Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Textař Björk filozofuje o liškách

  16:29aktualizováno  16:29
Kniha, nad níž prožijete mnoho silných okamžiků, nemusí mít nutně stovky stránek. Stačí stovka jedna, navíc necelá. Záleží přece na tom, kdo je popíše. A čím.

Sjón | foto: Wikipedia

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
SJÓN: Syn stínu
(Argo)
Nejen konkrétním obsahem, ale i stylem vyprávění a především atmosférou (v té vyniká zejména první a poslední třetina knihy) je kratičký román přímo esencí "severskosti", jak ji zprostředkovaně známe z uměleckých projevů, nejen literatury, ale i filmu a v posledních letech zejména hudby. Není tedy náhoda, že islandský autor píšící pod jménem Sjón je vepsán v povědomí fanoušků pop-music jako textař některých písní pro krajanku Björk už od dob kapel Sugarcubes. Syna stínu lze vnímat v různých rovinách - jako moderním jazykem (byť v historickém kontextu předminulého století) převyprávěnou islandskou legendu o zákeřném tvoru skugga-baldurovi, kříženci kočky a lišky, jako prostý příběh o lovu lišky v exotické oblasti věčného ledu, jako filozofické zamyšlení nad odvěkým bojem dobra a zla, zločinu a trestu či soucitu a opovržení, dokonce jako báseň v próze s ekologickým podtextem... Ale vlastně je to ode všeho trochu. A pohromadě to drží nevídaně.

TIP TÝDNE - Napětí
BARBARA NADEL: Vášeň zabíjet
(BB/art)
Román britské spisovatelky je inspirován jejími častými pobyty v Turecku, kde se také odehrává. Do série vražd, začínající u homosexuální komunity a přesouvající se mezi většinovou populaci, se oklikou zaplete obchod s koberci. A to ne ledajakými: jeden z nich patřil samotnému Lawrencovi z Arábie. Istanbulský policejní inspektor Cetin Ikmen a jeho chráněnec Mehmet Süleyman mají co dělat, aby rozmotali klubko, v jehož nitru se ukrývá vášeň a žárlivost, surovost a šílenství.

TIP TÝDNE - Pro děti
PETR ŠMALEC a MARKÉTA ŠIMKOVÁ: Zik a Cháta
(Baobab)
Varování, že jde o "Malou, téměř katastrofickou pohádku", stojí na zadní straně tohoto útlého svazečku, výtvarně korespondujícího s ostatní produkcí svérázného nakladatelství Baobab. Zik a Cháta je vlastně moderní variací na klasickou pohádku o kohoutkovi a slepičce, protagonisty jsou ovšem mouchy a rozuzlení je zcela rozdílné od lidového podání. Výtvarnou stránku knížky tvoří fotografie, na nichž jsou jednající postavy vytvořeny z jakýchsi plastových fragmentů bůhvíjakého původního účelu.

TIP TÝDNE - Klasika
JIŘÍ MAREK: Panoptikum starých kriminálních příběhů
(Knižní klub)
Kouzelně starosvětské příběhy pražské "mordparty ze Čtyřky", vedené nejprve policejním radou Knotkem a posléze jeho díky televiznímu zpracování proslaveným nástupcem Vacátkem, jsou pro jistý druh čtenářů stále vděčné. Už proto, že popisují svět, v němž se sice kradlo i vraždilo, ale zločinci měli svou čest a stavovskou hrdost, mezi dobrem a zlem byla většinou jasná hranice a všechno se navíc odehrávalo v nádherných kulisách první republiky a jejího romantického hlavního města.

TIP TÝDNE - Pro poučení
kolektiv: Čína
(Universum)
A nakladatelé, jakoby zdivočelí blížícími se olympijskými hrami, pokračují v krasojízdě a vydávají knihy o Číně ostošest. Tato souhrnná velkoformátová a bohatě ilustrovaná publikace má ambice říci o Číně všechno. A hodně toho skutečně říká: o jejích přírodních krásách, historii, kultuře, umění, architektuře... Do tragického rozporu s nedávnými historickými událostmi i mnohými svědectvími se ovšem kniha dostává ve chvíli, kdy se dostane na tenký led reflexe komunistického období dějin země a k popisování každodenního života běžných Číňanů. Pročpak mezi všemi těmi idylicky popsanými "všedními dny" různých sociálních skupin chybí všední den politického vězně?

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Bude mít Česko vlastní Hru o trůny? V září vyjde Ollo: Země sváru

Kit Harington a Rose Leslie v seriálu Hra o trůny (2012)

Příběh nejprve slavil úspěch na internetu, nyní vyjde i knižně. Prvotina překladatelky Háty Kreisinger Komňacké Ollo:...

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

Najdete na iDNES.cz