Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Ty, který čteš tu, která píše

  16:50aktualizováno  16:50
Upřímně řečeno, asi je vcelku jedno, jestli je pod literárním (nebo jakýmkoli jiným uměleckým) dílem podepsána žena nebo muž. Na druhou stranu je fakt, že kromě beletristického Tipu týdne mezi dalšími autory dnešní nabídky najdeme už jen jedno jediné ženské jméno. Svědčí to o něčem?

Iva Pekárková | foto: wikipedia

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
Ty, která píšeš
(Artes Liberales)
Výbor pětadvaceti povídek současných českých spisovatelek mladší a střední generace je zčásti jakýmsi pandánem ke knize rozhovorů s některými z nich, které vydal publicista Radim Kopáč v roce 2007 pod názvem Otočila jsem hlavu tím směrem... Kopáč je také editorem tohoto výboru, označovaného za "čítanku" - to proto, že sám přiznává jistou fragmentárnost, neklade si nárok na úplnost. Samotné vymezení "ženské literatury" je pochopitelně diskutabilní, spokojme se s tím, že Ty, která píšeš přináší řadu drobných dílek renomovaných autorek (Iva Pekárková, Svatava Antošová, Irena Dousková, Hana Andronikova, Sylva Fischerová) i příslušnic generace nastupující, z nichž o mnohých jistě ještě uslyšíme.

TIP TÝDNE - Napětí
RICHARD HAWKE: Ďábel v ulicích
(BB/art)
Začátek nové série úspěšného newyorského detektivního autora uvádí na scénu postavu manhattanského soukromého detektiva Fritze Maloneho. Ten se na Den díkůvzdání stane účastníkem masové vraždy účastníků slavnostního průvodu. Při pátrání po brutálním vrahovi sedmi lidí zjišťuje, že případ není tak jednoznačný, jak se na první pohled zdál a nitky případu se ocitají nebezpečně blízko nejvyšším šéfům policie i města.

TIP TÝDNE - Pro děti
ALAN GARNER: Čarovný kámen Brisingamenu
(Albatros)
V překladu Pavla Medka se na českém trhu objevuje anglická klasika fantasy (první vydání 1960), ovlivněná keltskými a artušovskými legendami. Čarovný kámen Brisingamenu má probudit spící ozbrojené rytířské vojsko ve chvíli, kdy dojde na rozhodující bitvu mezi zlem a dobrem. Kámen se však ztratí a hrozba věčné nadvlády zla se zdá být reálná. Naštěstí do příběhu vstupují odvážné děti Susan a Colin.

TIP TÝDNE - Klasika
JAN NERUDA: Povídky malostranské
(Nakladatelství XYZ)
Pro někoho se možná Nerudovo nejslavnější dílo stalo celoživotním prokletím "povinné školní četby". To ale nemění nic na faktu, že Povídky malostranské jsou bez těchto konotací stále, i sto třicet let po svém vzniku, nejen svěžím pohledem na "mikrokosmos" jedné z nejkrásnějších čtvrtí staré Prahy, ale svým pohledem na obecně lidské příběhy vysoko převyšují pouhé dobové figurkaření. Při jejich opakované četbě si můžeme uvědomit, jak moderním autorem Neruda ve své době byl.

TIP TÝDNE - Pro poučení
MARTIN MACHOVEC (ed.): Pohledy zevnitř
(Pistorius & Olšanská)
Přední znalec kultury českého undergroundu uspořádal sborník pěti základních dobových textů této subkultury a přidal vlastní závěrečný esej, který je víceméně biblio- a diskografickým shrnutím "fenoménu český underground". Mezi autentickými příspěvky najdeme například slavnou Zprávu o třetím českém hudebním obrození Ivana M. Jirouse, esej Kořeny českého literárního undergroundu v letech 1949-1953 nebo Příběh Revolver Revue Jáchyma Topola.

DÁLE VYŠLO:
JAKUB ČEŠKA: Hledání běžeckého těla
(Togga)
Mladý debutant přichází se zajímavým experimentem: seřazenými vesměs hlubocenočními až nadranními maily (nepátrejme, nakolik autentickými, nicméně velmi autenticky působícími) a psanými zjevně téměř metodou automatického textu vypovídá - ovšem s nadhledem - o běsech hodin mezi psem a vlkem.

HRABĚ Z ROCHESTERU: Sodoma (dybbuk)
Další svazek ediční řady erotické až pornografické literární klasiky přináší dramatické dílko britského libertina z druhé poloviny 17. století, propagující značně otevřenou až naturalistickou formou slasti především homosexuálního vztahu.

MÁRIUS KOPCSAY: Ztracené roky (Kniha Zlín)
Devět povídek současného slovenského spisovatele čtyřicátnické generace, ověnčeného několika oceněními, přináší stejný počet pohledů na "slasti a strasti obyčejného člověka v kulisách současného Slovenska".

MATT BEYNON REES: Betlémské vraždy (Knižní klub)
Zdařilý pohled do nitra stále probíhajícího intenzivního mocenského a náboženského sporu dnešního světa, izraelsko-arabského konfliktu, a to prostřednictvím každodenních příběhů "normálních lidí", kořeněný ovšem detektivní zápletkou.

MICHAL SÝKORA: Vize řádu světa v moderní próze (Pistorius & Olšanská)
Literárněvědná monografie na téma Román a "světový názor" prostřednictvím rozborů děl Faulknerových, Nabokovových, Kawabatových, Fowlesových či Rushdieho se vyslovuje k řadě otázek, které mohou oslovit i neodborníky, třeba kde stojí hranice mezi komerční a uměleckou literaturou.

MILOSLAV ŠVANDRLÍK: Příliš tlustý dobrodruh (Nakladatelství XYZ)
Oblíbený humorista tentokrát vypráví autobiografický příběh o cestování po Jižní Americe, kde se dostává do bizarních životních situací. V knize samozřejmě nechybějí ilustrace Jiřího Wintera-Neprakty.

ANTON RIPPON: Hitlerova olympiáda (BB/art)
Právě dnes, kdy je v některých komentářích přirovnávána pekingská olympiáda (coby zástěrka či nepřímá obhajoba tamního totalitního komunistického režimu) právě k berlínské v roce 1936 (jež byla "výkladní skříní" nacistické vlády) je tato kniha nanejvýš vítaným zdrojem faktů o možnostech zvrátit dobrou myšlenku v politickou glorifikaci zla.

PETR DAVID, VLADIMÍR SOUKUP: Za strašidly po Praze (Ikar)
I když v tomto průvodci skutečně najdeme stovku převážně strašidelných legend, tím podstatnějším jsou faktografické kapitoly, nabízející stejný počet vycházek či rodinných výletů po celé Praze - tedy zdaleka nejen v historickém centru. I rodilí Pražáci si tu najdou mnoho dosud neznámého.

JOHN GRISHAM: Nevinný (Knižní klub)
Úspěšný americký autor bestsellerů s právní tematikou se v případě této knihy pevně drží reality. Příběh baseballisty Ronalda Williamsona, nespravedlivě odsouzeného k trestu smrti za údajné znásilnění a vraždu, totiž vydá za deset fiktivních thrillerů.

GUIDO KNOPP: Göring (Ikar)
Přední popularizátor dějin druhé světové války tentokrát přináší portrét jednoho z největších válečných zločinců, maršála Hermanna Göringa, doslova lidské zrůdy, jež byla spoluarchitektem holocaustu a dalších brutálních událostí hitlerovského Německa.

GILLIAN TINDALL: Václav Hollar. Muž, který nakreslil Londýn (Mladá fronta)
Může se to zdát paradoxní, že osudy slavného českého rytce a kreslíře zpracovává britská autorka, je ale fakt, že od dvaceti let věku byl Václav Hollar typickým "světoobčanem" a zvláště s Londýnem byl spojen celoživotním poutem.

1000 olympijských vítězů (Knižní klub)
Výpravná publikace umožňuje všem sportovním fanouškům připomenout si slavné a hlavně úspěšné sportovce za více než stoletou historii olympijských her prostřednictvím fotografií a krátkých profilků, jejichž součástí je i přehledná tabulka jejich největších úspěchů.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

RECENZE: Vytvořte novou kategorii Litery. Speciálně pro Dědinu

Petra Dvořáková

Spisovatelka Petra Dvořáková zve čtenáře na dědinu. Voní po ovaru, pálence a senu.

Najdete na iDNES.cz