečeť mnohaleté zkušenosti s prací se slovem a dramatickou výstavbou. Byť jde o zcela jinou disciplínu, než na jakou jsme u Zdeňka Svěráka zvyklí.

TIP TÝDNE - Napětí
KARIN ALVTEGEN: Nezvěstná
(Knižní klub)
Stockholmská bezdomovkyně Sibylla zneužívá důvěřivosti ješitného obchodníka na služební cestě, který shání známost na jednu noc v luxusním hotelu. Druhý den však musí rychle zmizet, protože její společník se stal obětí mimořádně brutální vraždy. Z bezejmenné tulačky se rázem stává hlavní podezřelá - a neznámý šílenec vraždí dál. Zoufalá Sibylla prchá před policií, ocitá se na pokraji sil, ale síť kolem ní se stahuje nemilosrdně rychle... Detektivní thriller švédské autorky je soustředěn především na vykreslení psychiky hlavní hrdinky, čelící jedné propasti osudu za druhou.

TIP TÝDNE - Klasika
MICHAIL BULGAKOV: Mistr a Markétka
(Odeon)
Bulgakovovo vrcholné a poslední dílo a zároveň jeden z nejslavnějších románů 20. století v češtině vyšel poprvé roku 1969. Aktuální vydání je překladem rusisty Libora Dvořáka. V Bulgakovově groteskním mnohavrstevném mysteriu se rozvíjí a prolíná více rovin: je stejně tak fantaskním a symbolickým obrazem doby jako realistickým vylíčením dusné atmosféry Moskvy 20. a 30. let, biblickým apokryfem i ostrou satirou na poměry. Svůj "příběh novodobého Fausta" začal Bulgakov psát v roce 1929 a poslední úpravy diktoval, už slepý, své ženě pět dní před smrtí roku 1940.

TIP TÝDNE - Pro děti
PATRIK OUŘEDNÍK: O princi Čekankovi
(dybbuk)
Originální pohádka známého českého autora je vystavěna na klasickém schématu, protkána - jak je u Ouředníkových děl zvykem - velkou dávkou jazykové hravosti, vtipu a nonsensu, plná slovních hříček a nečekaných zvratů. Princ Čekanka a jeho věrný oř Za groš kudla se vydávají na cestu za princeznou a potkají spoustu neobyčejných bytostí – loupežníky, kteří vyloupí cukrárnu, žirafu jménem Teta Běta sedící na stromě, čarodějnici Pucnohu, kapra vyprávějícího vtipy, trpaslíka jménem Trpajzlík a mnohé další...

TIP TÝDNE - Pro poučení
MALCOLM BARBER: Proces s templáři
(Argo)
Během dvě století trvajících křížových výprav proti islámu význam rytířů templářského řádu téměř dvě století stoupal, především ve Francii. Roku 1307 dal ale král Filip IV. Sličný francouzské templáře pozatýkat a obvinil je mimo jiné z kacířství, popírání Krista, homosexuality a modloslužebnictví. Mučením vynucená doznání viny se dostala před královský i papežský tribunál, roku 1310 se ale velká část templářských bratří znovu odhodlaně postavila na obranu řádu a nově rozhořelé spory se utišily až o čtyři roky později posledními popravami. 18. března 1314 byl na pranýři upálen poslední velmistr řádu templářů, Jakub z Molay.
V novém vydání této klasické práce Malcolm Barber pojednává celý proces v kontextu nových zpracování témat křížových výprav, hereze, papežství a francouzské monarchie.

TIP TÝDNE - Audiokniha
AGHATHA CHRISTIE: Slavičí hnízdo/Utonulá
(Radioservis)
V dramatizacích Českého rozhlasu se setkáváme se dvěma povídkami klasické britské autorky. Slavičí hnízdo (nahrávka z roku 1996 v režii Vladimíra Ruska s Pavlem Soukupem v hlavní roli) se vymyká klasickým "christieovkám" absencí jejích slavných postav, případ zde řeší přímo jedna ze zúčastněných postav. Utonulá (z roku 2002, režie Markéta Jahodová) je naopak jedna z povídek s oblíbenou slečnou Marplovou. Tu si před mikrofonem "vystřihla" populární Stella Zázvorková.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Najdete na iDNES.cz