Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Šílencovo probuzení a jiné příběhy

  16:38aktualizováno  16:38
Nebýt jeho manželky, která poslala jednu z jeho šuplíkových povídek do literární soutěže, přišla by evropská literatura o velmi zajímavého autora. Ještě že Michel Faber nezůstal starým mládencem.

Michel Faber | foto: Profimedia.cz

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
MICHEL FABER: Fahrenheitova dvojčata
(Kniha Zlín)
Původem holandský, dnes ve Skotsku žijící autor se sice jako spisovatel zviditelnil až bezmála ve čtyřiceti letech, stihl však posbírat kdejakou cenu a vydobýt si srovnání s mnoha slavnými autory Ianem McEwanem počínaje a Roaldem Dahlem konče. Citovat při četbě jeho sbírky sedmnácti povídek by bylo ovšem možno minimálně sedmnáct potenciálních kolegů - tak rozdílné jsou titul od titulu. Různé styly vyprávění, různé jazykové prostředky, různé pohledy na často značně zdeformovanou realitu, ve které si Faber libuje. Bizarní situace typu probrání se člověka k plnému vědomí po pětiletém šílenství jakoby vyvažují například momentky na téma uvědomění si chodu času a štěstí v něm. U Fabera ale nic není zadarmo. Ani v případě jeho hrdinů, ani čtenářů. Strasti i (zřídkavé) radosti prvních jsou vykoupeny pohnutím, znejistěním nebo "aspoň" přemýšlením těch druhých.

TIP TÝDNE - Napětí
ROBERT B. PARKER: Drobné mince
(BB/art)
Drobné mince je Parkerova šestá kniha série s bostonským soukromým očkem Sunny Randallovou, kterou už čtenáři znají z českých překladů. Ta se tentokrát připojí ke svému otci Philovi, policistovi na odpočinku, aby se s ním pokusila rozlousknout dvacet let starý případ. Když po dvaceti letech opět udeří sériový vrah Somrák, policie se bez váhání obrátí na policistu, který kdysi vedl původní vyšetřovací tým pověřený pátráním po Somrákovi. Phil se obrátí na svou dceru Sunny, aby mu pomohla polapit zločince, který před spravedlností prchá už dlouhou řadu let. Ve strhující hře na kočku a na myš se Sunny soustředí na polapení vraha natolik, že si až příliš pozdě uvědomí, že sama vytvořila situaci, ve které se do role kořisti dostává ona sama.

TIP TÝDNE - Pro děti
SUE NICHOLSONOVÁ, DERI ROBINSONOVÁ: Velikánská kniha o kreslení a malování
(Albatros)
Kniha uvede starší děti do světa výtvarného umění, zejména do jeho praxe. S její pomocí se naučí nejrůznější techniky počínaje kresbou a malbou přes různé typy tisku, další výtvarné techniky jako koláž či plastiku až po nejrůznější exotické (ať už "etnické" či "pra-" a "starověké") způsoby umělecké tvorby. Výklad je stručný a jasný, doprovází jej množství ilustrací. Velkým kladem jsou internetové odkazy, na kterých "mladí výtvarníci" najdou ukázky "opravdových" uměleckých děl, vzniklých právě probíranou technikou, čímž praktické schopnosti obohacují i teoretickým základem.

TIP TÝDNE - Klasika
GEORGES SIMENON: Liberty Bar/Maigret v noční Paříži
(Knižní klub)
Maigretův nezaměnitelný životní styl, zahrnující nepostradatelnou dýmku, zálibu v dobrém jídle a pití, jeho schopnost vcítit se do zločincova jednání a v neposlední řadě intuice, která jej často vede k odhalení zločinu účinněji než rozumová úvaha, se staly - také zásluhou filmového ztvárnění Jeana Gabina - klasikou kriminálního žánru. V příběhu Liberty Bar je komisař povolán do Antibes vypátrat vraha zdánlivě bohatého Australana, který se nechal zlákat neřestmi a pozlátky bezstarostného života na Azurovém pobřeží. Maigret v noční Paříži čelí nelehkému úkolu usvědčit hlavu drogového gangu ze zosnování několika hrdelních zločinů.

TIP TÝDNE - Pro poučení
FREDERICK TAYLOR: Berlínská zeď
(BB/art)
Narychlo zkonstruované zábrany z ostnatého drátu se v noci z 12. na 13. srpen 1961 dramaticky a nečekaně objevily přímo v srdci Berlína. Během několika dnů se začaly proměňovat ve stavbu, která měla symbolizovat kruté šílenství studené války: v berlínskou zeď. Frederick Taylor vypráví na základě oficiální historie, původních výzkumů v archivech i posbíraných osobních příběhů celý příběh poválečného politického konfliktu, který vedl k rozdělení téměř čtyřmilionového Berlína. Ten končí oné historické noci 9. listopadu 1989, kdy zeď zbořili právě ti lidé, které měla věznit.

TIP TÝDNE - Audiokniha
VOJTĚCH STEKLAČ: Boříkovy lapálie
(Albatros)
V interpretaci herce Martina Dejdara a režii Jana Jiráně dostávají "do uší" fanoušci holešovické klukovské party dva z jejích nejslavnějších příběhů: Tvrdé Y a Ku-ku? Ku-ku!. Nakladatelství Albatros zároveň vydává i knihu To nejlepší z Boříkových lapálií, obsahující 26 povídek, kterými se bavili zejména "správní kluci" už na začátku 70. let minulého století - a jak je z neustálých reedic zřejmé, mají co říci i dnešním čtenářům potažmo posluchačům.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

RECENZE: I hvězda Oprah Winfreyová se může mýlit. Obzvlášť v literatuře

Americká spisovatelka Rachel Khongová

Naprosto vás rozhodí, ale současně pohladí, pronesla o knize Nazdar, vitamíne americká televizní hvězda Oprah...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Najdete na iDNES.cz