Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: V divadle straší

  13:24aktualizováno  13:24
Autor Klubu rváčů svým českým fanouškům nabídl novinku. Možná by se podle ní za pomoci Syda Fielda dal napsat dobrý scénář povídkového filmu.

Chuck Palahniuk | foto: Profimedia.cz

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

TIP TÝDNE - Beletrie
CHUCK PALAHNIUK: Strašidla
(Odeon)
Zatím předposlední próza kontroverzního a o to populárnějšího amerického spisovatele, autora slavného Klubu rváčů, si formu tak trochu vypůjčila z klasických Chaucerových Canterburských povídek. V jakémsi tajemném divadle se scházejí adepti literatury, aby se zde tři měsíce soustředili na psaní svých "geniálních" děl. Nakonec je sice všechno jinak, nicméně potenciální autoři s podivnými jmény vyprávějí jeden po druhém povětšinou značně kuriózní příběhy, které opravňují Palahniuka dát Strašidlům podtitul Román (z) povídek. Román opět bizarní a bezskrupulózní, ale oklikou přesně reflektující temná zákoutí dnešního světa.

TIP TÝDNE - Napětí
JOE SACCO: Palestina
(BB/art)
České vydání autorova "reportážního komiksu" Bezpečná zóna Goražde (více zde) byla nepochybně jednou z literárních událostí loňského roku a není divu, že na něj navázalo vydání Saccova staršího díla Palestina, vycházejícího na pokračování mezi lety 1993 - 1995 a roku 2001 uspořádaného do podoby knihy. Sacco zde sice nelíčí tak naturalistické krvavé scény jako v Goražde, dílo však obestírá zvláštní až hypnotická atmosféra a mnohé psychologické momenty jsou vlastně možná působivější než otevřené násilí. Autor pobýval v pásmu Gazy a na západním břehu Jordánu, jeho reportážně zpracované zážitky působí nesmírně autenticky a ačkoli neměly být politickým komentářem, de facto jej suplují.

TIP TÝDNE - Pro děti
VLADIMÍR HULPACH: Bylo nebylo
(Knižní klub)
V bohatě ilustrované (Vojtěch Kubašta) knize převyprávěl známý český spisovatel víc než šedesát pohádek ze všech koutů světa. Na seznamu najdeme jediného ryze českého zástupce (Dlouhý, Široký a Bystrozraký), což ale neznamená, že se v knize děti nedočtou i další u nás dobře známé příběhy. Jaksi mimochodem se ale dozvědí, že třeba pohádky o Šípkové Růžence nebo O Popelce jsou francouzského původu. A povědomí o pohádkovém světě si rozšíří příběhy také velmi "exotickými" - indiánskými, peruánskými nebo třeba súdánskými.

TIP TÝDNE - Klasika
JAN SKÁCEL: Doteky
(Odeon)
V "kapesní edici" Skvosty poezie uspořádal Vladimír Justl výbor z díla jednoho z nejvýznamnějších moravských básníků, bojujícího v 70. letech se zákazem publikování. Editor v doslovu přesně uvádí: "Skácel je paměť uplynulého času, kronika toho, co se stalo nebo i mohlo stát. Skácel je důvěryhodnost sama, ten, kdo je nám blízký, a zároveň ten, koho jen s ostychem sledujeme... Skácel má blízko k písni, dýchá folklorem, ale neimituje ho. Jeho okouzlení je kdesi z povzdálí přítomno v dechu tradice. Jan Skácel, mistr básnického sdělení, je ve své vnitřní složitosti vlastně prostý; je ale třeba obnažit srdce."

TIP TÝDNE - Pro poučení
SYD FIELD: Jak napsat dobrý scénář
(Rybka Publishers)
Paradoxně v době stávky hollywoodských scenáristů si můžeme poprvé v češtině přečíst zásadní knihu jednoho z nich, považovanou ve světě za "bibli scenáristiky", jež byla přeložena do třiadvaceti jazyků. Ani mnohé české osobnosti z oboru nešetří chválou (Alice Nellis dokonce napsala k českému vydání předmluvu). Autor samozřejmě v první řadě počítá se čtenářem, který má zájem se alespoň jednou o vlastní scénář pokusit, ale to neznamená, že si knihu nemůže přečíst každý filmový fanoušek, který má dostatečně "nakoukáno" - skoro všechno totiž Field vysvětluje za pomoci příkladů ze známých děl především americké kinematografie.

DÁLE VYŠLO:
MIROSLAV IVANOV: Justiční vražda
(Nakladatelství XYZ)
Kniha českého klasika literatury faktu o procesu s Miladou Horákovou je z roku 1991. Autor v ní sleduje Horákové život, její činnost za války i krátce po ní, na základě existujících dobových materiálů se samozřejmě především věnuje konci jejího života.

BART D. EHRMAN: Petr, Pavel a Marie Magdalena (Knižní klub)
BART D. EHRMAN: Ztracené Evangelium Jidáše (Knižní klub)
Dvě knihy amerického religionisty se zabývají událostmi z dob počátků křesťanství. V první Ehrman zkoumá nejen za pomoci bible, ale i legend a historických dokladů skutečná fakta o třech nejvýznamnějších osobnostech z Ježíšova okolí, ve druhé se komplexně zabývá osobností Ježíšova údajného zrádce a teoriemi ohledně evangelia, jím údajně sepsaného.

QUIDO KNOPP: Osvobození (Ikar)
Další kniha u nás hojně vydávaného německého historika, specialisty na 2. světovou válku. Knopp se v ní tentokrát prostřednictvím autentických svědectví věnuje poslední fázi války od vylodění Spojenců v Normandii po dobytí Německa.

COLIN FALCONER: Lovci perel (BB/art)
Román populárního britského autora se odehrává mezi australskými lovci perel na začátku 20. století. Nebezpečná práce, která slibuje na jedné straně bohatství, na druhé tragédii a smrt, odhaluje skutečné charaktery a strhává masky.

CHRISTIAN JACQ: Mozart - Syn světla (Knižní klub)
Druhá část tetralogie v beletrizované formě představuje Mozartův život v první polovině 80. let 18. století. Mladý Mozart se setkává se svou budoucí manželkou a nechává se zasvětit do zednářských rituálů, na které posléze odkazuje v některých svých dílech.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Najdete na iDNES.cz