Irvine Welsh

Irvine Welsh | foto: Profimedia.cz

Knižní tipy: Postelová tajemství opilců z hygienické stanice

  • 0
Má opus magnum dávného dandyho ještě co říct k dnešku? Zhostí-li se "remixu" Irvine Welsh, může být zaděláno na slušnou jízdu...

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

Postelová tajemství mistrů kuchařů

TIP TÝDNE – Beletrie
IRVINE WELSH: Postelová tajemství mistrů kuchařů
(Argo)
Předposlední román současného britského spisovatele, jenž debutoval v roce 1993 úspěšně zfilmovaným bestsellerem Trainspotting, pochází z roku 2006 a v češtině nyní vychází poprvé. Kniha se hlásí k odkazu Wildeova Obrazu Doriana Graye. Je gotickým podobenstvím o posedlostech, jež ovládají náš svět – jídle, sexu a celebritách, kterým se tak rádi klaníme. Danny Skinner pracuje na městské hygienické inspekci, ale jinak se jeho život skládá z divokých pitek, hospod a kocovin. Když se v jeho kanceláři objeví nová tvář, zakřiknutý a introvertní Brian Kibby, jeho pravý opak, Skinner se na něj okamžitě zaměří a začne ho nenávistně šikanovat. Brzy ale zjistí, že jejich životy jsou nadpřirozeným způsobem propojeny.

Vrah v temnotě

TIP TÝDNE – Napětí
HELENE TURSTENOVÁ: Vrah v temnotě
(Motto)
Již desátý román populární švédské autorky, ve kterém se objevuje sympatická komisařka Irena Hussová. Tentokrát pátrá po "balíkovém" vrahovi. Při večerním venčení na hřbitově najde jezevčík mrtvou ženu. Je pečlivě zabalená v plastové fólii a balík je zalepený lepicí páskou. Krátce před smrtí dostala oběť bílou chryzantému a fotografii, na níž je zachycena se svým přítelem. Během několika dní je na jiném hřbitově nalezeno další ženské tělo, tentokrát s fotografií ženy a jejího dospělého syna. Vrah své oběti špehuje – a v průběhu vyšetřování se zdá, že i komisařka je někým pronásledována.

Příběh malého slona Babara

TIP TÝDNE – Pro děti
JEAN DE BRUNHOFF: Příběh malého slona Babara
(Baobab)
První díl slavné řady knih o králi slonů Babarovi, který svého autora proslavil po celém světě. Slon Babar se stal symbolem civilizované, kultivované Evropy třicátých let – osvícený demokratický vladař, skvělý otec, přítel a "slon činu". První díl vypráví příběh osiřelého slůněte, které uteče do města, naučí se tam "správnému chování" a ve své rodné zemi se pak stane králem slonů. A to vše je zatím začátek nových dobrodružství...

Klub rváčů

TIP TÝDNE –Klasika
CHUCK PALAHNIUK: Klub rváčů
(Odeon)
Příklad, jak se k nezpochybnitelné literární klasice může přiřadit i relativně mladé dílo žijícího autora. Druhý Palahniukův román vyšel ve dvaceti překladech. Do češtiny byl převeden už před deseti lety, rok po uvedení jeho zfilmované verze (rež. David Fincher) do kin. V roce 2007 proběhla světová premiéra divadelní verze příběhu o "klubu rváčů jako místě, kde si může každý 'vyměnit názor' s každým." V češtině dramatizaci uvedlo Činoherní studio v Ústí nad Labem. Nyní vychází temná klasika v novém překladu Richarda Podaného.

Krvavé rituály Střední a Jižní Ameriky

TIP TÝDNE – Pro poučení
ZUZANA MARIE KOSTIĆOVÁ, MARKÉTA KŘÍŽOVÁ, SYLVIE KVĚTINOVÁ: Krvavé rituály Střední a Jižní Ameriky
(Nakladatelství XYZ)
Kniha tří předních odbornic na historii a kulturu národů Střední a Jižní Ameriky – archeoložky, religionistky a historičky – se věnuje problematice rituálních praktik původních obyvatel Mexika a Jižní Ameriky. Lidské oběti, sebetrýznění, pohřbívání žen a služebníků se zesnulými vládci či rituální kanibalismus Aztéků, Mayů a Inků vzbuzují pozornost odpradávna. Během 20. století se na ně upřela pozornost badatelů, kteří analyzovali hmotné i písemné prameny k této problematice. Tato kniha shrnuje jejich dosavadní poznání.

Vetřelci 4

TIP TÝDNE – Komiks
JOHN ARCUDI ad.: Vetřelci, kniha čtvrtá
(BB/art / Crew)
Čtvrtá kniha vetřeleckých komiksů obsahuje několik dalších známých příběhů a téměř čtyři sta barevných stran od špičkových tvůrců oboru. Asi největšími hvězdami je dvojice John Arcudi a Doug Mahnke, tvůrci Masky. Zde předkládají příběh o jedné rutinní kontrole, při které nejsou největším nebezpečím vetřelci, ale lidé. Autoři přicházejí i s jednou z nejoriginálnějších postav v tomto jinak temném vesmíru – vetřelčím androidem Jerim. Nejblíže klasice je komiksový veterán John Wagner, v jehož příběhu nechybí jednotka vojáků, obří bitevní robot, spousta vetřelců a zrádce ve vlastních řadách.

Egypťan Sinuhet

TIP TÝDNE – Audiokniha
MIKA WALTARI: Egypťan Sinuhet
(Radioservis)
Jeden z nejvýznamnějších světových románů 20. století dopsal Fin Mika Waltari v roce 1945. Ačkoli popisoval život egyptského lékaře doby největších faraonů, vypovídal především o válečných traumatech jeho současníků. Sinuhet se bez většího přičinění dostává k nejvyšším vládců své doby a ovlivňuje osudy celého státu, aniž může ovlivnit život svůj a svých nejbližších. Jeho život není šťastný, protože okamžiky štěstí si neuvědomuje, dokud nezasáhne temný osud. Interpretem bezmála šestihodinové četby z roku 1983, vydané v mp3, je Josef Červinka.