Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: V dobré knize se ztratíte jedna dvě

  14:13aktualizováno  14:13
Agentka s divným jménem zve do bláznivého světa, kde je absurdita na denním pořádku, kde zločinci unášejí z knih vaše oblíbené hrdiny, skutečné lidi ukrývají do stránek knih a ještě za to požadují výkupné.

Jasper Fforde | foto: jasperfforde.com

Ztracena v dobré knize

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
JASPER FFORDE: Ztracena v dobré knize
(Plus)
Knihy Jaspera Ffordeho jsou proslulé literárními žertíky, slovními hříčkami, nečekanými zvraty i tím, jak obtížné je jejich žánrové zařazení. V sérii jeho populárních knih hraje prim agentka Středa Další, jejíž originální jméno Thursday Next muselo být kvůli rodu v češtině posunuto "o den kupředu". V příběhu Ztracena v dobré knize nečekaně objevuje rukopis dávno ztracené Shakespearovy hry a někdo neznámý se ji několikrát pokusí zabít. Musí ochránit sebe a zároveň ve spolupráci s otcem zachránit svět a celé lidstvo před bezprostředně hrozícím zničením. Výsledkem je ohňostroj vtipných nápadů a originálních zápletek.

maigret

TIP TÝDNE - Napětí
GEORGES SIMENON: Maigret a případ Nahur/Maigret váhá
(Knižní klub)
Dvě novely klasika detektivního žánru s jedním z nejslavnějších detektivů v hlavní roli. V první rozplétá Maigret složité předivo manželského trojúhelníku poté, co byl přivolán k mrtvole Felixe Nahura, nezvedeného syna bohatého libanonského bankéře. Druhý příběh začíná ve chvíli, kdy pošta doručí na nábřeží Zlatníků podivný dopis. Jeho pisatel oznamuje, že v nejbližší době zřejmě dojde k vraždě, podrobnosti však nesdělí. Rutinní pátrání dovádí Maigreta do přepychového bytu ve čtvrti těch nejzámožnějších.

Zemí šelem

TIP TÝDNE - Pro děti
JULES VERNE, ONDŘEJ NEFF: Zemí šelem
(Albatros)
Parní slon je vedle ponorky Nautilus a letadla Albatros nejfantastičtější vynález v celém díle Julesa Verna. Hrdinové románu Zemí šelem, který převyprávěl po Verneovi Ondřej Neff, podniknou dobrodružnou cestu napříč indickým kontinentem v silničním vlaku, jemuž parní slon slouží jako lokomotiva. Rozhodně nejde o žádný výlet, jak by si někdo mohl pomyslet při pohledu na gentlemany rozvážně rozmlouvající na verandě salonního vagonu. Ve skutečnosti jde o nelítostný souboj dvou dávných protivníků, anglického plukovníka Munroa a povstaleckého vůdce Nány Sáhiba.

Devět povídek

TIP TÝDNE - Klasika
J. D. SALINGER: Devět povídek/Nine Stories
(Argo)
Bilingvní vydání mistrovsky napsaných povídek klasika moderní americké literatury, které, byť vyšly poprvé již v roce 1953, dodnes neztratily na aktuálnosti a půvabu. Podobně jako v ostatních knihách J. D. Salingera (Kdo chytá v žitě, Vzhůru, tesaři, do výše střechu zvedněte, Seymour: Úvod a Franny a Zooey) je hlavním tématem střet světa dospělých a dospívajících.

Velká turistická encyklopedie

TIP TÝDNE - Pro poučení
PETR DAVID, VLADIMÍR SOUKUP: Velká turistická encyklopedie - Plzeňský kraj
(Knižní klub)
Plzeňský kraj, který tvoří třináctý svazek řady Velkých turistických encyklopedií, je rozlohou třetím největším krajem ČR, jehož přirozeným centrem je již od svého vzniku město Plzeň. Typické pro kraj je množství obcí a menších městeček s půvabnou architekturou a velká rozmanitost přírodních podmínek s dominantou Šumavy a Českého lesa. K historickým a duchovním památkám kraje patří například zámecký areál v Horšovském Týnu, klatovské katakomby, majestátní vodní hrad Švihov či vrcholné Santiniho dílo kladrubský klášter, třetí největší chrám v českých zemích.

Muminek 5

TIP TÝDNE - Komiks
TOVE JANSSONOVÁ: Muminek - svazek pět
(Argo)
Tři díly kreslených příběhů završují pětidílný cyklus kompletního knižního vydání autorčiných stripů. V prvním z příběhů přichází do muminího údolí zima a s ní nezvaní hosté do Muminkova domu. Maminčina pohostinnost nezná mezí, ale všeho moc přece jen škodí. Ve druhém příběhu se muminí rodina vydává na moře a ve třetím se malí i velcí čtenáři setkávají se zamilovaným Ryšánkem.

Pohádka o Raškovi

TIP TÝDNE - Audiokniha
OTA PAVEL: Pohádka o Raškovi
(Popron Music)
Ve slavné povídce ze sportovního prostředí autor zúročil své zkušenosti sportovního novináře. Stejně jako v dalších knížkách, které věnoval osudům legendárních českých sportovců, oslavuje i zde olympijské triumfy a další vítězství českého skokana na lyžích, které patří k nejslavnějším stránkám naší sportovní historie. V poutavém zpracování zkušeného režiséra Jana Jiráně účinkuje plejáda oblíbených herců: Josef Somr, Simona Stašová, Svatopluk Skopal, Jiří Lábus, Michal Pavlata a další.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz