Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: S cirkusem na cestě za spáleným peřím

  10:37aktualizováno  10:37
Nestává se často, aby vás původně jen tak pokusně otevřené dílo zcela neznámého autora pohltilo a nepropustilo až do poslední strany v jednom zátahu. U beletristického tipu týdne toto krásné "nebezpečí“ hrozí.

Aglaja Veteranyi | foto: archiv

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

TIP TÝDNE  Beletrie
AGLAJA VETERANYI: Proč se dítě vaří v kaši
(Kniha Zlín)
Už sám životní příběh autorky by vydal na román: narodila se roku 1962 v rumunsko-maďarsko-cikánské rodině jako dcera cirkusového klauna a artistky, s rodiči sjezdila kus světa, v jejích patnácti letech rodina emigrovala do Švýcarska, číst a psát se naučila sama, absolvovala hereckou školu a až do dobrovolného ukončení života v pouhých čtyřiceti letech se živila na volné noze jako spisovatelka a herečka. Její literární debut může působit na první pohled jako insitní literatura, v jejím vyprávění, psaném přímočaře, krátkými větami, bez příkras a bez sentimentu, se však skrývá obrovská síla. Skoro až aforistická konstatování a strohé, ovšem mimořádně silné obrazy ze života na cestě ("Nesmíme si nic oblíbit.“ "Domov je zápach po spáleném slepičím peří.“ "Cesta autem trvala několik let.“) jsou pro čtenáře velmi působivým zážitkem.

TIP TÝDNE V Napětí
LEENA LEHTOLAINEN: Zasněžená žena
(Hejkal)
První do češtiny převedené dílo nejpopulárnější finské autorky detektivek je průnikem tradičního psychologicky propracovaného příběhu, kde do současných zločinů zasahují dávné události, s typicky severskými romány, které dokáží přiblížit pro Středoevropana neobvyklé prostředí, v němž se děj odehrává. Autorčinu oblíbenou hrdinku, inspektorku Marii Kallio, zavádí příběh na zámeček nedaleko Helsinek, kde zmizí psycholožka centra pro pomoc ženám ve složitých situacích. Děj, plný překvapivých zvratů, posléze zavádí do dalších pikantních prostředí – do vesnice, již ovládá náboženská sekta, do erotické restaurace v Helsinkách nebo do chaty, v níž se zabarikádoval uprchlý vězeň s policistou coby rukojmím.

TIP TÝDNE  Pro děti
JAROMÍR KONEČNÝ: Hip hop a smuteční marš
(Albatros)
Román v Německu žijícího, původem českého spisovatele a interpreta slam poetry "chytá vlnu“ teenagerovského zájmu o hip hop (vydávající Albatros hbitě zareagoval i v tom smyslu, že ke knize přiložil CD, vyprodukované ve spolupráci s domácím hiphopovým labelem Bigg Boss, nabízející mimo jiné nahrávky WWW či Vladimira 518). Cesta patnáctiletého Roberta, řečeného Bejb, z vesnice do městské multikulturní školy, kde alfou a omegou života jeho spolužáků je hip hop, je vlastně velkým klasickým příběhem za uznáním, procházejícím lidskými dějinami bez ohledu na čas, natožpak hudební styl.

TIP TÝDNE  Klasika
VLADIMÍR HOLAN: Spisy 11 
Překlady I /Rainer Maria Rilke/ (Paseka)
Zásadní ediční řada Holanových spisů překročila desítku svazků a vstupuje do čtyřdílného úseku básníkových překladů. Na rozdíl od následujících svazků, které budou obsahovat díla více autorů, je tento tematický: Rilke (1875–1926) byl pro Holana – alespoň v mládí – vzorem číslo jedna, ovlivnil jej nejen čistě básnicky, ale i co do celkového vidění světa. Holan se překlady Rilkeho německy i francouzsky psaných básní zabýval už od poloviny 30. let, přeložil zhruba tři sta jeho textů, a to včetně několika dopisů, jež jsou řazeny na závěr tohoto souborného vydání.

TIP TÝDNE  Pro poučení
PAVEL JANOUŠEK a kol.: Dějiny české literatury 1945
1989, II. (Academia)
Autoři zásadního díla současné české literární historie si vytkli za cíl představit vývoj našeho písemnictví ve vytyčeném období ze všech možných úhlů pohledu, ve všech vrstvách a v celkovém společenském kontextu. Nechybějí tak vedle tradičních uměleckých oblastí ani kapitoly, věnované například populární literatuře, literatuře faktografické, literární kritice či odrazu literatury v masových médiích. Druhý díl dějin popisuje mimořádně zajímavé – a v lecčem tragické – období historie, léta 1948−1958, vytyčená komunistickým pučem a zakončená obdobím pozvolného uvolňování.

DÁLE VYŠLO:
MARIA ANGELILLO: Poklady starobylých civilizací 
Indové (Universum)
Další díl série luxusních obrazových knih zavádí zájemce ke starověkým a středověkým památkám, které snad jako žádné jiné na světě jsou vesměs hluboko propojeny s duchovním světem svých tvůrců, konkrétně hinduismem a buddhismem.

DAVE DeWITT: Da Vinciho kuchyně (Ikar)
Ačkoli kniha samozřejmě těží ze současné davinciovské módy, přináší mimořádně zajímavý pohled na dějiny italské renesanční gastronomie včetně receptů. Čtenář tak může dostopovat kořeny jedné z dodnes nejpopulárnějších kuchyní, které dnes ovládají evropský i americký kontinent.

JOHN FOWLES: Aristos (Kniha Zlín)
Před třemi lety zemřelý klasik anglické postmoderní literatury se knihou Aristos pokusil vzepřít tradičnímu zařazení mezi romanopisce. Text se pohybuje na pomezí poznámek, aforismů, úvah a esejů, které mnohdy zpřístupňují autorův myšlenkový svět mnohem otevřeněji než jeho beletristická díla.

MARTIN A LEA SMRČKOVI: Naši ptáci (Albatros)
Už po mnohá desetiletí oblíbená naučná edice OKO přináší ilustrovaný atlas ptáků, žijících v ČR. Kromě obsáhlého popisu jednotlivých druhů v knize nechybějí ani samostatné kapitoly nepříklad o soužití ptáků s lidmi, o jejich zkoumání, kroužkování i o ekologické stránce ornitologie.

PŘÍBĚHY ZE SHAKESPEARA (Knižní klub)
V převyprávění pro děti od deseti let uvádí Vladimír Hulpach ta nejklasičtější shakespearovská dramata: Romea a Julii, Hamleta, Othella, Macbetha, Richarda III. a další. Přístupný text je bohatě ilustrován slovenským výtvarníkem Dušanem Kállayem.

KARI HOTAKAINEN: Chrám svatého Izáka (dybbuk)
Román finského autora líčí snahu otce a syna o vzájemné pochopení, ve kterém hraje hlavní roli pohled na to, "co bude po smrti". Příběh přináší zajímavý pohled na konflikt víry a nevíry v kulisách Finska a posléze putinovského Ruska.

PAVEL VILIKOVSKÝ: Kouzelný papoušek a jiné kýče (Kniha Zlín)
Sbírka povídek významného současného slovenského spisovatele získala v roce 2006 slovenskou cenu Anasoft Litera. Povídky čtenáře zanesou do období minulého režimu, perestrojky i "raného kapitalismu", autor citlivě váží vážnost i humor do pozoruhodného celku.

GRANT MORRISON, FRANK QUITELY: New X-Men: G jako genocida (Crew)
Mutanti: jedny z nejoblíbenějších sci-fi a komiksových postav. Série X-Men patří ke klasice žánru a její nová podoba posouvá legendu do nového tisíciletí. V boji mezi lidmi a mutanty jde tentokrát skutečně do tuhého.

LISA LUTZOVÁ: Akta Spellmanová (Ikar)
Kniha, oscilující mezi humoristickým, dívčím a detektivním románem, je záznamem vzpoury mladé soukromé vyšetřovatelky z područí rodinného prostředí. To je postiženo "dědičnou chorobou" − všichni příbuzní jsou totiž také soukromými detektivy.

MICHAEL SCOTT: Alchymista (Knižní klub)
Fantasy irského autora, vycházející z legendy o alchymistovi Nikolasu Flamelovi, objeviteli elixíru života ze 14. století. Dodnes živý mág stráží recept, jehož zneužití by mohlo zničit celý svět−- což má jistý dr. John Dee v plánu...

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Najdete na iDNES.cz