Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Vždyť přece vraždit je tak krásné...

  14:37aktualizováno  14:37
Potřebujete nutně zavraždit manžela, šéfa, hudebního kritika nebo prezidenta? Učiňte tak kulturně. Literární Tip týdne vám poradí, jak na to.

Divadelní vrah Aram Markarian (ilustrace Jozefa Danglára Gertliho z knihy Vražda jako společenská událost) | foto: Jota

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

TIP TÝDNE - Beletrie
PAUL GUTERMAN & JOE COLOHNATT: Vražda jako společenská událost
(Jota)
Mimořádně vtipná parodie na příručky společenského chování je dotažena mimo jiné i přiloženým CD, na které části knihy distingovaně načetl "Guth-Jarkovský naší doby" Ladislav Špaček. Kniha, pod níž jsou podepsáni dva fiktivní američtí vrazi, jejichž dílko "přeložil" slovenský spisovatel Dušan Taragel a komiksově ilustroval Jozef Danglár Gertli, radí, kterak co nejkulturněji, stylově a odborně vraždit třeba v divadle, na koncertě vážné hudby či v restauraci, ale i ve vlaku a na lodi. Textem prosakuje humor až woodyallenovský ("Použití holých rukou ke škrcení je nehygienické a neestetické, proto vždy škrtíme v jemných černých kožených rukavicích," "Doporučeny jsou dva výstřely, druhý na jistotu, kdyby společnost první výstřel přehlédla anebo ho pokládala za otevření láhve sektu,"), nechybí ani dokonalý poznámkový aparát a seznam doporučené literatury.

TIP TÝDNE - Napětí
JAMES PATTERSON (ed.): Thriller
(BB/art)
Vůbec první podobný soubor vesměs dosud nevydaných thrillerových povídek světově uznávaných autorů sestavil jeden z nich - americký literární "otec" populárního detektiva a psychologa Alexe Crosse. Všech třiatřicet autorů jsou členové nově založeného Mezinárodního sdružení spisovatelů thrillerů. Do více než pětisetstránkové knihy, plné napětí, vzrušení i hrůzy, přispěl například David Morrell, stojící v čele zmíněného sdružení, i další slavní autoři a autorky, mimo jiné Lee Child, James Rolins, Michael Palmer, Douglas Preston či Lincoln Child.

TIP TÝDNE - Pro děti
IVONA BŘEZINOVÁ, MARIE TICHÁ: O Puclíkovi
(Knižní klub)
"Puclík je papírový panáček, který bydlí v krabici s nápisem Puzzle. Je velice neposedný a každou chvíli vyráží za dobrodružstvím." Tak praví úvod kouzelné knížky, kterou ocení rodiče dětí zhruba od pěti let. Obsahuje totiž 366 krátkých pohádek (pro unavené rodiče, dodal by možná Michal Viewegh...), na každý den, či spíše večer v roce jednu. Kromě pohádkových příběhů jaksi mimoběžně reflektují pohádky i významné události roku, vážící se k jednotlivým datům.

TIP TÝDNE - Klasika
EDWARD LEAR: Sviňule pyramidální a jiné nesmysly
(Dokořán)
Edward Lear (1812 - 1888) je významným klasikem nonsensové poezie, jehož "hlavním úvazkem" byla forma takzvaného limericku (pětiverší, začínající obvykle "Byl jeden..."). Lear byl ovšem také velmi zdatným kreslířem a v neposlední řadě se bavil vymýšlením nejrůznějších "poetických nesmyslů", například novotvarů z říše flóry i fauny. Kapesní výbor Learova díla ve skvělých překladech Antonína Přidala přináší ukázky ze všech těchto oblastí autorovy činnosti.

TIP TÝDNE - Pro poučení
PAUL CARTLEDGE: Alexandr Veliký
(Academia)
Poměrně neortodoxní formu zvolil profesor řeckých dějin na Cambridgeské univerzitě při psaní své monografie o kontroverzní osobnosti Alexandra Velikého. Ve dvanácti kapitolách nevypráví otrocky Alexandrův životopis, snaží se spíše sestavit jeho portrét z ucelených a do hloubky zpracovaných témat: Alexandr a Makedonci, Alexandr a Řekové, Alexandr jako člověk či Alexandrovo božství. Život a velikášské činy Alexandra Velikého jsou dodnes fascinující a vítanou tematikou uměleckého zpracování (naposledy ve velkofilmu Olivera Stonea), Paul Cartledge svou knihou dává Alexandrovým "fanouškům" do ruky solidní základ pro načerpání vědomostí.

DÁLE VYŠLO:
MATTHEW BUNSON: Encyklopedie Agathy Christie
(Knižní klub)
Vítaná pomůcka pro všechny milovníky slečny Marplové, Hercula Poirota a dalších oblíbených hrdinů slavné britské spisovatelky. Kniha přináší autorčin životopis, obsáhlá slovníková hesla ke všem jejím dílům, seznamuje se všemi filmy vzniklými podle nich a stranou nezůstávají ani nejvýznamnější herci, kteří jimi prošli.

JAROSLAV HAŠEK: Postrach domu (Modrý stůl)
Už třetí kniha dosud neznámých Haškových textů vychází z nově objevených rukopisů i dobového tisku. Kompletních povídek, kde je Haškovo autorství nesporné, je menšina, zbytek tvoří fragmenty nebo texty, které jsou Haškovi pouze připisovány.

ROGER CORDER: Víno jako lék (Ikar)
Autor, odborník na zdravou výživu, se v knize zdaleka nevěnuje pouze vínu, nastiňuje celkový ideální profil stravy, která by měla mít kladný vliv na lidský organismus. Každý milovník vína ovšem jistě ocení zásadní axiom, uvedený už na obálce: "Přiměřené každodenní pití červeného vína má zdravotní účinky."

MARTIN GOODMAN: Řím a Jeruzalém (Rybka Publishers)
Přední oxfordský historik v knize zevrubně zkoumá vztahy civilizace antického Říma a židovského světa, popisuje jejich rozdíly i paralely. Snaží se tak vysvětlit, proč se obě civilizace dostaly do nepřátelské pozice, která byla základem problémů, jež se táhnou podnes - nejen ve smyslu přežívajícího antisemitismu.

E. L. DOCTOROW: Pochod k moři (Odeon)
Poslední román jednoho z nejslavnějších současných amerických autorů, jenž byl hvězdou loňského ročníku pražského festivalu spisovatelů, navazuje na hlavní linii jeho tvorby, pro niž jsou typické fiktivní příběhy na pozadí reálných historických událostí. Tentokrát zavádí čtenáře do roku 1864, na konec války Severu proti Jihu.

PATRICK GRAHAM: Evangelium podle Satana (Rybka Publishers)
Promptně přeložený francouzský bestseller loňského roku plně vyhovuje současnému thrillerovému trendu: nechybějí tu středověké záhady, církevní spiknutí, duchovní hereze, souvislosti a spojitosti přes několik století. To vše zručně vykonstruováno i napsáno.

HUGH THOMAS: Heinrich Himmler - Nepravděpodobná smrt (BB/art)
Podle oficiální verze spáchal "hlavní architekt holokaustu" Himmler sebevraždu jedem v britském zajetí 23. května 1945, čímž se vyhnul postavení před norimberský tribunál. Autor této knihy, světově uznávaný soudní lékař, však naznačuje, že všechno mohlo být i trochu jinak - jakkoli jeho dalekosáhlé úvahy o zákulisních intrikách a machinacích působí poněkud fantaskně.

JAN ŠMÍD: Obrázky z Burgundska (Gutenberg)
Rozhlasový reportér, dobře známý i z televizní obrazovky, ve svém knižním putování po oblastech Francie dospěl do zaslíbené země všech vinařů a labužníků. Prostřednictvím textu, psaného příjemně "lehkou rukou", fotografií i kreseb vykresluje autor Burgundsko přímo lákavě.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů hltalo několik generací...

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz