Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Sex, drogy a rock'n'roll se švédskou trojkou v zádech

  11:53aktualizováno  11:53
Nejen hluchý kytarista, chromý basák, šišlavý zpěvák a bubeník bez rytmu tvoří osazenstvo románu vlámského autora. Taky se tu setkáte s obchodnicí s umělými nehty a zálibou ve švédské trojce, siamským králem s obřím pyjem či plešatou...nikoli zpěvačkou, nýbrž manažerkou.

Herman Brusselmans | foto: Michiel Hendryckx

Bývalý bubeník

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
HERMAN BRUSSELMANS: Bývalý bubeník
(dybbuk)
Bývalý bubeník je první do češtiny přeložený román Hermana Brusselmanse, význačného vlámského spisovatele a kontroverzní postavy, autora více než čtyř desítek knih. Částečně autobiografický text, který se dočkal i filmového zpracování, se točí okolo tématu "sex, drogy a rock'n'roll". Vychází ze situace, kdy spisovatele navštíví tři podivní mladíci, kteří po něm chtějí, aby se stal bubeníkem jejich nově vzniklé hudební skupiny, následně pojmenované The Feminists. Skupina je založena na neumětelství a handicapu každého svého člena: zpěvák šišlá, basista má ochrnutou ruku, kytarista je hluchý jako poleno, a bubeník by tedy neměl umět bubnovat. Spisovatel částečně z nudy, částečně z důvodu, že jde o dočasnou záležitost, souhlasí, věci se však vyvinou jinak. Roztočí se kolotoč plný událostí absurdních, bizarních, směšných i krutých, přivádějících na světlo temné, jinak skryté stránky života zdánlivě obyčejných lidí.

Setba

TIP TÝDNE – Napětí
FRAN RAYOVÁ: Setba
(Knižní klub)
V laboratoři pařížské univerzity se najde děsivě zohavená mrtvola vědce profesora Frosta. Na zdi je napsané krvavé poselství, které odvádí podezření směrem k militantním ochráncům životního prostředí. Spisovatel Ethan Harris téhož dne hlásí policii sebevraždu své ženy Sylvie. Podle Irene Lejeuneové z oddělení vražd spolu oba případy souvisejí, neboť profesor Frost a lékařka Sylvie se krátce před svou smrtí tajně sešli. Nebezpečné pátrání vede přes Ženevu a Norsko do Ugandy, kde německý student medicíny bojuje proti strašlivé chorobě.

To jsem prostě já, Clarice Beanová

TIP TÝDNE – Pro děti
LAUREN CHILD: To jsem prostě já, Clarice Beanová
(Maťa)
Hrdinka prvního dílu trilogie tráví spoustu času čtením detektivních příběhů o Ruby Redfordové, což jí občas působí problémy ve škole. Clarice se však nakonec podaří – po vzoru Ruby Redfordové – vyřešit záhadu ukradeného poháru pro vítěze školní soutěže. Kniha je plná anglického humoru a čtenářům z neanglických zemí se naskýtá neobvyklá možnost nahlédnout do prostředí anglické školy a do soukromí dnešní normální anglické rodiny. Autorka sama své knihy ilustruje a je držitelkou několika prestižních britských ocenění.

Na plechárně

TIP TÝDNE – Klasika
JOHN STEINBECK: Na plechárně
(Dokořán)
Nevázané příhody hrdinů novely Na plechárně, jedné z nejoblíbenějších a nejhumornějších Steinbeckových knih, dávají jen stěží tušit, že se rodila během válečných let v Evropě, odkud se její autor v návalech osamělosti a nostalgie ohlížel za svým kalifornským domovem. Steinbeckovi, vracejícímu se k prostředí a životní filozofii zachyceným již v úspěšné novele Pláň Tortilla, se v ní zdařilo nejen živě zobrazit mikrokosmos ulice kalifornského Monterey s jejími nezapomenutelnými obyvateli, ale dotknout se i temnějších stránek lidského života.

Vesmír - Dětská obrazová encyklopedie

TIP TÝDNE – Pro poučení
Vesmír - Dětská obrazová encyklopedie
(Universum)
Encyklopedie určená pro děti od deseti let čtenářům odhalí vše, co se touží dozvědět o vesmíru. Více než 800 ilustrací spolu s názornými popisky je přenese až do jeho hlubin. Poznají historii letů do vesmíru, dozvědí se nejnovější skutečnosti o vesmírných výpravách a orbitálních stanicích i o úžasných možnostech budoucích misí. Detailně prozkoumají sluneční soustavu a vesmír, který ji obklopuje, objeví super rychlé komety, extrémní teploty i bouře, které zuří po celá staletí. Velká část fotografií patří k nejaktuálnějším výsledkům projektu NASA.

Transmetropolitan - Osamělé město

TIP TÝDNE – Komiks
WARREN ELLIS, DARICK ROBERTSON: Transmetropolitan – Osamělé město
(BB/art)
Spider Jerusalem nenávidí každého v tomhle zatraceném Městě – a přesto se za něj bude rvát do posledního dechu. Pátý díl komiksové ságy Transmetropolitan mu pro to poskytne spoustu příležitostí; v Bílém domě sedí psychopat s fešným úsměvem na rtech a do hry se vrací brutální a zkorumpované policejní jednotky. Scenáristu Warrena Ellise a kreslíře Daricka Robertsona tentokrát úvodním slovem doprovází sám kapitán Picard z vesmírné lodi Enterprise, herec Patrick Stewart.

Vánoční detektivky

TIP TÝDNE – Audiokniha
A. C. DOYLE, G. K. CHESTERTON: Vánoční detektivky
(Popron Music)
Dvě klasické vánoční detektivky. Sherlock Holmes a doktor Watson řeší ve vánočním Londýně případ Modrá karbunkule. Záhadu, ve které hraje svou významnou roli i vánoční husa, vyřeší velký detektiv a jeho pomocník jako vždy především důvtipem a logickou dedukcí. V příběhu Létající hvězdy vyšetřuje páter Brown krádež vzácných klenotů v domě uprostřed zasněžené zahrady, který je plný podezřelých. Nahrávky načetl zkušený herec Ladislav Frej.

Autor:



Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...



Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

RECENZE: Uvidí se, jestli detektivní nováček zazáří. V Jepici začíná

Děti v nacistickém koncentračním táboře u polské Osvětimi krátce po osvobození...

Knižní prvotina bývalého britského právníka Jamese Hazela s názvem Jepice má spád, napětí a dobře vystavěnou zápletku,...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Najdete na iDNES.cz