Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Sovětská parahistorie a Lolita naruby

  16:34aktualizováno  16:34
Alternativní historie je už běžně respektovaný obor a v beletrii vcelku oblíbený přístup. Z některých témat jde spolehlivě mráz po zádech. Zvlášť, když onen mráz přichází z Kremlu.

Saša Sokolov | foto: Elena Kostioukovitch Literary Agency

Saša Sokolov: Palisandreia (obal knihy)

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
SAŠA SOKOLOV: Palisandreia
(Prostor)
Postmoderní román jednoho z nejoriginálnějších soudobých ruských spisovatelů je někdy též označován za ironicko-alternativní verzi sovětské historie a parodii na Nabokovovu Lolitu zároveň. Vyprávění je koncipováno jako vzpomínky Palisandra Dalberga, příbuzného Lavrentije Beriji, jednoho ze sloupů stalinské hrůzovlády. Vzpomínky se týkají stalinského a postalinského období a jsou dokončeny jakoby v roce 2004. Po nezdařeném pokusu o odstranění jednoho z komunistických vůdců v Brežněvově éře je Dalberg vyhoštěn do západní Evropy, kde hledá na základě plánu samotného Andropova přerušené svazky s ruskou emigrací, ale je jimi i západním světem zklamán. Nečistými prostředky se však domůže bohatství a poct a vrací se do Ruska jako budoucí vládce, ale utrpí porážku. Na své pouti zažívá Dalberg celou řadu milostných dobrodružství – nikdy nepoznal svoje rodiče a touha po matce ho vede k nejztřeštěnějším nápadům a vztahům ke starým ženám.

Vraždy ve Villette (obal knihy)

TIP TÝDNE - Napětí
INGRID HEDSTRÖMOVÁ: Vraždy ve Villette
(Knižní klub)
Detektivní román inspirovaný anglickou klasickou školou A. Christie či D. Sayersové získal v roce 2008 ocenění nejlepší švédský kriminální debut. Oblíbenou a váženou villettskou učitelku srazí na přechodu pro chodce auto a smrtelně ji zraní. Vyšetřování se ujme mladá slibná soudkyně Martine Poirotová a brzy zjistí, že případ souvisí s téměř půl století starou, krvavou a utajovanou událostí, do níž byly zapleteny nejvýznamnější osobnosti Villette.

Jezdíme, plujeme, létáme (obal knihy)

TIP TÝDNE - Pro děti
JITKA LNĚNIČKOVÁ: Jezdíme, plujeme, létáme
(Universum)
Encyklopedie určená pro děti od 7 do 12 let se věnuje vývoji nejrůznějších typů dopravy od pěší chůze po lety do vesmíru. Pomocí historické zkratky se zde dětem ukazuje, jak se proměňuje svět dopravy a dopravních prostředků a jak ovlivňuje každodennost člověka. Text zprostředkovává informace zpravidla prostřednictvím konkrétního příběhu, od něhož se dále odvíjejí odkazy na obecný vývoj – osudy vynálezců a vynálezů, dramatické momenty, klíčové úspěchy, havárie i katastrofy či hledání ve slepých uličkách.

Rex Stout - Omnibus (obal knihy)

TIP TÝDNE - Klasika
REX STOUT: Úsměv sluší zločincům/Dvojí přiznání/V nejlepších rodinách
(BB/art)
Není pochyb, že Nero Wolfe je moderním americkým protějškem Sherlocka Holmese. Podobně jako gentleman z Baker Street má své podivnůstky, stejně jako on často zná řešení případu dávno předtím, než se mu podaří opatřit si nezbytné důkazy. A má i svého "Moriartyho", mocného krále newyorského podsvětí Arnolda Zecka, o němž se povídá, že si platí dvacet zastupitelů ve Sněmovně reprezentantů. Wolfe s ním netoužil zkřížit zbraně, ale třikrát ho k tomu okolnosti donutily. Právě v těchto příbězích, shrnutých do jednoho svazku.

Slova do hlíny vepsaná (obal knihy)

TIP TÝDNE - Pro poučení
JIŘÍ PROSECKÝ: Slova do hlíny vepsaná
(Academia)
Autor shromáždil téměř všechny doposud známé akkadské (babylónsko-asyrské) a dvojjazyčné (sumersko-akkadské) mýty a legendy vyprávějící o stvoření světa a člověka, životě a skutcích bohů a činech pradávných panovníků a legendárních hrdinů, které byly tradovány v mezopotamské Babylónii a Asýrii a přilehlých regionech starověkého Předního východu v období 2. a 1. tisíciletí př. Kr. Nově pořízené překlady jsou doprovázeny podrobnými úvody, které se snaží přiblížit kulturně historické okolnosti vzniku a působení oněch narativních skladeb a případně i jejich dalšího přežívání v pozdější tradici.

Preacher-Spása (obal knihy)

TIP TÝDNE - Komiks
GARTH ENNIS, STEVE DILLON: Preacher/Kazatel - Spása
(BB/art / Crew)
Jesse Custer je mrtvý. Alespoň to si myslí jeho dívka Tulip a jeho kámoš Cassidy, který mu do Tulip dělá. Jenže Custer je naživu. Zmrzačený, zrazený a zahořklý, opouští svou cestu za Bohem, aby se stal šerifem malého města v Texasu. Města Spása, které ovládá šílený podnikatel Odin Quincannon s podivnou fixací na maso a v němž se Custer kromě bývalého německého agenta, nacistické dominy a dávné jednooké kamarádky střetne i s minulostí, o níž si myslel, že je definitivně mrtvá.

Zdeněk Svěrák: Pan Buřtík a pan Špejlička (obal audioknihy)

TIP TÝDNE - Audiokniha
ZDENĚK SVĚRÁK: Pan Buřtík a pan Špejlička
(Supraphon)
Žertovné příhody legračních druhů, kteří se potkali úplnou náhodou, jsou určeny nejen dětem, snadno jim podlehnou i dospělí, protože řada jinotajů hovoří právě k nim. Hravost a vtip Svěrákových nápadů uchvátí a jeho způsob sdělení pobaví všechny generace. Na nahrávce nalezneme tři vyprávění. První dva příběhy komických přátel napsal Zdeněk Svěrák kdysi svým malým dětem, poslední povídku dokončil loni pro knižní vydání. Audioknihu načetl nezaměnitelným způsobem sám autor, hudbu k ní pochopitelně nemohl složit nikdo jiný než jeho písničkové "alter ego" Jaroslav Uhlíř.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Najdete na iDNES.cz