Chuck Palahniuk

Chuck Palahniuk | foto: Profimedia.cz

Knižní tipy: Radiohead hrají Palahniukovi k zalykání

A taky k neobvyklým sexuálním praktikám a spoustě dalších věcí. Prostě ke všemu, "co by Ježíš rozhodně neudělal". Alespoň v románu Chucka Palahniuka.

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
Tip týdne - Beletrie
CHUCK PALAHNIUK: Zalknutí
(Odeon)
V novém vydání se objevuje román kultovního amerického spisovatele (1962), ve kterém opět osvědčil mimořádný smysl pro černý humor a cynismus, dar konstruovat neobvyklé zápletky a vymýšlet si zcela vyšinuté hrdiny, zabývající se rozhodně netuctovými činnostmi. V jejich barvité galerii zaujímá protagonista tohoto románu jedno z předních míst. Aby mohl platit nákladnou lékařskou péči své matce, vymyslí důmyslný plán: v restauracích předstírá, že se zalyká jídlem, a lidé, kteří jej zachrání, jsou tak nadšeni svým hrdinstvím, že jej po léta finančně podporují. Kromě toho pracuje v bizarním skanzenu raně koloniální Ameriky a dochází na terapeutická sezení, kde se snaží zbavit své mánie lidé chronicky závislí na sexu. Viktor zde ale spíš než léčbu hledá nové partnerky a nezvyklé sexuální techniky. Roku 2008 byl podle scénáře a v režii Clarka Gregga natočen stejnojmenný film se Samem Rockwellem v hlavní roli a s hudbou skupiny Radiohead.

Tip týdne - Napětí
ROBERT B. PARKER: Vysoké sázky
(BB/art)
V dalším dílu série, jejímž hlavním hrdinou je Jesse Stone, policejní šéf z městečka Paradise v Massachusetts, Parker rozehrává několik jen zdánlivě paralelních dějových linií, které se protnou v dramatickém závěru s překvapivým vyvrcholením. V Paradisu se po deseti letech objevuje nájemný zabiják Wilson Cromartie řečený Vrána. Ukazuje se, že jej najal vlivný floridský mafián Louis Francisco a chce po něm, aby zabil jeho bývalou manželku a unesl dceru, které v Massachusetts žijí pod falešnými jmény. Situace se však komplikuje a celému Paradisu hrozí krveprolití; Jesse Stone je donucen spojit síly s Vránou, uzavřít s ním několik propletených záležitostí v jediném okamžiku a naplánovat napínavé finále.

Tip týdne - Pro děti
ROBERT LOUIS STEVENSON: Ostrov pokladů
(Knižní klub)
Zřejmě nejslavnější pirátský příběh všech dob a jedna z nejpopulárnějších knih pro kluky vůbec - vychází v klasickém překladu Aloyse Skoumala a s krásnými ilustracemi Zdeňka Buriana. Podle knihy bylo natočeno několik filmů i televizních seriálů, nechali se jí inspirovat i další spisovatelé. "Poklad kapitána Flinta" vešel mezi popkulturní archetypy, stejně jako jeden z protagonistů, bývalý pirát, jednonohý Dlouhý John Silver. Ostrov pokladů je zkrátka jednou z knih, které by měly být na trhu k mání neustále.

Tip týdne - Klasika
JOHANN WOLGFANG GOETHE: Faust
(Academia)
Co bylo řečeno v souvislosti s Ostrovem pokladů, platí o Goethově básnickém dramatu Faust dvojnásob: coby jedna z nejvýznamnějších knih dějin světové literatury by měl být na pultech, kdykoli další generace doroste k jeho vstřebání. Johann Wolfgang Goethe (1749-1832) na svém stěžejním díle pracoval od roku 1772, přepracoval jej v roce 1808 a dopsal necelý rok před smrtí, v roce 1831. Stávající vydání v grafické úpravě a s ilustracemi Pavla Růta přináší známý český překlad Otokara Fischera.

Tip týdne - Pro poučení
E. KUBŮ, J. ŠOUŠA (ed.): Finanční elity v českých zemích (Československu) 19. a 20. století
(Dokořán)
Dějiny českého, resp. československého peněžnictví v předminulém a minulém století jsou v zemi i v obci pořád trochu na okraji zájmu. Zvlášť to platí o zkoumání významných postav v čele a na důležitých postech zdejších bank, pojišťoven, záložen apod. O kolika významných tuzemských finančnících té doby se ví víc než jen to, že žili a kde působili? S nadsázkou řečeno, o pěti a půl. Sborník příspěvků  čelných hospodářských historiků představuje špičky finančních ústavů na území českých zemí a Československa jako manažery svých podniků, sleduje jejich politické, společenské, ale i rodinné vazby. Zároveň ukazuje, na kolik různých způsobů lze s tématem naložit. To všechno se počítá.

Dále vyšlo:
KAREL HYNEK MÁCHA: Lůnysvit
(Odeon)
"Kapesní" antologie jednoho z nejlepších českých básníků všech dob přináší výběr z básní, které předcházejí Máchovu stěžejnímu dílu, básnické skladbě Máj, včetně českých překladů německy psaných juvenilií. Představuje setkání s verši zbytečně zakrytými stínem autorova vrcholného díla.

MICHAL PŘIBÁŇ: Prvních dvacet let (Host)
Publikace se zabývá literárním životem prvního dvacetiletí existence českého protikomunistického exilu, tedy období mezi únorem 1948 a srpnem 1968. Největší pozornost autor věnuje zakladatelům České kulturní rady v exilu, u nás dosud málo známému vydavateli Antonínu Vlachovi a jeho jmenovci, básníkovi, prozaikovi a redaktorovi Robertu Vlachovi.

Kuba (Ikar)
Průvodce z řady Společník cestovatele představuje ostrov v srdci Karibského moře jako idylu, kde se kouří ty nejlepší doutníky a na němž návštěvník najde především překrásné pláže, korálové útesy a jedinečné přírodní scenérie v nížinách i pohoří Sierra Maestra. O totalitním režimu a politických vězních prakticky ani slovo - to ale od cestovního průvodce asi čeká málokdo.

ABRAHAM LEWIN: Pohár slz (Academia)
Deník varšavského učitele představuje jeden z nejpůsobivějších záznamů o životě v židovském ghettu a o holokaustu. Zázrakem se zachránil v tajném podzemním archivu, zatímco jeho autor pravděpodobně zahynul i se svou dcerou v koncentračním táboře Treblinka.

LÉO MALET: Slunce vycházelo za Louvrem (Nakladatelství XYZ)
První z řady "pařížských" detektivních románů s detektivem klasické tvrdé školy Nestorem Burmou v hlavní roli. Všechny se odehrávají v jiném z pařížských obvodů. Každý příběh zachovává atmosféru čtvrti i lidského panoptika, které ji obývá.

JIŘÍ KLOBOUK: Americká žena a jiné povídky (dybbuk)
Dvanáct tematicky různorodých povídek spojuje styl prolínající rovinu reality a imaginace a často až surreálná představivost, pohybující se na hranici snu a skutečnosti. Autor, spisovatel a jazzový pianista, svůj styl přirovnává k hudební improvizaci.

Východ USA (Jota)
Průvodce z populární řady Rough Guides zavádí čtenáře-cestovatele do oblastí oblíbených zejména milovníky "městské turistiky", do hlavního města USA Washingtonu, do Chicaga či do New Yorku. Na své si přijdou i ctitelé kulturních tradic při provázení po americkém Jihu.

MILOSLAV ŠVANDRLÍK: Kdo se bojí, nesmí na hřbitov (Nakladatelství XYZ)
V krátkých povídkách oblíbeného humoristy se prolínají osudy živých i mrtvých, živí hrdinové se zde setkávají s duchy svých nebožtíků, kteří jim všelijak zasahují do života. Knihu samozřejmě ilustroval Jiří Winter - Neprakta.

A. A. FAIR: Blázni umírají v pátek (Nakladatelství XYZ)
Další pod pseudonymem psaný román Erlea Stanleyho Gardnera. Plánovaná vražda majitele realitní kanceláře osnovaná jeho manželkou se nepodaří, násilnou smrtí zemře naopak ona i jeho milenka. Detektiv odhaluje pozadí událostí, čelí utajování různých faktů i nešikovnosti a neochotě policejního komisaře. Za zločinem stojí touha po pěnězích a navíc žárlivost.

HELENE URI: Ti nejlepší z nás (Knižní klub)
Román norské autorky nahlíží mezi lingvisty, do uzavřeného akademického světa, kde mezi zdánlivě "nejlepšími z nás" bují kromě běžných lidských lásek a ambicí i nevraživost, závist a zrada.