Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Vždyť přece vraždit je tak krásné...

  14:37aktualizováno  14:37
Potřebujete nutně zavraždit manžela, šéfa, hudebního kritika nebo prezidenta? Učiňte tak kulturně. Literární Tip týdne vám poradí, jak na to.

Divadelní vrah Aram Markarian (ilustrace Jozefa Danglára Gertliho z knihy Vražda jako společenská událost) | foto: Jota

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

TIP TÝDNE - Beletrie
PAUL GUTERMAN & JOE COLOHNATT: Vražda jako společenská událost
(Jota)
Mimořádně vtipná parodie na příručky společenského chování je dotažena mimo jiné i přiloženým CD, na které části knihy distingovaně načetl "Guth-Jarkovský naší doby" Ladislav Špaček. Kniha, pod níž jsou podepsáni dva fiktivní američtí vrazi, jejichž dílko "přeložil" slovenský spisovatel Dušan Taragel a komiksově ilustroval Jozef Danglár Gertli, radí, kterak co nejkulturněji, stylově a odborně vraždit třeba v divadle, na koncertě vážné hudby či v restauraci, ale i ve vlaku a na lodi. Textem prosakuje humor až woodyallenovský ("Použití holých rukou ke škrcení je nehygienické a neestetické, proto vždy škrtíme v jemných černých kožených rukavicích," "Doporučeny jsou dva výstřely, druhý na jistotu, kdyby společnost první výstřel přehlédla anebo ho pokládala za otevření láhve sektu,"), nechybí ani dokonalý poznámkový aparát a seznam doporučené literatury.

TIP TÝDNE - Napětí
JAMES PATTERSON (ed.): Thriller
(BB/art)
Vůbec první podobný soubor vesměs dosud nevydaných thrillerových povídek světově uznávaných autorů sestavil jeden z nich - americký literární "otec" populárního detektiva a psychologa Alexe Crosse. Všech třiatřicet autorů jsou členové nově založeného Mezinárodního sdružení spisovatelů thrillerů. Do více než pětisetstránkové knihy, plné napětí, vzrušení i hrůzy, přispěl například David Morrell, stojící v čele zmíněného sdružení, i další slavní autoři a autorky, mimo jiné Lee Child, James Rolins, Michael Palmer, Douglas Preston či Lincoln Child.

TIP TÝDNE - Pro děti
IVONA BŘEZINOVÁ, MARIE TICHÁ: O Puclíkovi
(Knižní klub)
"Puclík je papírový panáček, který bydlí v krabici s nápisem Puzzle. Je velice neposedný a každou chvíli vyráží za dobrodružstvím." Tak praví úvod kouzelné knížky, kterou ocení rodiče dětí zhruba od pěti let. Obsahuje totiž 366 krátkých pohádek (pro unavené rodiče, dodal by možná Michal Viewegh...), na každý den, či spíše večer v roce jednu. Kromě pohádkových příběhů jaksi mimoběžně reflektují pohádky i významné události roku, vážící se k jednotlivým datům.

TIP TÝDNE - Klasika
EDWARD LEAR: Sviňule pyramidální a jiné nesmysly
(Dokořán)
Edward Lear (1812 - 1888) je významným klasikem nonsensové poezie, jehož "hlavním úvazkem" byla forma takzvaného limericku (pětiverší, začínající obvykle "Byl jeden..."). Lear byl ovšem také velmi zdatným kreslířem a v neposlední řadě se bavil vymýšlením nejrůznějších "poetických nesmyslů", například novotvarů z říše flóry i fauny. Kapesní výbor Learova díla ve skvělých překladech Antonína Přidala přináší ukázky ze všech těchto oblastí autorovy činnosti.

TIP TÝDNE - Pro poučení
PAUL CARTLEDGE: Alexandr Veliký
(Academia)
Poměrně neortodoxní formu zvolil profesor řeckých dějin na Cambridgeské univerzitě při psaní své monografie o kontroverzní osobnosti Alexandra Velikého. Ve dvanácti kapitolách nevypráví otrocky Alexandrův životopis, snaží se spíše sestavit jeho portrét z ucelených a do hloubky zpracovaných témat: Alexandr a Makedonci, Alexandr a Řekové, Alexandr jako člověk či Alexandrovo božství. Život a velikášské činy Alexandra Velikého jsou dodnes fascinující a vítanou tematikou uměleckého zpracování (naposledy ve velkofilmu Olivera Stonea), Paul Cartledge svou knihou dává Alexandrovým "fanouškům" do ruky solidní základ pro načerpání vědomostí.

DÁLE VYŠLO:
MATTHEW BUNSON: Encyklopedie Agathy Christie
(Knižní klub)
Vítaná pomůcka pro všechny milovníky slečny Marplové, Hercula Poirota a dalších oblíbených hrdinů slavné britské spisovatelky. Kniha přináší autorčin životopis, obsáhlá slovníková hesla ke všem jejím dílům, seznamuje se všemi filmy vzniklými podle nich a stranou nezůstávají ani nejvýznamnější herci, kteří jimi prošli.

JAROSLAV HAŠEK: Postrach domu (Modrý stůl)
Už třetí kniha dosud neznámých Haškových textů vychází z nově objevených rukopisů i dobového tisku. Kompletních povídek, kde je Haškovo autorství nesporné, je menšina, zbytek tvoří fragmenty nebo texty, které jsou Haškovi pouze připisovány.

ROGER CORDER: Víno jako lék (Ikar)
Autor, odborník na zdravou výživu, se v knize zdaleka nevěnuje pouze vínu, nastiňuje celkový ideální profil stravy, která by měla mít kladný vliv na lidský organismus. Každý milovník vína ovšem jistě ocení zásadní axiom, uvedený už na obálce: "Přiměřené každodenní pití červeného vína má zdravotní účinky."

MARTIN GOODMAN: Řím a Jeruzalém (Rybka Publishers)
Přední oxfordský historik v knize zevrubně zkoumá vztahy civilizace antického Říma a židovského světa, popisuje jejich rozdíly i paralely. Snaží se tak vysvětlit, proč se obě civilizace dostaly do nepřátelské pozice, která byla základem problémů, jež se táhnou podnes - nejen ve smyslu přežívajícího antisemitismu.

E. L. DOCTOROW: Pochod k moři (Odeon)
Poslední román jednoho z nejslavnějších současných amerických autorů, jenž byl hvězdou loňského ročníku pražského festivalu spisovatelů, navazuje na hlavní linii jeho tvorby, pro niž jsou typické fiktivní příběhy na pozadí reálných historických událostí. Tentokrát zavádí čtenáře do roku 1864, na konec války Severu proti Jihu.

PATRICK GRAHAM: Evangelium podle Satana (Rybka Publishers)
Promptně přeložený francouzský bestseller loňského roku plně vyhovuje současnému thrillerovému trendu: nechybějí tu středověké záhady, církevní spiknutí, duchovní hereze, souvislosti a spojitosti přes několik století. To vše zručně vykonstruováno i napsáno.

HUGH THOMAS: Heinrich Himmler - Nepravděpodobná smrt (BB/art)
Podle oficiální verze spáchal "hlavní architekt holokaustu" Himmler sebevraždu jedem v britském zajetí 23. května 1945, čímž se vyhnul postavení před norimberský tribunál. Autor této knihy, světově uznávaný soudní lékař, však naznačuje, že všechno mohlo být i trochu jinak - jakkoli jeho dalekosáhlé úvahy o zákulisních intrikách a machinacích působí poněkud fantaskně.

JAN ŠMÍD: Obrázky z Burgundska (Gutenberg)
Rozhlasový reportér, dobře známý i z televizní obrazovky, ve svém knižním putování po oblastech Francie dospěl do zaslíbené země všech vinařů a labužníků. Prostřednictvím textu, psaného příjemně "lehkou rukou", fotografií i kreseb vykresluje autor Burgundsko přímo lákavě.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz