Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Sigmund Freud očima amerického autora bestsellerů

  15:31aktualizováno  15:31
Jeden z nejpopulárnějších autorů románových biografií se nezajímal jen o umělce s pohnutým osudem. Silný příběh našel i v životě jednoho z nejvlivnějších vědců 20. století.

Irving Stone | foto: Profimedia.cz

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
IRVING STONE: Vášně mysli
(Jota)
Irving Stone: Vášně mysliVelkoryse pojatá freska zachycující osudy zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda. Kromě velkého množství biografických údajů autor, dobře známý životopisnými romány o Vincentu van Goghovi (Žízeň po životě) nebo Jacku Londonovi (Námořník na koni), nabízí čtenáři napínavý pohled na intelektuální zrání velkého experimentátora, přibližuje jeho vývoj od přísně vědecky založeného neurologa k odvážně pronikavému analytikovi lidské mysli. Poskytuje široké dobové souvislosti, oživuje atmosféru Vídně přelomu století, seznamuje s Freudovým rodinným zázemím, přáteli, spolupracovníky. Nechybí samozřejmě ani podrobné popisy nejvýznačnějších případů, které dokumentují proměny a zrání Freudových psychoanalytických úvah.

TIP TÝDNE - Napětí
DEBORAH CROMBIE: Nutné jako krev
(Motto)
Deborah Crombie: Nutné jako krevGemma Jamesová a Duncan Kincaid plánují svatbu a zároveň řeší zmizení umělkyně Sandry Gillesové a nedlouho poté i smrt jejího manžela, pákistánského právníka Naze Malika. Tajemný příběh se odehrává v londýnské čtvrti East End, v níž se skrývá kombinace vysoké společnosti bydlící v luxusních domech a slumů s nejrozmanitějšími obyvateli. Rozvíjí se zde celá řada dalších témat včetně rasismu a předsudků. Autorka při líčení příběhu obratně nakládá se sdělováním vodítek a faktů a na poslední chvíli odhaluje nečekané rozřešení jednoho z nejnáročnějších a nejvíce spletitých případů Gemmy a Duncana.

TIP TÝDNE - Pro děti
HELENA ŠTÁCHOVÁ: Hurvínkův rok
(Albatros)
Helena Štáchová: Hurvínkův rokDvanáct příběhů proslulých "dřevěných herců" - dvanáct, stejně jako je měsíců v roce. V lednu si dává Spejbl novoroční předsevzetí a nutí k tomu i Hurvínka, v únoru si všichni vychutnávají sněhovou nadílku, v březnu se začíná hlásit jaro a bábinka je vítá jarním úklidem... a tak se měsíc po měsíci dostávají malí čtenáři až k prosincovým Vánocům. Textové příběhy, doprovázené divadelními fotografiemi, střídají příběhy, vyprávěné komiksovou formou.

TIP TÝDNE - Klasika
VIOLA FISCHEROVÁ: Zádušní básně za Pavla Buksu
(Druhé město)
Viola Fischerová: Zádušní básně za Pavla BuksuTato první, dnes již legendární sbírka Violy Fischerové vychází po sedmnácti letech, záhy po smrti básnířky, ve druhém vydání. "Zádušní básně za Pavla Buksu (1993) jsou básně o žalu, o hlubokém smutku, který rozprostřel nad jedním lidským životem své vlastní ticho naplněné studem. Možná že poezie Violy Fischerové je znamením doby, která se pomalu, trpělivě a jak se někdy zdá, úplně od počátku učí hledat vše, co už kdysi bylo nalezeno, ale co musí znovu vyhledat každý z nás a co tedy zůstává z hlediska obecných rozměrů lidského osudu navždy postrádáno," napsal o sbírce autorčin generační vrstevník Pavel Švanda.

TIP TÝDNE - Pro poučení
PETER ACKROYD: Benátky
(BB/art)
Peter Ackroyd: BenátkyBenátky, podle mnohých nejkrásnější a nejromantičtější město na světě, každoročně přitahují miliony turistů. Peter Ackroyd je povýšil na hrdinu svého díla, v němž fascinujícím způsobem sleduje vývoj města na 118 ostrovech od založení až k dnešku. Díky tomu máme jedinečnou příležitost vidět Benátky očima nad jiné povolanýma: jak je zevrubně poznal tento anglický prozaik a básník, novinář, literární historik a kritik, známý životopisy osobností jako Shakespeare, Newton, Wilde, More či Blake a zejména bestsellerem o životě svého milovaného města Londýna.

TIP TÝDNE - Komiks
MATT GROENING: Futurama - Dobrodružství
(Jota)
Matt Groening: Futurama-DobrodružstvíVšichni protagonisté kultovního seriálu jsou zpátky, tentokrát dokonce v pěti epizodách. Jste fanoušky slavné trilogie X-MEN? Pak se jistě rádi seznámíte s Benderinem a Profesorem F. Myslíte si, že Vánoce jsou svátky klidu a pohody? Na Nový New York se chystá Robosanta Claus spolčený s Roboďáblem, kterým pomáhá touhou po alkoholu posedlý Bender. Zdá se vám Silvestr nudný? Pořiďte si profesorův Cokdybytor a mrkněte, jak se stal Zoidberg prezidentem Zeměkoule. Třetí svazek slavného komiksu je snad ještě bláznivější než ty předešlé, třebaže se to už zdálo nemožné.

TIP TÝDNE - Audiokniha
ARNOŠT LUSTIG: Dívka s jizvou
(Tympanum/Mladá fronta)
Arnošt Lustig: Dívka s jizvouNová autorova próza, kterou do podoby audioknihy načetl Viktor Preiss, vznikla přepracováním stejnojmenné povídky a režisér Milan Cieslar (mj. Krev zmizelého, Duše jako kaviár apod.) podle ní připravuje nový film. Hlavní postava je typicky "lustigovská": Jitka Thelénová byla vychována v Pražském ústavu pro rasově čisté dívky. Tam se dostala po smrti svých rodičů, kteří se stali obětí teroru po atentátu na Heydricha. V hlavní hrdince se sváří právě probuzená ženskost s nenávistí vůči všem, kdo se podíleli na ztrátě jejích nejbližších.

Autoři: ,Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

Svět si mě cení, vlast ne. Vyznamenání bych přijal, řekl Saudek Za scénou

Selfie podle fotografa Jana Saudka

„Když dojde k vyznamenávání, tak to musí být Francouzi, kdo mi dá řád. Žádný z našich prezidentů mi vyznamenání...

Agatha Christie uměla používat jed. Vychází její utajené zápisníky

Agatha Christie v roce 1949

V češtině poprvé vycházejí Kompletní utajené zápisníky Agathy Christie. Navazují na předchozí, které vyšly v roce 2009....

RECENZE: Saturnin se vrací aneb Mackovo povedené polidšťování Milouše

Obálka knihy Saturnin se vrací

Bývalému politiku Miroslavu Mackovi se v odvážném pokračování oblíbeného Saturnina podařilo zachovat styl původního...Najdete na iDNES.cz