Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knižní tipy: Pohřeb Velké matky a jiné příběhy z Maconda

  16:01aktualizováno  16:01
Je hezké snažit se objevovat nová a nová jména - nejen v moderní literatuře. Zároveň ale platí, že i klasika nám skýtá stále nová a nová čtenářská povyražení. I když jde třeba jen o pár povídek.

Gabriel García Márquez | foto: Profimedia.cz

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
GABRIEL GARCÍA MÁRQUEZ: Pohřeb Velké matky
(Odeon)
Další položka českého vydání spisů kolumbijského držitele Nobelovy ceny (1982) čtenáře zavádí k jeho tvorbě z roku 1962. Některé z osmi povídek už byly v češtině vydány ve výboru V tomhle městečku se nekrade (1979). Márquezovy povídky zde stylově sahají od párstránkové černěhumorné grotesky Takový obyčejný den až po doslova výtrysky imaginace a obžernou hru se slovy a obrazy, typickými pro jeho vrcholná díla, v závěrečné povídce, která této sice útlé, avšak na čtenářské zážitky mimořádně bohaté sbírce dala jméno.

TIP TÝDNE - Napětí
ED McBAIN: Zlo na ostrově
(BB/art)
Milovník pseudonymů Ed McBain sice napsal původně tento román pod jménem Richard Marsten, nicméně potvrdil jím hlavní "mcbainovské" přednosti: vybroušený styl, důmyslně vybudovanou zápletku, rychlý sled děje a důsledný realismus na každém řádku. Hrdinou románu je ovdovělý rozhlasový komentátor Zach Black, otec devítileté Penny. Na základě dopisu zjišťuje, že se jeho žena na romantické dovolené neutopila nešťastnou náhodou. Proto se vydává i s dcerou na místo tragédie, ostrov Martha´s Vineyard. Od samého začátku však naráží na problémy, které vyvrcholí únosem malé Penny. Pátrání po okolnostech smrti ženy se tak mění v boj o její záchranu.

TIP TÝDNE - Pro děti
JIŘÍ ŠANDERA: Hurá do školky
(Fragment)
Velkoformátová knížka s obrázky Veroniky Čtvrtečkové pomáhá rodičům připravit děti na vstup do mateřské školky a první krůčky v ní - což je právě v těchto dnech v mnoha rodinách aktuální. Prostřednictvím veselých i poučných příběhů o Kačence a jejích kamarádech se děti dozvídají, že se ve školce nemusí ničeho bát, poznají spoustu nových kamarádů, zažijí plno legrace, dobrodružství a naučí se i nová slova - třeba "jít domů po o".

TIP TÝDNE - Klasika
KAREL HYNEK MÁCHA: Máj a jiné básně
(BB/art)
Výbor z díla nejromantičtějšího z českých básníků, sahajícího silou své výpovědi i přes už bezmála dvousetletou časovou propast daleko za hranice nudné školní četby, vychází v druhém vydání se změněným názvem (původní zněl Zraky žalonosné). Důvod nového uvedení zejména rozsáhlé titulní básně na trh je evidentní: velké "haló", které vzbudila Brabcova zfilmovaná verze. Při dalším a dalším začtení se do Máchova díla je třeba v této souvislosti konstatovat: ať už si o filmu Máj myslí kdokoli cokoli, to, že aspoň někoho režisér přivedl k tomuto gigantovi české poezie, je zásluha k nezaplacení.

TIP TÝDNE - Pro poučení
DAVID CESARANI: Eichmann. Jeho život a zločiny
(Argo)
Profesor novodobých dějin na Londýnské univerzitě David Cesarani přišel s vůbec první detailní, byť čtivě napsanou monografií o jednom z největších nacistických válečných zločinců Adolfu Eichmannovi. Ten hrál ústřední roli v genocidě, kterou nacisté v letech 1941 až 1945 páchali na evropských Židech. Přestože se přímo přičinil o to, že více než dva miliony Židů putovaly na smrt do Osvětimi a dalších vyhlazovacích táborů, až do roku 1960, kdy ho v Argentině dopadla izraelská tajná služba, zůstával neznámou osobou. Následný soudní proces měl nic netušící svět informovat o "konečném řešení", ovšem Eichmannovy lži všechno jen ještě více zamlžily. Cesarani se snaží fakta uvést na pravou míru.

TIP TÝDNE - Audiokniha
IRENA DOUSKOVÁ: Oněgin byl Rusák
(Supraphon)
Volné pokračování kultovního románu Hrdý Budžes, který se dočkal úspěšné dramatizace i podoby audioknihy, opět načetla Barbora Hrzánová. Její postava Helenky Součkové už je starší, studuje gymnázium a "za okny" volně ubíhá podivné bezčasí první poloviny 80. let. V popředí zájmu hrdinky jsou ovšem především její milostné, rodinné a školní problémy, nikoli prvoplánově politika - to jen její nesvobodné důsledky jsou znatelné na každém kroku. Jednotlivé kapitoly jsou pojmenovány podle fragmentů ze známých dobových písniček Vladimíra Mišíka, Vladimíra Merty, Ivana Hlase, Jasné páky a dalších. Atmosféru samotné audioknihy ukázky z některých z nich přímo dotvářejí.

DÁLE VYŠLO:
PETER PIŠŤANEK: Muzika
(Kniha Zlín)
Soubor tří povídek kultovního slovenského autora je vůbec první jeho prací přeloženou do češtiny. Zachycuje s nebývalou intenzitou období před listopadem 1989. Film Juraje Nvoty, natočený podle povídek, by měl mít ještě letos premiéru.

MATÉO MAXIMOFF: Sudba ursitorů (Argo)
Autor z rodu kočovných kalderašských Romů ve svém prvním románu zpracoval romskou legendu do košaté historie osvětlující mnohé z pověr a zákonitostí vlastního lidu a úsporným stylem připomínajícím naivní obrazy líčí tragédii, k níž dospěje ten, kdo se pokusí tyto nepsané zákony porušit.

VIRGINIA M. FELLOWSOVÁ: Shakespearův kód (Mladá fronta)
Milovnice mysticismu a tajemství všeho druhu Virginia M. Fellowsová zkoumá údajné šifry v Shakespearově díle, všímá si intrik na anglickém dvoře i tajemných odkazů v dílech četných Shakespearových současníků, to vše s vidinou odpovědi na zásadní otázku: Kdo je autorem Shakespearových dramat? Opravdu William Shakespeare ze Stanfordu? Filozof Francis Bacon? Nebo snad dokonce královna Alžběta?

BALLA: Naživu (Kniha Zlín)
Autor říkající si pouze Balla je označován s trochou nadsázky za současného slovenského Kafku. I v tomto autorském výběru ze čtyř dříve vydaných povídkových knih je hlavním tématem lidská osamělost, nad kterou jen tu a tam vítězí snaha o naplnění života.

Dobytí Lisabonu a reconquista Portugalska (Argo)
Sborník z latiny přeložených a okomentovaných dokumentů z 12. a 13. století vykresluje problematiku dobývání západu Iberského poloostrova křesťany zpět na Maurech. Autentické dokumenty podrobně líčí činy členů křížových výprav, poutníků i vysoké aristokracie.

IAN & ALICIA DENCHASYOVI: Umění orálního sexu (Metafora)
Titulem této textově obrazové (nicméně velmi decentně nafotografované) publikace je řečeno prakticky vše o jejím obsahu. Propagátoři orálního sexu seznamují s množstvím jeho technik i "lokací", které mohou být středem zájmu jeho aktérů. Samozřejmě nechybějí ani odkazy na módní tantrické techniky.

CHRISTOPHER ROBBINS: Neznámý Kazachstán (BB/art)
Přestože je devátou největší zemí světa, díky dlouholetému "ukrytí" pod křídly Sovětského svazu (který si z něj udělal odkladiště celých nepohodlných národů i centrum kosmického výzkumu) o něm dnešní svět téměř nic neví. Christopher Robbins se snaží "investigativně" tento nedostatek napravit.

A.A. FAIR: Do ložnic je vidět (Nakladatelství XYZ)
Pod pseudonymem A.A. Fair se neskrývá nikdo menší než "otec Perryho Masona" Erle Stanley Gardner. Do hlavních rolí této detektivky však autor neobsadil oblíbeného advokáta, nýbrž dvojici soukromých detektivů Donalda Lama a Bertu Coolovou.

JAMES PETTERSON: Maximum Ride - Experiment s Andílkou (Albatros)
Fantasy thriller pro děti od devíti let má šestici hlavních hrdinů: dětí, které byly prostřednictvím genetických pokusů v laboratořích uzpůsobeny k létání - narostla jim totiž křídla. Navíc získaly i další schopnosti, kterými běžné smrtelníky přesahují. Jejich výjimečnost jim ale život nikterak neusnadňuje...

VÁCLAV ČTVRTEK: Říkání o víle Amálce (Albatros)
Jedna z absolutních klasik české moderní pohádky s kouzelnými ilustracemi Václava Bedřicha funguje už přes třicet let - a to nejen v televizní večerníčkové podobě, ale i ve formě knížky pro nejmenší čtenáře.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Loutkář nahradil Radku Třeštíkovou. Vede letní prodeje knih

Britský spisovatel Daniel Cole

Prázdniny vstupují do druhé poloviny a co se týče knižního světa, mají už teď svého krále. Alespoň pokud jde o...

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Najdete na iDNES.cz