Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Teologova rozprava s jihoamerickou bordelmamá

  10:20aktualizováno  10:20
Od 40. do 80. let vyšla v češtině většina knih slavného islandského autora Halldóra Laxnesse. Vesměs šlo o knihy, které levicovým laděním vyhovovaly tehdejšímu režimu. Životní a hlavně myšlenkový zlom autora reflektují Češi nyní poprvé.

Halldór Laxness | foto: Profimedia.cz

Křesťanství pod ledovcem

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
HALLDÓR LAXNESS: Křesťanství pod ledovcem
(dybbuk)
Pozoruhodný román islandského nositele Nobelovy ceny za literaturu (1902-1998) se tematicky a formálně liší od jeho realistických románů, v českém prostředí dobře známých, pojednávajících zejména o islandské historii a životě venkovanů a rybářů. Autor se čtenářům představuje z jiné stránky, z doby svého odklonu od levicového smýšlení v reakci na francouzský "nový román", východní náboženství i postmoderní relativizaci hodnot.

Text je téměř deníkovým záznamem inspekční cesty biskupského emisara do odlehlé farnosti, spravované farářem, o němž kolují zvěsti, že se odchýlil od pravé cesty a o své ovečky se nestará. Na první pohled jednoduchý úkol se však pro naivního mladého teologa změní v nelehkou, těžko pochopitelnou životní zkušenost. Po setkání s místními rázovitými postavami, které s ním vedou filozofické disputace, jako i s tajemnou Úou, kdysi jeptiškou a bordelmamá v jihoamerickém nevěstinci, je nucen reagovat na nejednoznačné skutečnosti. Realita začíná splývat se snem, stává se mystickou a záhadnou surrealitou, a ve snaze jí porozumět musí mladík přijmout nový způsob nazírání na život.

Jefferson Bass

TIP TÝDNE – Napětí
JEFFERSON BASS: Oltář v jeskyni, Z masa a kostí, Ohnivá past
(BB/art)
Napínavé kriminální zápletky dokreslují detaily soudního vyšetřování. Autorský tandem, skrývající se pod společným pseudonymem, se opírá o bohaté praktické zkušenosti a zprostředkovává je přitom tak, aby jim laik snadno porozuměl. Poutavě psané příběhy se rychle rozvíjejí v málo známém zajímavém prostředí temných údolí a podzemního světa Kouřových hor Tennessee a na pozadí moderního policejního aparátu. Ve svazku série Omnibus najdeme tři románové příběhy se soudním antropologem Billem Brocktonem v hlavní roli.

Tajemství Egypta

TIP TÝDNE – Pro děti
OLDŘICH RŮŽIČKA: Tajemství Egypta
(Jota)
Originálně řešená prostorová knížka ve tvaru pyramidy seznámí malé čtenáře s vyspělou egyptskou civilizací, která přitahuje pozornost mnoha generací. S pomocí názorných ilustrací se děti seznámí se základními pojmy, dozvědí se, kdo byli faraónové, jaké uctívali bohy, proč tato starověká civilizace vznikla právě na březích Nilu, jakým tajemstvím jsou opředeny pyramidy či jak probíhal posvátný proces mumifikace. Poznají i nejznámější egyptské pyramidy, k nimž v současnosti směřují kroky tisíců turistů.

Dobrodružství šesti trampů

TIP TÝDNE – Klasika
VLASTIMIL RADA, JAROSLAV ŽÁK: Dobrodružství šesti trampů
(Albatros Media)
Humorná kniha z meziválečné doby, v níž autoři formou parodovaných klasických literárních textů, nejčastěji však stylem kovbojských a zálesáckých románů, vyprávějí o trampském hnutí a nenásilným způsobem podávají i kritiku tehdejší společnosti. Díky jedinečnému vypravěčskému stylu a originálnímu humoru je zajímavá i pro dnešní čtenáře. Na motivy knihy vznikl v roce 1969 stejnojmenný šestidílný muzikálový seriál, který patří do zlatého fondu televizního archivu.

Lidský mozek

TIP TÝDNE – Pro poučení
FRANTIŠEK KOUKOLÍK: Lidský mozek
(Galén)
Rozšířené vydání stejnojmenné monografie z let 2000 a 2002 popisuje funkční systémy lidského mozku obecně, zrakové, sluchové a hmatové poznávání, paměť, jazyk, emoce, vědomí a pozornost, závěrečnou kapitolou jsou řídicí funkce. Monografie vznikla na základě autorových přednášek o vztahu mozku a chování, které již téměř dvacet let probíhají na 3. lékařské fakultě UK v Praze. Bohatě ilustrovaná publikace je sice určena především lékařům a psychologům, se zájmem ji ale budou číst i lidé, vzdělaní v jiných oborech.

Green Lantern

TIP TÝDNE – Komiks
GEOFF JOHNS ad.: Green Lantern – Žádný strach
(BB/art)
První a nejslavnější z Green Lanternů dostal novou šanci v boji, který bude ještě strašlivější než všechno, co jeho fanoušci pamatují. Sbory Green Lanternů se nacházejí v troskách a nejslavnější veteráni jsou nezvěstní. Hal Jordan nicméně vstal z mrtvých a snaží se znovu opravdu žít. Jako člověk, i jako Green Lantern, ochránce vesmírného sektoru 2814. Ale než se Hal Jordan vrátí na oblohu, musí se postavit tváří v tvář svým starým protivníkům. Smrtící androidi Člověkolovci a zmutovaný Shark jsou zpět, krutí a nelítostní.

5x Sherlock Holmes

TIP TÝDNE – Audiokniha
ARTUR CONAN DOYLE: 5x Sherlock Holmes
(Radioservis)
Komplet obsahuje pět detektivních případů z pera Sira Arthura Conana Doylea na pěti CD v rozhlasové dramatizaci Hynka Pekárka a režie Hany Kofránkové. Nahrávky vznikly v Českém rozhlase Praha v průběhu let 2009-2010. V titulní roli vystupuje Viktor Preiss jako Sherlock Holmes. V příbězích Ďáblovo kopyto, Spolek ryšavců, Pět pomerančových jadérek, Druhá skvrna a Modrá karbunkule dále účinkují Otakar Brousek st., Jan Přeučil, František Němec, Rudolf Pellar, Stanislav Zindulka, Miroslav Táborský, Pavel Trávníček a další.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

RECENZE: Vytvořte novou kategorii Litery. Speciálně pro Dědinu

Petra Dvořáková

Spisovatelka Petra Dvořáková zve čtenáře na dědinu. Voní po ovaru, pálence a senu.

Najdete na iDNES.cz