Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Za sex přijde trest

  17:22aktualizováno  17:22
I přes některé poměrně "explicitní scény" rozhodně není náš Tip týdne erotickým dílem. Jeho myšlenky přesahují daleko ložnice hlavních hrdinů.

z komiksu Charlese Burnse Černá díra | foto: BB/art

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
CHARLES BURNS: Černá díra
(BB/art)
Klasika mezi grafickými romány hodnými tohoto jména je úchvatné, až mysteriózní dílo. Autor, vynikající kreslíř i scenárista, ve svém vrstveném příběhu s prvky hororu a sci-fi vypráví příběh ze seattleské střední školy v polovině 70. let, podivném bezčasí, kdy ze vzpoury "sixties" zbyl jen bezobsažný volný sex a užívání drog bez ideálů. Víceméně uzavřenou školní společnost postihla epidemie zvláštního "moru", přenosného pouze pohlavní cestou a způsobujícího nejprve nejrůznější novotvary na těle a posléze měnícího psychiku. Postižení se tak vydělují do vlastní, zdravými opovrhované komunity. Přestože jde myšlenkově vlastně o variaci na klasické až archetypální literární téma, je zpracováno s mimořádnou působivostí i invencí v práci s detailem.

TIP TÝDNE - Napětí
GRAHAM HURLEY: Krev a med
(BB/art)
Tarantinovsky vtipné motto zdobí titulní stránku románu britského autora: "Recept na migrénu? Uříznout hlavu..." Hlavní postavou je inspektor Faraday, řešící se svými kolegy záhadu bezhlavého těla, které vyplavilo moře. Mezi podezřelé se rychle dostává podnikatel Pelly, bývalý voják z povolání, který se svou bosenskou manželkou Lajlou vede sanatorium pro přestárlé. Faraday ještě nezažil, aby důkladné pátrání a vyšetřování vedly k tak absolutně nulovému výsledku. Všechno sice nasvědčuje tomu, že záhada se točí kolem imigrantů z bývalé Jugoslávie, ale co všechno s tím souvisí...?

TIP TÝDNE - Pro děti
ESTER STARÁ, MILAN STARÝ: Žvanda a Melivo
(Knižní klub)
Kniha, či spíše bohatě ilustrovaný pracovní sešit je určen předškolákům a mladším školákům, kterým - za pomoci rodičů - pomůže rozšířit slovní zásobu a proklestit si cestu dosud neznámými houštinami českého jazyka. Prostřednictvím zábavných cvičení si čtenář nejen osvojí některé základní prvky systému češtiny, ale také bude rozvíjet své rétorické schopnosti, fantazii či fabulaci při vyprávění o každodenních událostech.

TIP TÝDNE - Klasika
JIŘÍ MAREK: Panoptikum hříšných lidí
(Knižní klub)
Právě v této, druhé ze tří Markových retro-kriminalistických povídkových knih, najdeme ty nejznámější příběhy, které se vryly do paměti už několika generací filmových resp. televizních diváků: čtyři z nich se totiž staly námětem celovečerních filmů z řady Hříšní lidé města pražského s Jaroslavem Marvanem v hlavní roli rady Vacátka: Pěnička a Paraplíčko, Vražda v hotelu Excelsior, Smrt černého krále a Partie krásného dragouna.

TIP TÝDNE - Pro poučení
JAROSLAV PAŽOUT: Mocným navzdory
(Prostor)
Autor sleduje vývoj západoevropského a československého studentského hnutí v 60. letech 20. století. V první části se věnuje obecným společenským příčinám poválečného levicového studentského radikalismu v západní společnosti, jeho ideovým zdrojům a předchůdným formám. Po kulminaci studentských protestů v roce 1968 sleduje pozvolný rozpad hnutí. Druhá část líčí postoje a aktivity československého studentstva v 60. letech, ve třetí části mapuje kontakty mezi československým a západoevropským studentským hnutím. Závěr je pak věnován studentské radikální levici u nás, především Hnutí revoluční mládeže, které se jako jedno z prvních postavilo nastupujícímu normalizačnímu režimu.

TIP TÝDNE - Audiokniha
PETR HORA-HOŘEJŠ/JOSEF VESELÝ: Toulky českou minulostí 1 - 50
(Radioservis)
Celých 24 hodin trvá vcelku poslech tohoto dvojCD, obsahujícího ve formátu MP3 prvních padesát dílů historického rozhlasového seriálu, vzniklého na motivy stejnojmenné knižní série, vycházející už od 80. let, pozoruhodného pokusu o moderní, dokumentárně bohatý a čtenářsky přitažlivý výklad zásadních událostí českých dějin. Toulky českou minulostí jsou jedním z nejúspěšnějších rozhlasových pořadů vůbec. V historickém vyprávění, ohraničeném nejstaršími obyvateli českých zemí na straně jedné a knížetem Břetislavem I. na straně druhé, účinkují Iva Valešová, Věra Zástěrová, František Derfler, Igor Bareš a autor rozhlasové úpravy Josef Veselý.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

RECENZE: I hvězda Oprah Winfreyová se může mýlit. Obzvlášť v literatuře

Americká spisovatelka Rachel Khongová

Naprosto vás rozhodí, ale současně pohladí, pronesla o knize Nazdar, vitamíne americká televizní hvězda Oprah...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Najdete na iDNES.cz