Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Schmitzer říká nahlas, co jiní ani nešeptají

  11:38aktualizováno  11:38
"Letní louka je štěstí brouka/i motýl vám to potvrdí/ten kdo vleze na ni z meze/snad dojetím se rozprdí." Tuto a další roztomilosti "punkového folkaře" najdete v hlavním tipu tohoto týdne.

Jiří Schmitzer | foto: Nikola BolfíkováiDNES.cz

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
JIŘÍ SCHMITZER: Kanimůra ze Šardonu
(dybbuk)
Populární herec a velmi svérázný písničkář uspořádal své básně a texty do "kapesní" knížky, která možná překvapí leckterého jeho posluchače značným podílem obecně neznámých dílek. Některé texty byly napsány přímo pro tuto knihu, některé jsou z představení Schmitzerovy domovské scény Ypsilon, ty nejznámější jsou samozřejmě vybrány z vydaných alb jeho písniček. Všechny texty spojuje to, co je pro Schmitzera typické: smysl pro absurditu, pro balancování na hraně drsnosti a cotu, někdy i sentimentu, parodičnost a nonsens i klaunský dar prezentovat slovní spojení, verše, rýmy či celá témata, která možná napadnou leckoho, ale jen málokdo je schopen je vyřknout nahlas.

TIP TÝDNE - Napětí
ROBERT B. PARKER: Poslední šance
(BB/art)
Další svižný román z oblíbené Parkerovy řady s bostonským detektivem Spenserem přináší tradiční směs přímočaré akce s konverzačním vtipem. Spensera požádá podezřelý agresivní návštěvník jeho kanceláře o prošetření podezřelého chování jeho ženy. Po sérii tří vražd se ukazuje, že nejde jen o záletnou manželku - ve hře je celá protivládní organizace financující teroristy. Spenser musí využít všech svých kontaktů v rámci zákona i mimo něj, aby odhalil pozadí případu.

TIP TÝDNE - Pro děti
MARJANE SATRAPI: Ajdar
(Mladá fronta)
Autorka Persepole, slavného komiksového cyklu (a filmu) pro dospělé, je na našem trhu zastoupena dalšími tituly, Kuřetem na švestkách a Šitíčkem. Nyní přichází na řadu její ilustrovaný příběh pro děti. Podle autorky je veliké horko uvnitř Země způsobeno ohněm, který plive drak Ajdar. Ten se jednoho dne rozzlobí, způsobí zemětřesení a na Zemi nezůstane kámen na kameni. Král pověří statečnou holčičku Matyldu, aby drakův problém vyřešila a pozemskou situaci napravila.

TIP TÝDNE - Klasika
PAUL VALÉRY: Pan Teste
(Dokořán)
Pan Teste zaujímá v tvorbě francouzského básníka, esejisty a filozofa Paula Valéryho (1871-1945) centrální místo. Je to sice dílko fragmentární, mozaikovité, mnohé jeho části jsou jenom načrtnuté, dokonce jen formou aforismů, ale desetidílný cyklus testovských fragmentů představuje cosi jako východisko Valéryho životní a umělecké dráhy a dramatu, z nichž vyroste jeho následující dílo. Obsahuje celou jeho poetiku, všechna základní témata, celý jeho umělecký program. Program, který si Valéry vytyčil a formoval na samém začátku své umělecké dráhy a který se v dalším životě snažil realizovat, často v zoufalém vědomí, že jde o program v poezii i mimo ni nerealizovatelný a absurdní.

TIP TÝDNE - Pro poučení
Jak se vaří u Šroubka
(Paseka)
Reprint významné kuchařské knihy z roku 1935. Karel Šroubek (nar. 1880) otevřel vlastní restauraci na Václavském náměstí v Praze, tamtéž zakoupil v roce 1924 hotel U arcivévody Štěpána a pod názvem Grandhotel Šroubek zde vybudoval restauraci s nejvyhlášenější kuchyní. Sbírka více než jednoho tisíce receptů patří k nejvýznamnějším dílům české gastronomické literatury. Tamní kuchyně se ovšem stala nejen symbolem kvality, ale také, jak bychom dnes řekli, popkulturním fenoménem. Není proto náhoda, když třeba takový Karel Poláček v Mužích v offsidu píše: "Syn se mezi řečí rozhodl, že si otce úplně nakloní, neboť potřeboval z něho vymámiti nějaké peníze. Počal otce velebit a tvrdil, že se ani u Šroubků tak dobře nejí jako u něho."

TIP TÝDNE - Audiokniha
MILAN KUNDERA: Směšné lásky
(Radioservis)
Slavná povídková kniha neméně slavného autora byla načtena v brněnském studiu Českého rozhlasu tamními známými herci Ladislavem Lakomým, Františkem Derflerem, Igorem Barešem a Janem Kolaříkem, povídku Eduard a Bůh načetl režisér celého projektu, který byl nejprve odvysílán na rozhlasových vlnách a nyní vychází na bezmála devítihodinovém CD ve formátu MP3, Antonín Přidal. "Nevíte, jaká je to pro autora radost, když slyší svou povídku, jak je vyprávěna, nikoli dramatizována," komentoval práci brněnských tvůrců sám Kundera.

DÁLE VYŠLO:
HUGH LeCAINE AGNEW: Češi a země Koruny české
(Academia)
Kniha amerického historika uvádí čtenáře do hlavních témat českých dějin: líčí jejich základní obrysy od pravěku až po vstup České republiky do Evropské unie. Autora zajímá, co si sami Češi ze své historie pamatují, na co se naopak rozhodli zapomenout a kým se rozhodli být. Kniha je to cenným pohledem zvenčí, pohledem člověka, pro nějž jsou Češi a jejich dějiny celoživotní sférou zájmu.

WENDY LEIGHOVÁ: Grace Kellyová - Milovaná i nemilovaná (BB/art)
Životní příběh filmové hvězdy, která se zapletla snad s každým, kdo nejen v Hollywoodu, ale i v prostředí americké smetánky obecně stál za řeč (od JFK po Franka Sinatru), a jež se díky sňatku stala monackou kněžnou.

CARLO COLLODI: Pinocchiova dobrodružství (Nakladatelství XYZ)
Nový překlad klasického pohádkového příběhu řezbáře Giepetta a jeho dřevěné loutky Pinocchia. Ten chce být opravdovým, živým klukem, svými neplechami dělá "tatínkovi" řezbáři samé starosti. Po četných dobrodružstvích zmoudří, zbaví se svého dřevěného těla a stane se opravdovým chlapcem.

AKIF PIRINCCI: Felidae - Kočičí detektivka (Argo)
Originální zvířecí bajka z kočičího světa. S kočičí rychlostí se před čtenářem rozvíjí napínavý příběh, jenž bere dech – příběh o sériových vraždách a náboženských sektách, o počítačích a kočkách v říji.

ESTEBAN MARTIN, ANDREU CARRANZA: Gaudího klíč (Argo)
Napínavý román osloví příznivce knih Dana Browna. V Barceloně za podivných okolností umírá bývalý žák Antoniho Gaudího a jeho vnučka Maria se svým přítelem Miquelem se pokoušejí odhalit jeho zapomenuté tajemství, k němuž jsou klíčem Gaudího stavby v Barceloně.

ZDENĚK HRON (ed.): Skrytý poklad (Prostor)
Soubor veršů je průřezem básnictví v českých zemí od středověku po současnost. Editor zařadil verše, o kterých sice kdekdo ví ze školních let, ale které se již vytratily ze živého čtenářského povědomí, ať už texty českého středověku nebo třeba Franze Kafky.

ALAN GURNEY: Kompas (BB/art)
Historie nejdůležitějšího navigačního zařízení všech dob, magnetického kompasu, který se zrodil z potřeby mít spolehlivý navigační prostředek pro plavbu po zrádných světových mořích.

Černá zmije (Nakladatelství XYZ)
Knižní vydání kultovního seriálu britské televize BBC. Sleduje ságu dynastie Černé zmije v rozmezí mnoha staletí. Hlavní postavu ztělesnil ve všech sériích Rowan Atkinson, známý hlavně jako Mr. Bean.

JOSEF KOPTA: Hlídač č. 47 (Nakladatelství XYZ)
Psychologické drama o válečném veteránovi, který se vyrovnává se svým osudem, životními zkušenostmi, láskami a s osudovou žárlivostí. Hrdina, který nadevšechno miluje lidi a k životu nutně potřebuje kontakt s nimi, hrozí se návratu do tvrdé, samotářské služby a po vyléčení svou hluchotu předstírá. Knížka se stala literární předlohou nového filmu Filipa Renče s Karlem Rodenem v hlavní roli.

TIM NEWARK: Mafie táhne do války (Knižní klub)
Kniha britského vojenského historika spojuje dvě atraktivní témata - historii druhé světové války a dějiny kriminálního podsvětí, a to s využitím řady unikátních archivních pramenů. Ke čtenářsky vděčným momentům patří např. rozhodnutí proslulého mafiánského bosse Lucky Luciana provést z vlastní iniciativy atentát Hitlera.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz