Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: V divadle straší

  13:24aktualizováno  13:24
Autor Klubu rváčů svým českým fanouškům nabídl novinku. Možná by se podle ní za pomoci Syda Fielda dal napsat dobrý scénář povídkového filmu.

Chuck Palahniuk | foto: Profimedia.cz

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

TIP TÝDNE - Beletrie
CHUCK PALAHNIUK: Strašidla
(Odeon)
Zatím předposlední próza kontroverzního a o to populárnějšího amerického spisovatele, autora slavného Klubu rváčů, si formu tak trochu vypůjčila z klasických Chaucerových Canterburských povídek. V jakémsi tajemném divadle se scházejí adepti literatury, aby se zde tři měsíce soustředili na psaní svých "geniálních" děl. Nakonec je sice všechno jinak, nicméně potenciální autoři s podivnými jmény vyprávějí jeden po druhém povětšinou značně kuriózní příběhy, které opravňují Palahniuka dát Strašidlům podtitul Román (z) povídek. Román opět bizarní a bezskrupulózní, ale oklikou přesně reflektující temná zákoutí dnešního světa.

TIP TÝDNE - Napětí
JOE SACCO: Palestina
(BB/art)
České vydání autorova "reportážního komiksu" Bezpečná zóna Goražde (více zde) byla nepochybně jednou z literárních událostí loňského roku a není divu, že na něj navázalo vydání Saccova staršího díla Palestina, vycházejícího na pokračování mezi lety 1993 - 1995 a roku 2001 uspořádaného do podoby knihy. Sacco zde sice nelíčí tak naturalistické krvavé scény jako v Goražde, dílo však obestírá zvláštní až hypnotická atmosféra a mnohé psychologické momenty jsou vlastně možná působivější než otevřené násilí. Autor pobýval v pásmu Gazy a na západním břehu Jordánu, jeho reportážně zpracované zážitky působí nesmírně autenticky a ačkoli neměly být politickým komentářem, de facto jej suplují.

TIP TÝDNE - Pro děti
VLADIMÍR HULPACH: Bylo nebylo
(Knižní klub)
V bohatě ilustrované (Vojtěch Kubašta) knize převyprávěl známý český spisovatel víc než šedesát pohádek ze všech koutů světa. Na seznamu najdeme jediného ryze českého zástupce (Dlouhý, Široký a Bystrozraký), což ale neznamená, že se v knize děti nedočtou i další u nás dobře známé příběhy. Jaksi mimochodem se ale dozvědí, že třeba pohádky o Šípkové Růžence nebo O Popelce jsou francouzského původu. A povědomí o pohádkovém světě si rozšíří příběhy také velmi "exotickými" - indiánskými, peruánskými nebo třeba súdánskými.

TIP TÝDNE - Klasika
JAN SKÁCEL: Doteky
(Odeon)
V "kapesní edici" Skvosty poezie uspořádal Vladimír Justl výbor z díla jednoho z nejvýznamnějších moravských básníků, bojujícího v 70. letech se zákazem publikování. Editor v doslovu přesně uvádí: "Skácel je paměť uplynulého času, kronika toho, co se stalo nebo i mohlo stát. Skácel je důvěryhodnost sama, ten, kdo je nám blízký, a zároveň ten, koho jen s ostychem sledujeme... Skácel má blízko k písni, dýchá folklorem, ale neimituje ho. Jeho okouzlení je kdesi z povzdálí přítomno v dechu tradice. Jan Skácel, mistr básnického sdělení, je ve své vnitřní složitosti vlastně prostý; je ale třeba obnažit srdce."

TIP TÝDNE - Pro poučení
SYD FIELD: Jak napsat dobrý scénář
(Rybka Publishers)
Paradoxně v době stávky hollywoodských scenáristů si můžeme poprvé v češtině přečíst zásadní knihu jednoho z nich, považovanou ve světě za "bibli scenáristiky", jež byla přeložena do třiadvaceti jazyků. Ani mnohé české osobnosti z oboru nešetří chválou (Alice Nellis dokonce napsala k českému vydání předmluvu). Autor samozřejmě v první řadě počítá se čtenářem, který má zájem se alespoň jednou o vlastní scénář pokusit, ale to neznamená, že si knihu nemůže přečíst každý filmový fanoušek, který má dostatečně "nakoukáno" - skoro všechno totiž Field vysvětluje za pomoci příkladů ze známých děl především americké kinematografie.

DÁLE VYŠLO:
MIROSLAV IVANOV: Justiční vražda
(Nakladatelství XYZ)
Kniha českého klasika literatury faktu o procesu s Miladou Horákovou je z roku 1991. Autor v ní sleduje Horákové život, její činnost za války i krátce po ní, na základě existujících dobových materiálů se samozřejmě především věnuje konci jejího života.

BART D. EHRMAN: Petr, Pavel a Marie Magdalena (Knižní klub)
BART D. EHRMAN: Ztracené Evangelium Jidáše (Knižní klub)
Dvě knihy amerického religionisty se zabývají událostmi z dob počátků křesťanství. V první Ehrman zkoumá nejen za pomoci bible, ale i legend a historických dokladů skutečná fakta o třech nejvýznamnějších osobnostech z Ježíšova okolí, ve druhé se komplexně zabývá osobností Ježíšova údajného zrádce a teoriemi ohledně evangelia, jím údajně sepsaného.

QUIDO KNOPP: Osvobození (Ikar)
Další kniha u nás hojně vydávaného německého historika, specialisty na 2. světovou válku. Knopp se v ní tentokrát prostřednictvím autentických svědectví věnuje poslední fázi války od vylodění Spojenců v Normandii po dobytí Německa.

COLIN FALCONER: Lovci perel (BB/art)
Román populárního britského autora se odehrává mezi australskými lovci perel na začátku 20. století. Nebezpečná práce, která slibuje na jedné straně bohatství, na druhé tragédii a smrt, odhaluje skutečné charaktery a strhává masky.

CHRISTIAN JACQ: Mozart - Syn světla (Knižní klub)
Druhá část tetralogie v beletrizované formě představuje Mozartův život v první polovině 80. let 18. století. Mladý Mozart se setkává se svou budoucí manželkou a nechává se zasvětit do zednářských rituálů, na které posléze odkazuje v některých svých dílech.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Najdete na iDNES.cz