Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: S Lordem Mordem proti asanaci

  16:49aktualizováno  16:49
Nový "pražský román" Miloše Urbana představuje autorův typický rukopis a tematické i inspirační okruhy. A čekají snad jeho fanoušci něco jiného?

Miloš Urban | foto: Chad Wyatt/Argo

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
MILOŠ URBAN: Lord Mord
(Argo)
K fascinaci takzvanou pokleslou literaturou se přední český prozaik současnosti Miloš Urban hlásí odedávna a leckterá jeho díla se otevřeně přiznávají k inspiraci tu gotickým románem, tu erotickou literaturou, tu hororem. Ani Lord Mord - jak už název, ilustrace a grafická úprava napovídá - není výjimkou. Urban se opět vrací do svého nejoblíbenějšího prostředí, staré Prahy. Tentokrát děj zasazuje do někdejšího židovského města, Josefova, určeného k asanaci. Pro Urbana poměrně typický je i hlavní hrdina, hrabě Arco, snažící se zachránit před zbouráním alespoň jeden dům. Motiv "osamělého hrdiny", stavějícího se proti společnosti a zejména násilnému pokrokářství, prochází většinou Urbanova díla. Zde navíc v značně temném kontextu židovské mystiky a dobové dekadence.

TIP TÝDNE - Napětí
IAN RANKIN: Důvod k vraždě
(BB/art)
Už patnáctý v řadě je tento svazek série klasických detektivek o inspektoru Rebusovi ze skotského Edinburghu z pera dnes nejčtenějšího autora tohoto žánru ve Velké Británii. Hlavní hrdina tentokrát vyšetřuje případ vraždy na edinburském sídlišti. Je ubodán ilegální přistěhovalec a otázka zní: byl obětí rasistického útoku, nebo k vraždě vedlo něco zcela jiného? Případ se zamotává dalšími souvislostmi: pohřešuje se mladá dívka a rodiče mají obavy, že se s ní už neshledají; v temné uličce v centru Edinburghu jsou objeveny hned dvě záhadné kostry. John Rebus má i vlastní problémy: jeho kriminální oddělení bylo zrušeno a přebytečný inspektor má být poslán do důchodu.

TIP TÝDNE - Pro děti
KAREL JAROMÁR ERBEN: Pohádky
(Knižní klub)
Výběr pohádek jednoho z nejvýznamnějších českých pohádkářů, v němž samotné pohádky ještě povyšují krásné ilustrace klasika Cyrila Boudy. Antologie sedmatřiceti příběhů vznikla před více než třiceti lety, kromě českých pohádek jsou zde i texty z dalších slovanských oblastí - polské, ruské, jihoslovanské atd. Kromě nejznámějších Erbenových pohádek, které nesmějí chybět v žádném výboru (Zlatovláska, Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Pták Ohnivák, Otesánek, Hrnečku, vař), se tentokrát čtenář seznámí i s méně proslulými postavami, jako je Ivan hlupec, Král tchoř nebo Raráš a Šetek.

TIP TÝDNE - Klasika
IAN FLEMING: Velmi důvěrné
(Nakladatelství XYZ)
Sbírka pěti bondovských povídek nese původní název For Your Eyes Only: Five Secret Occasions In The Life Of James Bond a její součástí je i Kvantum útěchy, zatím poslední zfilmovaný příběh s agentem 007. Dramatický děj příběhů se tradičně odehrává v nejrůznějších koutech světa: u Paříže Bond vyřeší zákeřnou vraždu tajného kurýra, v Kanadě se účastní popravy kubánských vrahů, na Bahamách je svědkem příběhu lásky a nenávisti, účastní se vyšetření případu pašeráků heroinu v Benátkách a Římě a při sledování bezpečnostních rizik na Seychelách vyřeší tajemnou smrt na jachtě při lovu růžové rybky.

TIP TÝDNE - Pro poučení
CHRISTOPHER BRICKELL (ed.): A-Z encyklopedie zahradních rostlin
(Knižní klub)
Obsáhlá, detailní a bohatě fotograficky ilustrovaná encyklopedie s více než 15 500 abecedně seřazenými okrasnými rostlinami. Tým více než šedesáti odborníků z botanického i zahradnického hlediska zpracovává jak "klasické", tak nejrůznější exotické rostliny, orchideje, palmy, stromové kapradiny, ale i množství druhů stromů, keřů, trvalek, sukulentů, cibulnatých a hlíznatých rostlin i letniček. Důraz je kladen na praktické informace o jejich nárocích a uplatnění na zahradě či v interiéru. Rostliny jsou abecedně seřazeny podle botanického jména a na konci knihy je uveden rejstřík českých jmen.

TIP TÝDNE - Audiokniha
JEAN GIONO: Muž, který sázel stromy
(Tympanum)
V režii "ypsilonského" Jana Jiráně a v interpretaci jeho tamního kolegy Marka Ebena, to vše s hudbou skupiny Bratří Ebenů, zní povídka známého francouzského autora (1895 - 1970). Povídka vznikla na základě výzvy časopisu Reader´s Digest k napsání příběhu o nejpozoruhodnějším člověku, s kterým se Jean Giono kdy setkal. Vypráví o prostém, osaměle žijícím pastýři ve vyprahlé a vylidněné Provence, který tiše a bez nároků na vděk den co den sázel po okolních kopcích stromy. Autor se s mužem setkal poprvé v roce 1913, naposledy o dvaatřicet let později, kdy se na zalesněné kopce se stromy vrátila voda, život a lidé.

DÁLE VYŠLO
JOSEF MONÍK: Psi bez rodokmenu
(Paseka)
Román o nerovné lásce tří kamarádů k bohaté dívce nese ironický podtitul "proletářský román" a zachycuje éru první republiky v sociálních a politických souvislostech, s hravou odlehčeností, nadsázkou a s nepřeberným množstvím dobových detailů.

KAREL ADAMUS: Po dně (dybbuk)
Soubor krátkých textů českého básníka a výtvarníka s podtitulem Příběhy směrů, cest, škol, žáků a mistrů lze stejně dobře vnímat jako prózu i jako básně v próze. Orientální literární vliv (buddhistické a taoistické texty) je všudypřítomný, je ale zpracován do značné míry "podomácku" a s nadhledem.

WANG YAO-T´ING: Čínské malířství (Knižní klub)
Žádný západní pokus o postižení nepostižitelného: překlad přímo z čínštiny představuje knihu vědeckého pracovníka Národního palácového muzea v Tchaj-peji, vycházejícího z dokonalé znalosti jedné z nejvýznamnějších kolekcí starého čínského malířství na světě.

OLGA TOKARCZUKOVÁ: Anna In v hrobech světa (Kniha Zlín)
Nejčtenější polská prozaička zpracovává sumerský mýtus o bohyni Inanně, která sestoupila do podzemí, aby našla svou sestru, porazila smrt a vrátila se. Kniha je součástí světového literárního projektu Mýty, do něhož přispěl svým Polem a palisádou i Miloš Urban.

WINSTON GROOM: Gump & Comp. (Nakladatelství XYZ)
Pokračování slavného příběhu o Forrestu Gumpovi, procházejícím dějinami Ameriky druhé poloviny 20. století. Hluboce dojímavý a zároveň komický příběh ukazuje historii ze zcela osobního pohledu jejího přímého účastníka.

BŘETISLAV DITRYCH: Jak létají sny (Mladá fronta)
Václav Kadeřávek a jeho Samolet český. Revoluční Cyklon a inženýr Gustav Finger. Letadlo s mávavými křídly Josefa Homoly. To jsou jen tři z "báječných mužů na létajících strojích" a jejich více či méně bláznivých vynálezů, o kterých vypráví tato knížka.

PETER WALKER: Po stopách Ježíše (Knižní klub)
Betlém. Nazaret., Řeka Jordán. Galilea. Jericho. Olivová hora. Chrám. Golgota. Místa, která zná nejen pravidelný čtenář Bible, ale snad každý kulturní člověk křesťanského civilizačního okruhu. Tento obrazový průvodce konfrontuje legendy se skutečností a vše zasazuje jak do historického, tak biblického kontextu.

ANDY RILEY: Králíčkovy sebevraždy (Paseka)
Vrcholně morbidní a vrcholně vtipná sbírka kreslených vtipů na téma "malého králíčka, kterému se už nechce dál žít". Některé způsoby jeho sebevražd by za svou invenci zasloužily nejméně Nobelovu cenu - a jejich autor je zřejmě dost nebezpečný člověk...

PETR DAVID, VLADIMÍR SOUKUP: Velká turistická encyklopedie - Liberecký kraj (Knižní klub)
Další z plánovaných čtrnácti svazků encyklopedie, ve které nejen turista, ale každý zájemce o historické, přírodní, umělecké či architektonické zajímavosti České republiky najde snad úplně všechno.

RUSSELL KING: Atlas lidské migrace (Mladá fronta)
Bohatě ilustrovaná kniha seznamuje s hlavními příčinami a dopady migrace i jejími tradičními a budoucími směry. Popisuje historii pohybu lidstva od první cesty z Afriky přes kolonizaci řeckých ostrovů a vikingské objevné plavby po dnešní migrace způsobené hladomory, pronásledováním, válkami či ekonomickými problémy.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Hyundai i30...
Hyundai i30...

r.v. 2010, naj. 149 322 km, diesel
139 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz