Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Zappa mladší nezklamal

  15:51aktualizováno  15:51
Syn rockového guru Franka Zappy Ahmet se dal na spisovatelskou dráhu. Jeho dětská knížka o Odvážňákových pobaví i ty, kteří "tu divnou hudbu" nesnesou.

Ahmet Zappa se svým otcem Frankem | foto: Profimedia.cz

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

TIP TÝDNE - Beletrie
NORMAN MAILER: Lesní zámek aneb Hitlerův přízrak
(Jota)
V roce svého originálního vydání dostáváme do rukou v českém překladu písničkáře Roberta Křesťana definitivně poslední dílo slavného amerického prozaika, který zemřel letos v listopadu ve věku 84 let. A také dílo neméně kontroverzní než mnohé autorovy předešlé opusy. Tentokrát se Mailer za pomoci typického střetu fikce a reality snaží dopátrat kořenů zla v chování a myšlení jedné z největších lidských zrůd 20. století Adolfa Hitlera. Přichází s myšlenkou, že jeho narození bylo důsledkem incestního vztahu, Adolfa pak na cestu zla svádí "ďáblův agent". Mailer se psaním evidentně bavil do posledních chvil svého života - a zároveň cítil potřebu vyslovovat se k tématům, jež jej pálila. Oba aspekty jeho tvorby jsou v Lesním zámku obsaženy.

TIP TÝDNE - Napětí
KATHY REICHS: Svaté kosti
(BB/art)
Autorka je uznávanou soudní antropoložkou a není tedy divu, že jednou z hlavních postav jejího napínavého thrilleru je také představitelka tohoto povolání Tamperance Brannanová (jež se v autorčině díle v tomto románu vyskytuje již poosmé). Tentokrát vyšetřuje vraždu ortodoxního žida, jejíž stopy vedou přes archeology nalezenou lidskou kostru až do Izraele. Tajemné krypty a hrobky, fantastické úvahy o hrobu Ježíše Krista a jeho bratra Jakuba... to a mnoho dalšího je na denním pořádku.

TIP TÝDNE - Pro děti
AHMET ZAPPA: Příšerné paměti Odvážňákových
(Jota)
Tahle knížka není určena jen pro potěchu dětí, ale také jejich rodičů - a to (kromě všeobecné zábavnosti) proto, že ji napsal syn slovutného rockera a sarkasty Franka Zappy. V Ahmetově rukopise se otcovy geny nezapřou (jakkoli přání často může být otcem myšlenky). Knihu lze vnímat jako rozpustilé fantaskní vyprávění, pokud ale chceme a dáme si tu práci, najdeme v ní spoustu více či méně skrytých ironických odkazů na všechno možné od rodinné historie až po současný establishment. Skoro by se chtělo říct, že Ahmet svou knihou vychovává budoucí posluchače tatínkových desek.

TIP TÝDNE - Klasika
RUDOLF DEYL: Písničkář Karel Hašler
(Nakladatelství XYZ)
Slavný herec Národního divadla ve své knize vzpomíná na svého legendárního kolegu a písničkáře, zavražděného nacisty v koncentračním táboře Mauthausen. Kniha je cenná zejména pro svou autenticitu: Deyl patřil "ke stejné partě" jako Hašler, byl jeho kumpánem, členem stejného divadelního souboru, jeden čas dokonce jeho spolubydlícím. Osobní Deylův pohled na Hašlera samozřejmě přináší jistou idealizaci, ta ale souvisí nejen s jejich blízkým přátelstvím, ale také s době poplatnou (a rozhodně nikterak nepochopitelnou) heroizací Hašlerových postojů.

TIP TÝDNE - Pro poučení
MIROSLAV VERNER, LADISLAV BAREŠ, BŘETISLAV VACHALA: Encyklopedie starověkého Egypta
(Libri)
Velmi vítaná kniha potvrzuje vynikající pozici české egyptologie ve světové vědě. Dílo tří našich předních archeologů, jejichž hlavní pracovní náplní jsou výzkumy ve slavném Abúsíru, je rozděleno do tří částí: v první autoři nastiňují dějiny starého Egypta, ve druhé vývoj světové egyptologie, třetí pak tvoří samotná encyklopedie, tedy abecedně řazený slovník hesel, která se tak či onak týkají starověkého Egypta, doplněný nákresy, mapkami i černobílými fotografiemi. Jedná se o přepracované vydání luxusní a pro vysokou cenu běžnému čtenáři nedostupné encyklopedie z roku 1996.

DÁLE VYŠLO:
LADISLAV FUKS, JIŘÍ TUŠL: Moje zrcadlo/A co bylo za zrcadlem
(Mladá fronta)
"Nechtějte po mně, abych hodnotil dějiny, nebo dokonce soudil lidi. Toto právo přísluší pouze Bohu," říká ve svých pamětech velký český spisovatel a zároveň v některých obdobích svého života kontroverzní osobnost Ladislav Fuks. Hovoří v nich výhradně o svém díle a příjemných životních zážitcích. Bolestnou sebereflexi nečekejme.

JIŘÍ STRÁNSKÝ: Stařec a smrt (Hejkal)
Významný český spisovatel v novele navazuje na typickou "muklovskou" linii své tvorby, jejíž nejznámější položkou je zfilmovaná Zdivočelá země. Neméně podstatným Stránského tématem je zde ale také oslava celoživotní manželské lásky.

TOMÁŠ PŘIDAL: Hlasy v sušence (Druhé město)
Brněnský literát, výtvarník a hudebník ve své šesté knížce vypráví poněkud bláznivé mikropříběhy a vydumává praštěné úvahy. Je zábavný i nudný, vzbuzuje úsměv i kroucení hlavou. Toho prvního je spolehlivě víc.

RICHARD MATHESON: Jak přicházejí sny (Nakladatelství XYZ)
Fantastický román, známý i z filmového zpracování, se odehrává v nebi i pekle, je jakousi moderní pohádkou či mýtem. "Kniha hovoří o posmrtném životě, avšak jediné, co v ní považuji za fiktivní, jsou postavy a vztahy mezi nimi. Všechno ostatní až na pár drobností je výsledkem mého bádání v dané oblasti," fandí si autor.

VLADIMIR NABOKOV: Dar (Paseka)
Osmý svazek překladů souborného díla giganta světové literatury ruského původu přináší obsáhlý román Dar, který je závěrečnou položkou Nabokovova tzv. prvního tvůrčího období. Výrazně autobiografická kniha líčí umělecké a lidské zrání ruského literáta Fjodora Godunova-Čerdynceva.

ALEŠ ČESAL a ROMAN HERZINGER: Labyrintem středověku (Nakladatelství XYZ)
S podtitulem "Kouzla a rituály starých cechů" zve tato populárně laděná kniha do historie historických řemesel (mlynářů, kameníků, bylinkářů, zvonařů, ale i katů, zlodějů či prostitutek) a popisuje jejich "magický" rozměr.

LUDVÍK XIV.: Paměti krále Slunce (Prostor)
Paměti z počátků mimořádně dlouhé dvaasedmdesátileté vlády francouzského krále, napsané jím samým a (pod Ludvíkovým přímým dohledem) několika dalšími autory. Král oslovuje svého syna a následníka Ludvíka, zejména aby mu předal své poznatky o rozdílu mezi pozadím politiky a jejím viditelným obrazem.

SLOVNÍK AUTORŮ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 1. (Libri)
Velmi přínosné specializované slovníkové dílo ve svém prvním svazku přináší velmi podrobně a profesionálně zpracované profily zahraničních spisovatelů dětské literatury, sespsané více než dvěma desítkami českých odborníků. U autorů píšících pro děti jen okrajově je tato součást jejich díla vřazena do celkové tvorby.

NEIL STRAUSS: Hra (Argo)
Kniha, která je biblí pro každého sukničkáře, svůdníka, baliče či holkaře: popisuje snad všechny existující postupy, jak se dostat opačnému pohlaví "na tělo" - a popisuje je s takovým šarmem, vtipem a nadhledem, že stoprocentní úspěšnost v této činnosti se zdá být nejdosažitelnějším ze všech mužských cílů.

NICHOLAS OSTLER: Říše slova (BB/art)
Odborně zpracované, ale přitom pro laika dobře čitelné dějiny jazyků posledních pěti tisíc let vývoje světové civilizace. Autor, uznávaný lingvista působící po celém světě, ale vypráví nejen "příběhy jazyků" v souvislostech se světovou historií, ale snaží se načrtnout i jejich velmi nejednoznačnou budoucnost.

JULIAN CASSELL, PETER PARHAM: Encyklopedie domácího kutila (Universum)
Nejširší spektrum prací, které je schopen za pomoci této bohatě ilustrované knihy alespoň průměrně šikovný domácí kutil sám zvládnout, zahrnuje úpravy a opravy všech částí domu, vnější a vnitřní zlepšení jeho funkčnosti, základy elektroinstalace a instalatérských konstrukcí, ba i zdobení a povrchové úpravy.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Spisovatel Salman Rushdie na knižním veletrhu ve Frankfurtu (12. října 2017)
Ty seš chlap! Rushdie ve Frankfurtu vzpomínal na setkání s Trumpem

Frankfurt (Od naší zpravodajky) Donald Trump na Frankfurtský knižní veletrh nedorazil, přesto se tu o něm mluví skoro všude. Angela Merkelová a Emmanuel Macron, kteří literární svátek opravdu...  celý článek

Z nového celobarevného vydání Domečku pro panenky
Český Sandman už má Domeček pro panenky celý v barvách

Zatímco první české vydání zdobil surreálný obraz domečku, to nynější na obalu doprovází doslova hororová panenka. Řeč je o druhé knize Sandmana nazvaná právě...  celý článek

Britský spisovatel Kazuo Ishiguro byl na Man Booker Prize znovu nominován v...
PORTRÉT: Míří nobelista k fantasy? Jak teď píše Ishiguro, poznají i Češi

Po americkém zpěvákovi Bobu Dylanovi letos získal Nobelovu cenu za literaturu spisovatel Kazuo Ishiguro. V Česku se bohužel britskému autorovi japonského...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.